Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 01:46:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bogati muzicari  (Pročitano 9788 puta)
07. Okt 2005, 03:40:21
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Blago kuci koju zaobidjem :D

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5996
Zastava Tako blizu a tako daleko
mob
Nokia 6130

Bogati muzicari....






Za estradne i diskografske gurmane jedno pitanje ostaje uvek otvoreno: Koliko zaradjuju poznati estradni asovi, oni cije pesme rado slusamo i pevusimo, i o kojima se upravo zbog njihove popularnosti ispredaju razne price? Naravno, nije nam ?elja da zavirujemo u stedne knji?ice i d?epove asova folka, zabavne, pop i rok muzike, ali cete iz prilo?enog saznati ko se od njih bavi nekim dodatnim unosnim poslovima.
Jugoslovenska estradna scena vec godinama predstavlja mocnu masineriju zabave. Godisnji prihodi u obliku poreza od koncerata, nekada i na ukupan prihod gradjana, koji placaju pevaci, kompozitori, menad?eri, producenti, neki muzicari i pojedinci iz koncerthih kuca, kao i svote od mnogobrojnih koncerata u dobrotvorne svrhe – nisu mali. Dakle, i pored inflacije, haosa i poremecenih tr?isnih vrednosti, i danas estrada donosi mnogo drustvenoj zajednici. Gotovo svakoga dana odr?i se pokoji koncert folk ili pop muzike. Od prodaje audio, video kaseta i CD-ova, dosta zaradjuju diskografi, trgovci, izdavaci, i to - u vidu poreza i doprinosa, drustvu ostaje veliko parce kolaca. Koliko zarade svakoliki mesetari, mutivode i pirati, o tome treba da vode brigu “ljudi u plavom”, jer je to pravi kriminal na estradi. Istovremeno, estradna bransa je cvrsto na stubu srama. U novinskim “crnim hronikama” godinama se naveliko govori o mnogim mutnim radnjama estradnih zvezda, menad?era, izigranoj publici, prevarama, plagijatima... Na YU estradi nikada nije dosadno i sve je moguce!

Pokretne juvelirnice

Bilo kako bilo, nase popularne javne i slavne estradne zvezde i zvezdice ubiru kajmak u idealnom spoju diskografije i estrade. I u trecoj Jugoslaviji sve je po starom. Estradni poslenici pripadaju grupi pojedinaca koji su nekada na kraju godine placali najveci porez na ukupan prihod gradjana u Beogradu, Novom Sadu, Podgorici, Pristini, Vranju, Kragujevcu, Po?arevcu, Niksicu, Baru, Budvi, Subotici... Podsetimo se da je pocetkom osamdesetih kantautor folka Novica Urosevic, iz sela Drmna nadomak Po?arevca, bio medju prvom trojicom koji su placali najveci porez na kraju godine, od prihoda i autorskih honorara od prodatih singl i LP ploca i kaseta, malih autorskih prava... Pevaci, kompozitori, ljudi iz estradnog miljea kojima su “lake note” biznis, ubrajaju se u kategoriju gradjana koje nije pogodila ni galopirajuca inflacija, rat, haos u privredi i besparica. ?ive i danas lagodno, ne razmisljajuci o poskupljenjima i nestasicama, i malo je njih koji ?ele da otvoreno govore o svojim zaradama i imetku. Daleko su ispred obicnih smrtnika, bez obzira sto vecina njih ima status slobodnih umetnika, sto su bez stalnih i zagarantovanih mesecnih primanja, sami placaju sta?, socijalno i penziono osiguranje, ne dobijaju od drustvene zajednice stan, nemaju placeno bolovanje, regres za godisnji odmor, ne znaju sta su bonovi za topli obrok, sve placaju iz svog (dubokog) d?epa...
Po svemu sudeci, mnogim estradnim trudbenicima nije potrebno drustveno preduzece i zagarantovano radno mesto jer su i bez njega svrstani u kategoriju bogatih ljudi nase zemlje. Deo njihovog imid?a je konzumiranje skupih pica (francuski konjak, obavezni viski, “martel”, “kurvoazije”, ruska vodka “smirnov”, najskuplja arhivska vina i sampanjci...), posedovanje luksuznih automobila (“mercedes”, “porse”, “BMW”, “volvo”, “audi”, “senator” i kola sa zatamljenim staklima, u modi su i najskuplji i najluksuzniji d?ipovi...), uz slikanje kraj velikih i lepih kuca – sto su ujedno i njihovi statusni simboli. Narodnjacka diva Vera Matovic ne propusta da se slika u svojoj velikoj kucerini u beogradskom kraju Banjica, kraj stvarno vredne kolekcije slika od nekoliko miliona maraka, uz napomenu da zbog lopova ima u dvoristu dresirane i krvolocne pse cuvare. Da ne bi bilo zabune, sve ovo se uglavnom odnosi na zvezde folk muzike, ponekog rokera i zabavnjaka s obzirom da vecina predstavnika pop, zabavne i rok muzike (o klasicarima da i ne govorimo) jedva sastavljaju kraj s krajem – a mnogi danas ?ive i na granici egzistencije sa minimalnim primanjima u svojim udru?enjima. Primera radi, najvece penzije od oko 2000 dinara mesecno imaju samo istaknuti estradni umetnici, poput Bisere i Senke Veletanlic, Djordja Marjanovica, Zafira Had?imanova, Predraga – Cuneta Gojkovica...
Necemo prizivati Dikensa i neimastinu u umetnosti jer ovoga puta govorimo o bogatima i raskosi. A oni placaju visoke cehove u najelitnijim restoranima, odsedaju u najskupljim hotelskim apartmanima (“Hajat”, “Beograd-Interkontinental”, “Maestral” u Miloceru, “Grand” na Kopaoniku, kompleks “Svetog Stefana”...), odecu kupuju u inostranstvu inasim najekskluzivnijim buticima, izgledaju kao pokretne juvelirnice, jer vole da se kite zlatnim nakitom nose “teske” zlatne lance poput kriminalaca i mafijasa (sa kojima pevacice i pevaci itekako vole da se dru?e), obo?avaju platinu, biserne ogrlice... Podsetimo se da je Mira Skoric (tada Mira Jeremic) noc pred njen solisticki koncert januara 1994. godine provela u karantinu (sa nekadasnjim suprugom dr Vasom Jeremicem), u jednom od najekskluzivnijih apartmana beogradskog hotela “Hajat”, u kome noc spavanja, bez dorucka kosta “samo” 500 dolara. Biser malogradjanstine i snobizma je kada na omotnicama (nekada ploca) audio i video-kaseta i CD-a, pevaci i grupe navode nazive luksuznih i eminentnih frizerskih salona gde se sisaju i friziraju, ime svojih licnih modnih kreatora, kao i skupe kozmetike i parfema koje su upotrebili “kreirajuci novi projekat”! Poznati denseri i folkeri hvale se svojim stylingom (neki narodnjaci ne znajuci strane jezike to nazivaju – stilingom), koje im pravi Dejan – Deki Milicevic, Zli... Cak se pevacice i pevaci hvale, pa se i nadmecu u izjavama, da ih je bas slikao Deki, uradio im je Deki i spot, pa ih i “osisao” za 5.000 maraka po spotu i slikanju!

