Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Buš bio iznenađen brzinom rušenja Berlinskog zida  (Pročitano 601 puta)
01. Maj 2009, 10:27:50
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Američki predsednik o kraju totalitarizma
Buš bio iznenađen brzinom rušenja Berlinskog zida
Autor: Tanjug | 30.04.2009. - 09:08

Kojom brzinom je pao Berlinski zid, pre dve decenije, iznenadilo je mnoge, a tako i tadašnjeg predsednika SAD Džordža Buša starijeg.

"Nismo imali nikakvog povoda da pretpostavimo da bi u roku od dvanaest meseci Berlinski zid mogao da postane višak i da bi ujedinjenje dve Nemačke bilo tako blizu", izjavio je on u intervjuu bečkom dnevniku "Standard".
Buš je rekao da je u govoru prilikom preuzimanja dužnosti 1989. govorio o kraju totalitarizma, dodajući da je sam bio iznenađen kojom brzinom je došlo do toga.
"Kada sam 1989. postao predsednik ohrabrio me je razvoj u Poljskoj. Moja tadašnja pretpostavka je bila da će i u Nemačkoj nešto posebno da se dogodi, ali nisam imao povoda za mislim da bi u roku od dvanaest meseci Berlinski zid mogao postati deo prošlosti i da bi nemačko ujedinjenje moglo biti na dohvat ruke", podvukao je on.
Na samitu sa sovjetskim liderom Mihailom Gorbačovom na Malti, decembra 1989, Buš je već, kako je rekao, bio siguran da bi SAD i Sovjetski savez mogli prevazići " tradicionalne konflikte hladnog rata".
"I pored toga nisam ni pretpostavljao da će Sovjetski savez decembra 1991, kada se pojavio koncept Zajednice nezavisnih država, mogao prestati da postoji.
Na Božić 1991. pozvao je predsednik Gorbačov i informisao me da će napustiti tu dužnost. To je sigurno bio jedan od najznačajnijih trenutaka u mom četvorogodišnjem mandatu", istakao je Buš.
Istovremeno, on je pohvalio Gorbačova naglašavajući da je od prvog susreta sa ovim ruskim političarem stekao utisak da se radi o "sovjetskom lideru drugačijeg kova - bio je harizmatičniji, otvoreniji za ideje i mišljenja".
"Kada samo se bliže upoznali video sam da je on stvarno dobar čovek, koji je pokušao sve kako bi podigao kvalitet života svojih građana", rekao je Buš.
Vrhunac događaja promena je bilo ponovno ujedinjenje Nemačke, podvukao je on.
"Za mene je tema ponovnog ujedinjenja Nemačke dobilo na težini u februaru 1990. prilikom sastanka sa kancelarom Helmutom Kolom. Tek tada sam o tome opširno diskutovao.
Dok su drugi, kao na primer predsednik Francuske Fransoa Miteran, bili manje radosni o izgledima ujedinjenja Evrope, ja sam bio potpuno ubeđen da činimo ispravno, iz ispravnih razloga i u pravo vreme u istoriji", konstatovao je Buš.
Upitan šta je najvažnije našleđe 1989. godine, bišvi američki predsednik je poručio da je to po njemu "činjenica da je narod sproveo revoluciju u centralnoj i istočnoj Evropi, jer je imao veliku želju za slobodom, kao i da je ona bila mirna.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.