Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 13:20:08
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bushido - kodeks samuraja  (Pročitano 10943 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Bosch ima centrifugu
Japance je ta filozofija dovela i do najnize i do najvishe tacke u postojanju njihove nacionalne drzave. Pitanje koje se ovde postavlja je transcedencija pojmova kao sto je drzava. Stvar je pojedinca i njogovog odnosa prema zivotu.

DA odgovorim na jedno od komentara - kamikaze su bile ekstremna perverzija talve filozofije - mladi ljudi cije su emocije bile manipulisane zarad dobrobiti zasticene manjine (kao sto je to uvek u ratu).

Mozda je bolji promer kako je revival bushido filozofije omogucio da je Japan uzdigne iz nuklearnog pepela u kome je bio 1945 i 1980 bude medju tehnoloski najrzvijenijim drzavama sveta.

Trenutak njohovog kolapsa u deflaciju se desio onog trenutka kada su zaboravili na bushido i okrenuli se konzumerizmu kao novoj zvezdi vodilji. Isto sto se desilo u USA.

Poenta te filozofije je sto daje maximum covekovom zivotu u svakom trenutklu postojanja - univerzum uvek vraca duplo za svaki kvant fokusirane nergije koju covek ulaze u nesto. Ako postoje dva coveka fokusirana na isti cilj multiplikacija se mnogostruko uvecava. Sustina je da bez straha ostaje samo cista kreativnost.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

"It is better to Burn Out then to Fade Awey "

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5487
Zastava
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
mob
Apple 
"The Way of the Samurai is found in death. Meditation on inevitable death should be performed daily. Every day when one's body and mind are at peace, one should meditate upon being ripped apart by arrows, rifles, spears and swords, being carried away by surging waves, being thrown into the midst of a great fire, being struck by lightning, being shaken to death by a great earthquake, falling from thousand-foot cliffs, dying of disease or committing seppuku at the death of one's master. And every day without fail one should consider himself as dead. This is the substance of the way of the samurai."


Ja duboko postujem kodeks samuraja i nalazim veliki mir u njemu jer mi pomaze u svakodnevnom zivotu .
Ceo zivot se spremam za taj trenutak koji moze da se dogodi bilo kad i zbog toga nemam straha u mom srcu .

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.12
"The Way of the Samurai is found in death. Meditation on inevitable death should be performed daily. Every day when one's body and mind are at peace, one should meditate upon being ripped apart by arrows, rifles, spears and swords, being carried away by surging waves, being thrown into the midst of a great fire, being struck by lightning, being shaken to death by a great earthquake, falling from thousand-foot cliffs, dying of disease or committing seppuku at the death of one's master. And every day without fail one should consider himself as dead. This is the substance of the way of the samurai."

Kako razumete ovu mudrosti i koliko je ona primenljiva na svakodnevni zivot modernog coveka?
Japanci imaju dosta dobre mudrosti vezane za coveka, njegovo postojanje i vodjenje zivota i ovo je samo jedna od njih. Cela poenta je u razmisljanju i da svakog dana budes malo po malo bolji kako vreme odmice. Tako i ovde, penta je da trebas razmisljati o smrti i tako se dovesti u stanje da se ne plasis iste kako bi mogao kasnije da se predas svim svojim bicem u nekoj bitci koju bi trebao da vodis.

Koliko je primenljivo? Pa dovoljno je samo zameniti rat za svakodnevnicu pa videti da je u nekim stvarima(kako u poslu tako i privatno) vrlo korisno rizikovati i ici shvatanjem da stvarno ne gubis nista time sto ces uci u tu "bitku" a da mozes vrlo lako i da je dobijes. Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Bosch ima centrifugu
DA - bitke u zivotu su cudna stvar - za nekoga je bitka da svaki dan ustane i umije se bez icije pomoci - za nekog drugog da osvoji Wmbledon a neko pak sanja da osvoji Mont Everest. Nisu sve bitke ratne ali sa pravim mentalnim stavom svaka bitka je lekcija koja nas potencijalno cini boljim covekom.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

"It is better to Burn Out then to Fade Awey "

