Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 13:04:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bozicna trpeza  (Pročitano 10288 puta)
05. Jan 2009, 11:11:28
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Česnica



Sastojci

Testo

1 kg brašna
1/2 litra mleka
1 čaša kisele pavlake
50 grama kvasca
1 kafena kašičica šećera
2,5 kafene kašičice soli
1 celo jaje + 1 žumance za premazivanje
novčić

Ukrasi

100 grama brašna
malo vode (da se zamesi čvrsto testo)

Način pripreme

U dublju posudu sipati brašno i so pa promešati. U sredini napraviti rupu u koju se izmrvi kvasac, preko njega stavi kašičica šećera i zalije sa 1/2 litra mlakog mleka. Kad kvasac nadođe, staviti jaje i pavlaku, pa polako zamesiti testo. Ostaviti ga na toplom da kisne sve dok ne udvostruči zapreminu.

Za to vreme od brašna i malo vode napraviti čvrsto testo, razvaljati ga i napraviti ukrase za česnicu. Ja lično napravim pet ukrasa pečatnikom koje rasporedim kao krst i četiri slova "S" i formiram srpska ocila oko krsta.

Nadošlo testo premesiti, ubaciti novčić, pa izručiti u okruglu podmazanu posudu u kojoj će se peći, premazati razmućenim žumancem i ukrasiti ukrasima od testa. Peći u zagrejanoj rerni na 180 stepeni 30-40 minuta. Nakon prvih 10 minuta pečenja česnicu prekriti belim papirom da ne bi pregorela.

U nekim krajevima Srbije česnica se pravi i drugačije. Na primer, u Šumadiji je prave kao proju, u užičkom kraju kao beskvasnu pogaču, a u Vojvodini kao suvu pitu sa orasima i medom. U svakom slučaju, česnica je bitno obeležje Božića, koji ovim putem svima iskreno čestitam uz pozdrav Hristos se rodi!

Vreme pripreme: 60 minuta



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Slani rolat s šunkom, jajima i krastavčićima



Sastojci

Kora

1/2 litra mleka
1/2 margarina
kašičica soli
150 grama brašna
4 jaja

Fil

250 grama šunkarice
3 kuvana jaja
2-3 kisela krastavca
1/2 pavlake
malo majoneza
malo kačkavalja

Način pripreme

Kora: pomešati 1/2 litra mleka, 1/2 margarina i kašičicu soli i zakuvati sa 150 grama brašna i 4 jaja. Peći 15 minuta na 225 stepeni. Kad se ispeče, uviti u krpu, a kad se ohladi filovati.

Fil: pomešati 250 grama šunkarice, 3 kuvana jaja, krastavce, pavlaku i majonez i time filovati koru rolata. Ukrasiti majonezom i odozgo narendati kačkavalj.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Bela pileća čorba




Sastojci

1 pileća leđa
1 srednja glavica crnog luga
1 pakovanje smrznutog povrća za rusku salatu (krompir, grašak, šargarepa)
1/4 litra mleka
1 čaša kisele pavlake
1 jaje
1 kafena kašičica senfa
3 kašike gustina
so, biber i začin po ukusu
3 litra vode
1 kašika ulja

Način pripreme

Na ulju ispržiti sitno seckan luk, pa dodati povrće. Staviti i meso, pa naliti vodom. Nakon 35 minuta izvaditi leđa i skinuti meso sa njega, pa vratiti u lonac. Posoliti i pobiberiti.

Gustin (može i brašno) razmutiti u vodi i zakuvati čorbu. Skloniti sud sa vatre i u međuvremenu pripremiti začin za čorbu. Viljuškom razbiti jaje, dodati senf, pavlaku, suvi začin i mleko. Začiniti čorbu i servirati.

Vreme pripreme: 40 minuta
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Punjena jagnjeća plećka




Sastojci

1 jagnjeća plećka
2 jagnjeća bubrega
120 grama kuvane šunke
6 malih paradajza
50 grama putera
peršun
timijan
1 luk vlašac
so, biber

Način pripreme

Zamoliti mesara da iz jagnjeće plećke izvadi sve kosti osim ramene. Iseckati šunku, vlašac i peršun i dodati timijan. U tiganj staviti kašiku putera, pa propržiti bubrege isečene napola, posoliti ih i pobiberiti. Izvaditi bubrege, dodati šunku, luk, peršun i timijan. Promešati, dosoliti i pobiberiti.