Trgovci za mikrofonom

Po nepisanom pravilu, krecemo od elite estradnih lovatora...
Osim kuce i dva stana, folk solista, sada i vrhunski biznismen Andrija – Era Ojdanic, ima jos stosta, pa se s pravom smatra mo?da i najimucnijim estradnim poslenikom. Privatni motel “Kod Ere” na Ibarskoj magistrali, samo je jedan od objekata mesovitog preduzeca “Era i sin”. Pored motela, u okviru firme posluje prodavnica mesovite robe “Migros”, parfimerija na Banovom Brdu, diskont u Stepojevcu, a otvorio je i ugostiteljski objekat na Suncanoj padini. U Leskovcu, kod Stepojevca, Era sa porodicom ima kucu i pravi ranc poput onog u americkoj TV-sapunici “Dalas”. Era napominje da je radio i po dvadeset sati dnevno i veli:
- Ujutru bih ustajao i sve dok bager radi, radio bih i ja. Uvece sam pevao. Osnovni motiv, osim novca, bila je ljubav prema poslu. Ja ne mogu i ne umem da sedim besposlen. Vec godinama spavam samo pet sati, ujutru obilazim prodavnice ako je potrebno, odem i po robu na Kvantasku pijacu. Uvece sam u motelu i pevam. Drago mi je sto su se u posao ukljucila i moja deca. Cerka Mileva radi u parfimeriji, a sin Dimitrije vodi poslove oko motela. Nisam im nista uslovljavao sto se tice posla, samo sam im rekao da ako hoce da se bave muzikom moraju biti medju prvih deset, jer u suprotnom je taj posao te?i od rudarskog.
- Imam pet kuca, jednu ladju na moru, kola, privatnu firmu, imucan sam i jos cu da gradim, da zaradjujem i da se bavim i ne muzickim poslovima – kratko ce kantautor folka Milos Bojanic. Inace, ovaj stasiti Somborac ?ivi u Novom Sadu i Beogradu. Sin Bane takodje peva i polako ulazi u biznis. Para na paru ide, ka?u nasi stari, pa je Milos Bojanic imao najuspesniji diskografski transfer u 1997. godini. Za prelazak u izdavacku kucu “Lazarevic”, biznismen Ceda Lazarevic platio mu je 100.000 maraka. “Teskom mukom” stecen novac poverio je jednoj svajcarskoj banci, koja ce to pverenje znati da uzvrati i lepim kamatama. Novac je odnet uz “telesnu” pratnju koja je bila prisutna sve vreme dok je trajala procedura ulaganja.
Vesna Zmijanac ima osam stambenih jedinica i poslovnih prostora, a podno Bukulje u Arandjelovcu zavrsava lepu kucu i pravi ranc za, ka?e, zdrav ?ivot i makrobioticku ishranu. Vesna ce kratko:
- U?ivam da se odmaram u mojoj vili u Arandjelovcu i prostranom beogradskom stanu. Puno se radilo, mukotrpno putovalo, ali se i zaradilo. Ula?em znatna sredstva u enterijerstvo, cime cu ce baviti po zavrsetku karijere. Nekretnine su pravi psao!
U beogradskom “Siti pasa?u”, solistkinja folka i biznismenka Lela Andric otvorila je dva modna butika “Molinari”, sa ekskluzivnom ?enskom i muskom garderobom iz Italije. Saradjuje u poslu i trgovini sa koleginicom Dragicom Radosavljevic – Cakanom, koja ima privatnu firmu “Primateks”. Inace, Lela poseduje na planini Tari i sopstveni motel sa 70-ak le?aja i bazenom. Uz sve to, njena sestra vodi privatnu firmu u Svajcarskoj i ima svoj stan u Cikagu. U svom motelu Lela je otvorila i ekskluzivnu diskoteku “Djogazi” uz obecanje da ce dovesti americkog multimilijardera Donalda Trampa.