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5487
Zastava
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
mob
Apple 
Zbog toga na novijim izdanjima Busido kodeksa ne stoji samuraj vec biznismen sa crnom tasnom .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Nokia Luvmya 520
Japance je ta filozofija dovela i do najnize i do najvishe tacke u postojanju njihove nacionalne drzave. Pitanje koje se ovde postavlja je transcedencija pojmova kao sto je drzava. Stvar je pojedinca i njogovog odnosa prema zivotu.
Stvar je njihove inteligencije, talenta, radnih navika i discipline koje su im omogucile da sve sto su pokupili od zapadne civilizacije ( posto nisam siguran sta je zapadna civilizacija pokupila od njihove civilizacije ) a ne njihove filozofije. Posto sa njihovim novelama i haiku poezijom nisu tu gde su sada.
Citat
Mozda je bolji promer kako je revival bushido filozofije omogucio da je Japan uzdigne iz nuklearnog pepela u kome je bio 1945 i 1980 bude medju tehnoloski najrzvijenijim drzavama sveta.
Njihove tadasnje saveznike nemce je iz pepela podiglo bogatstvo koje su opljackali za vreme pljackanja po svetu,
da li mozes da objasnis kako je ta egoisticka nebulozna filozofija razvila Japan iz nuklearnog pepela ?
Citat
Poenta te filozofije je sto daje maximum covekovom zivotu u svakom trenutklu postojanja - univerzum uvek vraca duplo za svaki kvant fokusirane nergije koju covek ulaze u nesto. Ako postoje dva coveka fokusirana na isti cilj multiplikacija se mnogostruko uvecava. Sustina je da bez straha ostaje samo cista kreativnost.
" Maksimum covekovog zivota " je necije ubedjenje zasnovano na verovanju u egoizam, bas kao sto su to i bajke
o odnosu izmedju zivog coveka i nezivog univerzuma o kojima ti govoris.
Multiplikacija cega se uvecava ?
Jako puno ljudi je sve vise fokusirano na cilj da u Srbiji zive zivot dostojan coveka dvadesetog veka a rezultat je sve dalje od tog cilja.
Citat: decky999
DA - bitke u zivotu su cudna stvar - za nekoga je bitka da svaki dan ustane i umije se bez icije pomoci - za nekog drugog da osvoji Wmbledon a neko pak sanja da osvoji Mont Everest. Nisu sve bitke ratne ali sa pravim mentalnim stavom svaka bitka je lekcija koja nas potencijalno cini boljim covekom.
Covek je kreacija kojoj su bitke nametnute. Sve sto si nabrojao kao primer bitaka, ( a i ostalo sto nisi ) je stvar urodjenosti kod odredjenih ljudi, podrzano tvojim verovanjem u izbor.
Ja znam da nisam birao svoj zivot i da ga u nikakvom obliku i formi ne vidim kao svoju bitku u njemu i oko njega.
« Poslednja izmena: 19. Jan 2013, 12:20:31 od eyepheelYU »
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Bosch ima centrifugu
Po ovome sto si napisao ti ne verujes u pojam slobodne volje? Mislim da sam ti ovo napisao ranije - ali po ovome sto pises tvoj i moj univerzum se veoma razlikuju. Samim tim ne vidim cilj rasprave.

Ipak bilo bi lepo da definises rec "egoizam" i smisao u kome ga primenjujes na bushido.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Nokia Luvmya 520
Po ovome sto si napisao ti ne verujes u pojam slobodne volje? Mislim da sam ti ovo napisao ranije - ali po ovome sto pises tvoj i moj univerzum se veoma razlikuju. Samim tim ne vidim cilj rasprave.

Ipak bilo bi lepo da definises rec "egoizam" i smisao u kome ga primenjujes na bushido.
Ne kapiram kako se to ja sa tobom raspravljam ? Posto ne govorim da ti gresis ili imas odgovornost za ono sto kazes.
Rodjen sam bez mogucnosti bilo kakve forme verovanja ( pozitivnog stava prema necemu sto se nikada nije desilo ). Znam da sloboda ili volja ili "slobodna volja" coveka ne postoji, a ti nastavi da zivis sa onim sto ti znas i nastavi da verujes u sta god da verujes, znam da ne gresis u tome i da za to nisi odgovoran.

Egoizam - verovanje u znacaj pojedinca, u kontekstu verovanja zvanog bushido oslikava se u znacaju pracenja tog verovanja koje pojedincu donosi nekakav imaginarni znacaj.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Bosch ima centrifugu
Egoizam je veoma bitan u celoj prici jer je u bushido upravo to cega ratnik treba da se oslobodi da bi dosegao svoj puni potencijal. Smrt ega je smrt o kome bushido govori - jer je jedino covek koji se ne boji (sebicno) za sopstveno dupe vredan definicije coveka.

Rekao si nesto veoma zanimljivo - "znam da sloboda...nepostoji". Donekle se slazem sa ovom konstatacijom ali sa druge strane ova izjava je tacna upravo za ljude koji nastuoaju ka zivoyu iz ego-centricne perspektive. Prevalzilazenje ega i shvatanje da ego nije "ja" jeste put ka slobodi - istinskoj slobodi - gde sloboda izbora ima smisla.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Nokia Luvmya 520
Egoizam je veoma bitan u celoj prici jer je u bushido upravo to cega ratnik treba da se oslobodi da bi dosegao svoj puni potencijal. Smrt ega je smrt o kome bushido govori - jer je jedino covek koji se ne boji (sebicno) za sopstveno dupe vredan definicije coveka.
To je fanatizam koji je slican islamskom. Ego je - "ja postojim",  egoizam je - "moje postojanje ima znacaj".
A u bushidu nema smrti ega ( koja predstavlja smrt samog coveka ) a ni smrti egoizma.
Citat
Rekao si nesto veoma zanimljivo - "znam da sloboda...nepostoji". Donekle se slazem sa ovom konstatacijom ali sa druge strane ova izjava je tacna upravo za ljude koji nastuoaju ka zivoyu iz ego-centricne perspektive. Prevalzilazenje ega i shvatanje da ego nije "ja" jeste put ka slobodi - istinskoj slobodi - gde sloboda izbora ima smisla.
Tako je, sloboda je " sistem/proces/zakonitost u kojem ne postoje ogranicenja " sto kod coveka ne postoji i sto sa prisustvom/odsustvom egoizma veze nema.
Sloboda izbora je iluzija u kojoj se veruje da covek kontrolise ono sto ustvari radi po defaultu.
I to po principu kada nesto uradi, covek veruje da je mogao da uradi nesto drugo, a nikada se nije desilo da je bilo ko uradio nesto sto je mogao, nego svi uvek rade ono sto su morali da urade.
Jel' nesto od ovog sto sam rekao - laz ?
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 13:20:08
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.