Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:10:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Celzijus muči meteoropate  (Pročitano 1398 puta)
22. Jun 2010, 11:36:31
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Koliko vremenski parametri i promene vremena utiču na zdravlje ljudi



Stare rane koje „žigaju“, umor, razdražljivost... Za ove i mnoge slične simptome skloni smo da okrivimo promenu vremenskih prilika. Često se ljudi žale i na nesanicu, glavobolju koja nas „tišti“ ceo dan, bolove u zglobovima, kostima, mišićima, mestima preloma... Čini se da smo svi postali meteoropate, gledamo bioprognozu nadajući se da će nam vreme dozvoliti da normalno obavljamo svakodnevne poslove.

- I zdravi, a naročito oboleli, osećaju uticaj vremenskih promena na svoje zdravlje i raspoloženje, a meteoropatama one mnogo više smetajaju nego ostalima - kaže, za „Novosti“, Jasminka Smailagić, šef odseka za klimatske analize i prognoze u Nacionalnom klimatskom centru Republičkog hidrometeorološkog zavoda u Beogradu. - Uticaj atmosferskih prilika na naše zdravlje veoma je složen, jer na meteoropatske reakcije nikada ne utiče samo jedan faktor. Nije tačno da će nas od visokog atmosferskog pritiska boleti glava, jer pri drugačijem sklopu faktora nećemo imati takve tegobe.

Da bi se rastumačilo da li će nas „vreme boleti“, potrebno je da se uporede mnogobrojni parametri - atmosferski pritisak, geopotencijal, kretanje ciklona i anticiklona. Ali, zabluda je da na osnovu temperature, pritiska i relativne vlažnosti vazduha izmerenih na dva metra visine ljudi mogu sami da zaključe da li je u toku za njih povoljna ili nepovoljna biometeorološka faza, napominje naša sagovornica.

- Posmatraju se procesi u visokim slojevima atmosfere i njihov međusobni uticaj, pa u bioprognozi usko sarađuju meteorolog sinoptičar, bioprognostičar i lekar - dodaje Jasminka Smailagić. - Njen cilj je da poboljša kvalitet života ljudi. Prateći naše savete, i zdravi i bolesni mogu da prilagode dnevne aktivnosti kako bi što lakše prošli kroz nepovoljan period.

Promene vremena najbolnije su za hronične bolesnike, jer su im meteorološke tegobe, pored njihove osnovne bolesti, često „kap u prepunoj čaši“. Tokom skoro 30 godina, koliko se bioprognoza radi kod nas, sistematski je praćeno 13 grupa hroničnih bolesti (infarkt, astma, oboljenja srca, čir na dvanaestopalačnom crevu, psihički problemi, dijabetes, reumatična oboljenja i sl.) i utvrđivana je povezanost biometeoroloških faza i tegoba kod pacijenata.

- Gotovo svi hronični bolesnici najveće tegobe imaju pri nailasku hladnog ili toplog fronta, linija koje razdvajaju tople i suve vazdušne talase od hladnih i vlažnih - objašnjava naša sagovornica. - Meteoropatske reakcije javljaju se obično od četiri do 48 časova pre promene vremena, a zdravim ljudima je potrebno barem od dva do četiri dana da se tome prilagode. Hroničnim bolesnicima zdravlje i funkcije organa već su oštećeni, pa oni ne mogu tako brzo da se adaptiraju.

Svaka kombinacija vremenskih parametara utiče na različitu grupu bolesnika. Astmatičari i srčani bolesnici su najveće meteoropate, jer im smetaju i najmanje promene. I cerebrovaskularni bolesnici veoma teško podnose promene, a naročito im smeta prelazak sa toplog vremena na hladno. Reumatičarima, koji od tegoba najčešće osećaju bolove u zglobovima i mišićima, smeta hladno i vlažno vreme, dok psihičkim bolesnicima veoma smeta vetar koji dolazi s juga, jer tada osećaju posebnu razdražljivost i veoma su uznemireni.