Ovom masom napuniti plećku, pa odozgo poređati bubrege, zašiti i staviti u pleh. Okolo poređati paradajze kojima je skinuta ljuska. Posoliti i pobiberiti. Peći i povremeno okretati plećku. Smanjiti vatru, dodati kašiku putera i malo vode. Iseći na ovalne parčiće i poslužiti s boranijom.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Torta "7 days"



Sastojci

300 grama plazme
kroasani "7 days" (1 veliko i 1 malo pakovanje od vanile i 1 veliko i 1 malo pakovanje od čokolade)
1,5 litra mleka
4 pudinga od vanile
4 kašike šećera
1,5 margarin
200 grama šećera u prahu
100 grama čokolade
300 grama eurokrema

Način pripreme

Fil: u litru mleka skuvati 4 pudinga od vanile sa 4 kašike šećera. Kada se ohladi, dodati 1,5 margarin umućen sa prah šećerom. Fil podeliti na dva dela i u jedan dodati 100 grama rastopljene čokolade.

Plazmu potapati u mleko i ređati na tacnu, staviti crni fil, na fil naizmenično ređati kroasane (od vanile i od čokolade), zatim staviti žuti fil, odozgo premazati sa 200 grama eurokrema i na kraju staviti šlag.

Vreme pripreme: 65 minuta
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Božićni ručak




Pošto označava kraj četrdesetodnevnog posta, Božić je uvek mrsan dan. Zato ćemo se danas pozabaviti svečanom božićnom trpezom. Običaj kaže da se po dolasku iz crkve i pričešća posle četrdesetodnevnog posta svi ukućani obredno omrse. Pored raznoraznih mrsnih đakonija, na trpezi se obavezno mora naći i česnica.

Misli se da je božićna česnica dobila ime po tome što se mesi u čest (čast) Isusa Hrista, ili što se lomi ili česti na onoliko delova koliko u domu ima ukućana. Česnica je zapravo kolač umešen na Božić, izjutra, s nenačetom vodom, u koji se stavlja srebrnjak ili zlatnik (može i štogod drugo, ali je važno da je od plemenitog metala za koji ne prianja rđa), jer je to dar novorođenom Hristu.

Za česnicu je potrebno

1/2 kg brašna
1/2 paklice kvasca rastopljenog u mlakoj vodi
1 kašika ulja
malo soli
malo vode koja se unakrst sipa u testo

Način pripreme

Sve ovo se dobro smesi mlakom vodom, kao i svaki slavski kolač. Zatim se srebrni ili zlatni novčić utisne u sredinu testa, pa još malo smesi i testo se ostavi da naraste. Kada testo dobro naraste, odozgo, po sredini testa, pritisne se slovo, pečat, poskurnik i stavi u vruću peć da se ispeče.

Kada se domaćin vrati iz crkve, on česnicu podiže uvis, okreće je sa svim ukućanim tri puta, prelomi preko sredine i svim članovim domaćinstva odlomi i da po jedno parče. Po jedno parče se odvaja za položajnika, putnika namernika (npr. člana domaćinstva koji nije prisutan) itd. Time je Božićni ručak počeo. Čeljade u čijem se delu česnice nađe novčić smatra se srećnim pod blagoslovom Božijim, te se njemu poverava početak važnih poslova u toku cele godine.

Kao što je uoči ručka obavezno lomljenje česnice, tako su obavezni elementi božićnog ručka i rezanje božićnog kolača, božićna pečenica i paljenje božićne sveće. U vreme predviđeno za ručak svi ukućani moraju biti u kući, jer je Božić naglašeno porodični praznik. Pre iznošenja jela na trpezu, domaćica kadi trpezu, pa jelo, a zatim i sve prostorije u kući. Okađivanje označava zaštitu od zlih i nevidljivih sila.

