Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Dec 2024, 09:54:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čajanka  (Pročitano 860 puta)
13. Dec 2008, 07:45:22
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
Često zaboravljamo da su čajevi osvežavajući napici koje možemo da pijemo u svakoj prilici. Nažalost, uglavnom ih izbegavamo jer ih vezujemo za neprijatne periode kada smo prehlađeni. Ali biljni čajevi poseduju mnoge lekovite sastojke koji pomažu u prevenciji raznih bolesti. Lola vam otkriva njihove blagotvorne efekte.

Kamilica i nesanica

Čaj od kamilice deluje smirujuće i često se koristi kao lek protiv nesanice. Ublažava bolove u želucu, kao i simptome loše probave: grčeve, nadutost, dijareju, konstipaciju, gastritis. Stišava bolove bubrega, jetre, žuči. Ublažava menstrualne tegobe.

Nana smiruje stomak

Povoljno deluje na funkciju jetre i žučne kese te ublažava bolove. Koristi se i kao sedativ. Ima smirujuće dejstvo i pomaže u slučaju migrene. Ublažava simptome herpesa dok je virus još aktivan. Smiruje nadreženi želudac i olakšava menstrualne probleme. Može da pomogne i pri upali sluzokože u ustima, a koristi se i za poboljšanje apetita.

Šipak otklanja umor

U 100 grama sušenog šipka ima oko 1700 mg vitamina C, a takođe sadrži vitamine A, D, E, kao i voćne kiseline, tanine, pektin i karotenoide. Ublažava i sprečava infekciju bešike, glavobolju i vrtoglavicu. Otklanja umor, malaksalost i sklonost oboljenjima. Voćne kiseline iz šipka povoljno deluju na izlučivanje mokraće pa sprečavaju stvaranje kamenca u mokraćnim kanalima i bubregu. Šipak se koristi u slučaju gastritisa, dijareje, avitaminoze i dehidratacije.

Žalfija protiv gripa

Reguliše znojenje (prekomerno smanjuje, nedovoljno povećava). Deluje kao antiseptik pa se primenjuje kod upala krajnika, desni, mokraćnih kanala, želučanih tegoba, jetre, žuči. Uspešno neutrališe virus gripa.

S lipom obazrivo

Deluje smirujuće u slučaju grčeva, pomaže kod oboljenja bubrega, organa za disanje, nervnih slabosti, duševne premorenosti i stimuliše rad srca. Treba je povremeno koristiti jer stalna upotreba može da izazove oštećenje srca.

Majčina dušica dezinfikuje

Upotrebljava se u lečenju bronhitisa i kašlja. Ima jaku moć dezinfekcije. Služi i kao sredstvo za poboljšanje rada želuca, a u smesi s koprivom, u lečenju malokrvnosti. Sadrži lekovito etarsko ulje koje ima dosta tanina pa se koristi protiv dijareje. Upotrebljava se i protiv crevnih parazita - dečjih glista. Lekoviti sastojci nalaze se jedino u listu i cvetu majčine dušice. Čaj se priprema u zatvorenom sudu jer majčina dušica sadrži lako isparljive sastojke pa tako pripremljen čaj nema lekovitih svojstava.

Hajdučka trava poboljšava apetit

Koristi se za poboljšanje apetita, lečenje svih stomačnih poremećaja, oboljenja jetre i zuči. Takođe, ubrzava krvotok, pomaže kod nekih poremećaja rada srca, jača organe za probavu. Zbog prisustva vitamina C, daje se kod krvarenja i hemoroida. Pri upotrebi hajdučke trave treba znati da kod osetljivih osoba može da izazove alergiju.

Bosiljak ublažava glavobolju

Čaj od bosiljka ublažava glavobolju, smiruje i pije se protiv nesanice. Primenjuje se kod lečenja upala (želuca, creva), kod kašlja i bolesti mokraćnih organa (bubrega, bešike).

Uva leči upalu bešike

Ublažava tegobe kod upala mokraćnih puteva, olakšava izlučivanje mokraće i pomaže izbacivanje mulja, peska i kamenčića.

Beli slez u borbi protiv bronhitisa

Zbog velike količine blagotovrne sluzi koja se nalazi u njegovom korenu, koristi se protiv upala organa za disanje i ždrela. Sluz iz belog sleza povoljno deluju kod kašlja, bronhitisa, upale pluća, kao i kod oboljenja probavnih i mokraćnih organa, upale materice, upale debelog creva i dr. Prilikom pripreme, koren ne treba kuvati jer se na taj način izvlači i skrob. Potrebno je iseckati koren, držati ga oko dva sata u hladnoj vodi i za to vreme često mešati.

Matičnjak, dobar za nerve

List matičnjaka se bere i koristi pre cvetanja jer tada u njemu ima najviše mirišljavog etarskog ulja i tanina. Koristi se protiv nadimanja, neuralgije, "nervnih smetnji", gađenja, povraćanja, proliva, ali služi i za poboljšanje apetita i za jačanje organizma. Matičnjak umiruje i poboljšava opšte psihičko stanje organizma. Koristan je i za smirivanje bola u želucu, nervnih napada, lečenja glavobolje i vrtoglavice kod trudnica. Blagotvorno deluje na srce.

Kantarion, melem za rane

Poseduje brojene lekovite i delotvorne supstance: etersko ulje, pektinsku kiselinu, vitamin C, tanine i drugo. Kantarion smiruju upalne procese, otekline kod povreda (udarci, uganuća, iščašenja...), hematome, ublažava bolove i grčevite spazme unutrašnjih organa, čisti rane i krv. Koristan je kod lečenja zapaljenja disajnog, probavnog, mokraćnog i reproduktivnog sistema, glavobolja, nesanice i funkcionalnih srčanih smetnji.

Rtanjski čaj podiže

Sadrži dosta etarskog ulja i tanina. Ima jako antiseptično dejstvo te se koristi za lečenje organa za disanje, varenje i mokrenje. Takođe pomaže poboljšanju opšteg stanja organizma. Veoma je efikasan u lečenju dijabetesa zato što gasi žeđ i ublažava bolove u gastro-intestinalnom sistemu. U narodu vele da je odličan za potenciju.

Hibiskus snižava pritisak

Brojna istraživanja dokazala su da čaj od hibiskusa snižava krvni pritisak i visoke nivoe holesterola. Zbog toga smanjuje i rizik od pojave srčanih oboljenja. Prirodan je blagi diuretik. Poseduje brojne antioksidanse koji štite krvne sudove i srčani mišić od štetnog dejstva slobodnih radikala.

Crni čaj štiti zube

Ima antiinflamatorno dejstvo i smiruje digestivni trakt. Koristi se i kao lek za dijareju. Poboljšava cirkulaciju krvi i reguliše nivo holesterola. Sadrži i fluor koji štiti zube.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Dec 2024, 09:54:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.