Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čiča koji je proslavio „jagodinsko pivo“  (Pročitano 11488 puta)
28. Jul 2009, 12:14:10
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Legendarni Milosav Mitrović (1892-1961), zvani Losa, koji je od pedesetih godina prošlog veka bio simbol „Jagodinske pivare“ jer je po njemu urađen čuveni „čiča“ na nalepnici za „jagodinsko pivo“, bio je veliki pivopija i samo ovo piće je konzumirao do kraja života.



Danas njegovi potomci žive u istom selu i čuvaju kuću u kojoj se deda Losa rodio i živeo, a čuvaju i uspomenu na njega kao jednog od najistaknutijih članova porodice Mitrović.
Čuveni jagodinski čiča, za one koji to ne znaju, nije izmišljen lik, delo nekog ilustratora ili plod nečije mašte. On je zaista postojao i rođen je i živeo u selu Dragovo. Bio je borac ratova 1914. do 1918. godine kada je bio teško ranjen zbog čega su mu amputirane obe noge. Prema rečima hroničara Dragova, Miroslava Ž. Simića, čiča Losa je bio jedna od najomiljenijih ličnosti ovog rekovačkog sela.
„Milosav Mitrović je često obitavao u Jagodini. Imao je čezu i konje i vozio se kako bi popio pivo u čuvenoj Šarenoj kafani u Jagodini. Tako je i upoznao neke radnike pivare koji su radili u komercijali. Njima se on dopao i pitali su ga da li bi mogli da ga fotografišu. Dogovorili su susret kako bi se on lepo obukao za slikanje, što je i uradio. Deda Losa nije ni slutio da će postati prepoznatljiv lik i zauvek biti simbol „Jagodinske pivare“, kaže Simić.
Milosav je rođen u delu Dragova koje tamošnji meštani nazivaju Puljci, gde i danas žive Mitrovići - Losini unuci Slobodan (66), Stojan (65) i Dragomir (68).
„Znali su svi u porodici da ga je neko slikao i kada je nalepnica sa njegovim likom osvanula na flaši, silno se obradovao. Moj otac Borisav mi je pričao da je deda Losa smatrao da će na taj način večno da živi. Bio je invalid, ali nije odustajao, puzao je i tako radio u poljoprivredi. Kasnije je nosio proteze i radio s njima. Smatrao je gubitak nogu svojom nagradom i govorio da je to odlikovanje za borbu, bolje nego spomenik da su mu podigli. Tako je on gledao na svoj život“, priča Slobodan Mitrović.
Najviše je voleo da sedi ispred stare kuće koja i danas postoji. Hroničar Miroslav Simić poznaje zanimljivosti iz života čuvenog jagodinskog čiče.
„Svako ko zna po nešto o Losi, zna i da je on imao pravo da besplatno pije pivo u bilo kojoj kafani ili restoranu gde se točilo i prodavalo „jagodinsko“. Poslednjih godina života bavio se pčelarstvom i imao nekoliko košnica koje je sam održavao. Bio je miljenik sela i ispred njegove kuće su obično Dragovčani sedeli i šalili se sa njim“, priča Miroslav Simić.
Jagodinski čiča, prisutan na bocama „Jagodinske pivare“, nedavno je u međunarodnoj instituciji za zaštitu intelektualne svojine u Ženevi zaštićen. Jugonostalgičari ga rado pamte. Njegov ugled među pivopijama i prepoznatljivost šansa su za oporavak pivare koja je u teškom stanju i čeka već dugo na kupca. „Jagodinska pivara“ spada u red prvih fabrika srpske industrije, osnovana je daleke 1852. godine i otpočela proizvodnju sa petnaestak radnika.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 2411
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Bez cice nema price !!!
IP sačuvana
social share
Roses are red. Violets are blue. I have a gun. Get in the car.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Time Lord

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11237
Zastava Gallifrey
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson K800i
Legenda...  Smile
IP sačuvana
social share

Rad ubija!
Ne umri mlad!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 7943
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Nokia 6700
cica je zakon  Smile
IP sačuvana
social share
Звечан навија за звезду
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 935
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
mob
Nokia e51
da li neko zna zasto tog piva nema nigde, nisam mogao da ga nadjem u selu koje se nalazi 70km od Jagodine?  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Cica je legenda. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


tko zna kako daleko odlazim...

Zodijak
Pol Žena
Poruke 18119
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.17
 Smile
IP sačuvana
social share
шš
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 29198
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia Lumia 930
da li neko zna zasto tog piva nema nigde, nisam mogao da ga nadjem u selu koje se nalazi 70km od Jagodine?  Smile Smile

I proizvodnja je u zadnje vreme slaba, o distribuciji neću ni da govorim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Crazy Frog, where are you now ???

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 245
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Tih... kad ga vidim ovako nasmejanog...Smile odmah mi se pripije jedno 'ladno   Smile
IP sačuvana
social share
Čudno je kako je malo potrebno da budemo srećni, a još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


☐ worth ☑ not worth

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23430
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
Tel.Me Your.Number
Čeka novog kupca... a prethodnog su izbacili Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.