Kada je reč o pečenici, evo nekoliko saveta kako bi bila što sočnija i ukusnija:

- svinjetinu treba dobro posoliti i ostaviti da stoji dva do tri sata pre pečenja. S vremena na vreme je treba okrenuti, nakon toga odstraniti suvišnu so i tek onda peći;
- meso će izgledati lepše i imaće rumenu koricu ako ga pre i jednom u toku spremanja premažete crnim vinom;
- čašica konjaka kojom ćete preliti meso pola sata pre nego što ga izvadite iz rerne - znatno će ga omekšati;
- u pleh za pečenje stavite rešetku tako da meso ne leži neposredno u masnoći. Para će dopirati sa svih strana i učiniće da meso omekša i ostane izuzetno sočno.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Praznična trpeza okuplja celu porodicu



Praznična trpeza je prilika da se i u našim domovima nađu stara, gotovo zaboravljena jela naše tradicionalne kuhinje.
Na Badnji dan obično se peče prase i taj običaj vuče korene iz vremena mnogoboštva kao prinošenje žrtve bogu. Takođe, tog dana žene spremaju ručak za sutrašnju božićnu trpezu.

Svečana badnja večera je obavezno posna. Jede se prebranac, riba i povrće, dok se za desert služe orasi, suve šljive i med.
U jutarnjim satima domaćice mese česnicu - vrstu obredne pogače. Taj „kolač“ je dobio ime po staroj reči „čest“, koja znači deo, jer božićni ritual podrazumeva lomljenje česnice.

Zatim sledi ručak, i tada je, obavezno, cela porodica na okupu. Trpeza bi na Badnji dan trebalo da bude bogata i mrsna, a glavno jelo je, uglavnom, pečeno prase.


Česnica

Sastojci:
1 kg brašna
2 kašike masti
1/2 l mlake vode
prašak za pecivo
so

Priprema:
Mlaku vodu sipati u posudu u kojoj je brašno, dodati so, rastopljenu mast i prašak za pecivo. Zamesiti testo i ostaviti da stoji. Oblikovati česnicu kao pogaču, u nju stavite novčić i ukrasiti je po želji. Česnicu peći najpre na jakoj, pa na slabijoj vatri dok ne porumeni. Kad je pečena, uvijte je u krpu da malo odstoji i dok je još topla, iznesite je na trpezu.

 

Pečeno prase
Prase treba dobro posoliti dva do tri sata pre pečenja. Povremeno ga okretati, a neposredno pre pečenja odstraniti suvišnu so. Reš kožicu ćete dobiti ako prase pre stavljanja u rernu i jednom za vreme pečenja premažete crnim vinom. Da bi meso bilo meko, pola sata pre nego što ga izvadite iz rerne, prelijte ga čašicom konjaka. Preporučuje se i da u pleh za pečenje stavite rešetku tako da meso ne leži u masnoći. Tako će para dopreti sa svih strana, a meso će biti meko i sočno.

 

Rolovana svinjska plećka

Sastojci:
 750 grama svinjske plećke bez kosti
 100 grama dimljene slanine
 1 glavica belog luka
 1/2 dl ulja
 biber u zrnu, lorber
 malo senfa
 1 čaša belog vina

Priprema:
Odvojiti meso od kosti i malo ga rastanjiti. Posoliti, premazati uljem i senfom, pa špikovati čenovima belog luka. Slaninu iseći na tanke režnjeve, pa i nju ušpikovati u meso. Staviti u meso 10 zrna bibera, urolati ga i zavezati. Preliti meso ostatkom ulja i čašom belog vina. Staviti u tepsiju, dodati lorber, zatvoriti folijom i peći 45 minuta.
Izvaditi sud iz rerne, podići foliju, meso okrenuti, ponovo zatvoriti i vratiti u rernu. Deset minuta pre završetka pečenja, skinuti foliju i meso zapeći da bi dobilo koricu.
Rolovana plećka može se jesti i topla i hladna. Treba je seći na tanke režnjeve.

 

Podvarak

Sastojci:
 2-3 kg kiselog kupusa
 mast
 mleveni biber
 1 čen belog luka
 suvo meso

Priprema:
Kupus iseći na što sitnije kockice, staviti ga u dublju posudu, naliti čašu vode, dodati dosta masti, jer je poznato da kupus voli mast, prosto ga upije i nikad ne možete da ga premastite. Posle sat dinstanja, urendajte jedan veći čen belog luka, dodajte suve slaninice, mleveni biber, suve krmenadle poređajte po njemu i pecite u rerni oko pola sata. Veoma brzo, jednostavno i iznad svega ukusno jelo.



Izvor: Kurir
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 13:04:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.