- Slušajući bioprognozu i savete lekara, svi pacijenti s hroničnim bolestima mogu sebi da olakšaju tegobe smanjujući psihičke i fizičke napore, odmarajući se, menjajući količinu i vrstu terapije koju koriste, odlažući obaveze za neki povoljniji period - savetuje Jasminka Smailagić. - Poslednjih godina često dolazi do naglih promena toplih i hladnih perioda tokom jedne godine, sezone, pa čak i u toku jednog meseca. Zbog toga se ljudi sve više žale na meteoropatske tegobe. Ali, činjenica je da na psihički i fizički zdrave ljude sve te promene vremena utiču veoma malo ili nimalo. Svi smo skloni da neko „žiganje“ u kolenu, glavobolju ili umor potpuno zanemarimo ako smo lepo raspoloženi, a tome posvećujemo pažnju ako nas već nešto tišti ili nam je organizam oštećen bolešću.



TOPLO - HLADNO

U okviru biometeorološke prognoze dajemo i najavu toplih i hladnih talasa - kaže Jasminka Smailagić. - Iako su ti talasi uobičajeni tokom cele godine, najteži su za prilagođavanje veliki letnji topli talasi i hladni zimski. Zimi je dodatni problem subjektivan osećaj pojačane hladnoće zbog vetra. S druge strane, leti je nepovoljna kombinacija visoke temperature i visoke relativne vlažnosti, kada imamo osećaj da nam je još toplije nego što stvarno jeste.



JONI “UBICE“

Učesnici u saobraćaju često se upozoravaju na vremenske neprilike - padavine, maglu, poledicu... Ali u nekim atmosferskim situacijama i biometeorolozi ukazuju na poseban oprez.

- Povećana koncentracija pozitivnih jona u atmosferi negativno utiče na naše zdravlje i dovodi do smanjenja koncentracije i vozača i pešaka - upozorava Jasminka Smailagić. - Uočeno je da je tih dana povećan broj saobraćajnih nesreća. Zbog toga, u danima kada je količina pozitivnih jona u vazduhu velika preporučujemo posebnu opreznost i koncentraciju u saobraćaju.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
 Smile

Nema gore stvari nego biti meteoropata...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
bolje da sam meteoropata nego da sam od necega zaista ozbiljno bolesna.. zato cutim i trpim i cekam lepo vreme  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
mob
Nokia 



Ja povracam ovih dana zbog vremena. Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
mob
Nokia 1800
Znate šta...


Nije loša ova kišaaaNije loša ova kišaaaaaaaaa   

Meteoropate? Šta ne vole kišu, vetar, oblake... Nek odu na Jupiter gde vetrovi duvaju 1500 km/h  Smile
Psiha je divna stvar... Ja samo pomislim na 40 čika Celzijusa koji će da me bičuju kad dođe vreme i odma mi je lepo ovo što imam sad  Smile Al dobro, ne može baš da se živi na autosugestijama. Nekad pali nekad ne...
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Ma nije stvar samo u kisi, kisa ko kisa - aj' neka pada al' da pada u kontinuitetu...Ali one promene u roku od 2 sata iz leta u jesen... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
mob
Nokia 1800
Pa to je još i ispunjenje želja (mojih barem) ...Peti dan zaredom 1000 stepeni u busu, znoj je nepodnošljiv, jedino o čemu razmišljam je ladna voda... Nebitno da li je u vidu kiše na meni, ili voda za piće... Samo da ukloni žegu.

Al razumem šta hoćeš da kažeš, neki ljudi ne trpe nagle promene vremena... Moj burazer i keva još malo pa alergiju navukli na te nagle padove i poraste temperature.  Smile

edit: meni ipak više smeta kad naglo ide sa ladnog na toplo nego obrnuto
« Poslednja izmena: 23. Jun 2010, 00:16:38 od qcko »
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:10:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.