Sa neuglednim rok imid?om, ofucanom garderobom hipika sedamdesetih, neobrijanom prosedom bradom, uz sedenje po najprljavijim beogradskim bircuzima i kafancinama, Bora Djordjevic, ka?u, vesto krije da ima u stvari dosta novca. Supruga Dragana “dr?i kesu”. Pored stana, kuce i vikendice podno Avale, Bora Corba kupuje zemlju i placeve. Jedan ima i pokraj Budve, ali mudro ne govori gde ula?e kapital. Verovatno Bora i Dragana tuguju sto su im vlasti otkazale koncert u Ljubljani, jer je za dva sata koncerta “Riblje corbe” u “Tivoliju” trebalo da dobije honorar od cak 36.000 maraka. Zato u beogradskim rokerskim krugovima ka?u kako je Bora imao “36.000 razloga da odr?i koncert u Sloveniji”
Isto tako, neobrijan, nonsalantan stil, uz jevtine majice, dukserice i farmerke, ne otkriva da Djordje Balasevic ima dosta toga sirom Vojvodine, prica se po Novom Sadu. Govorka se da supruga Olivera “vodi banku”, ula?e novac u nekretnine, i da je panonski mornar bogat jer samo od novogodisnjih koncerata u beogradskom Centru “Sava” inkasira cistih 250.000 maraka. Djordje o svemu ljutito odgovara:
- Necu da ka?em da sam siromasan, ali sam dobio samo jedan mali deo od onog sto sam zaslu?io. Da sam negde prodao toliko ploca, koliko sam ih ovde prodao, i da sam negde imao toliko punih koncerata, ja bih definitivno bio bogat. Medjutim, svaka moja turneja je ponovno dokazivanje i ponovno pola?enje od nule. Pravi lopovi znaju da nemam love, pa me i ne spopadaju. Ono sto je najsmesnije, jeste da te price lansiraju ljudi koji su u to “upuceni” i koji razmisljaju otprilike ovako: u Sava centru ima 5.000 mesta po 20 maraka, to je 100.000 maraka. Znaci, on napravi deset koncerata i zaradi milion maraka. Neka sto hiljada da bendu, sto hiljada za salu i ostane mu 800.000 maraka! Medjutim, prica je potpuno drugacija. Kada udjes u tu salu, vidis da nema pet hiljada vec 3.720 mesta, sto ja tacno znam. Pa onda, koliko procenata uzme Centar “Sava” od tog, a tu je i porez od 28 odsto i tako dalje.
- Te price o mom bogatstvu su potrebne nekoj carsiji kojoj vise odgovara da prica da sam ja bogat kao pevac ili, da je bogat neki fudbaler, iako su danas svi nasi fudbaleri sirotinja, da bi se skrenula pa?nja s ovih drugih tipova koji voze “mercedese” kakve nema ni nemacki kancelar, koji imaju po petnaest d?ipova i vode neki biznis! Ta prica o mom bogatstvu je samo zavist neke ekipe koja pokusava da svu tu silinu emocija i moga uspeha pretoci u cifre, a to nije bas tako jednostavno.


Rat zaustavio biznis

Ne cudi nas da je nekadasnji frontmen “Bijelog dugmeta” izjavljivao da je za njega novac poezija. Godinama se prica da je Goran Bregovic jedan od najimucnijih estradnih trudbenika. U Sarajevu mu je tokom rata unistena i pokradena skupa muzicka oprema, studio za snimanje kaseta i muzike, stan, kuca na Jahorini i farma breskvi u Hercegovini. Za utehu, Bregi su ostale poslovne prostorije i stan koji izdaje pod zakup u Parizu i mala jahta. Danas, i kuca u Beogradu sa savrsenim muzickim studijom. Rat je unistio privatni biznis Brege i Zdravka Colica, sa izdavackom kucom “Kamarad” u Dom?alama. Cola je sa bratom Draganom imao firmu za proizvodnju plastike u Zagrebu. Koliki je Bregovicev konto u evropskim bankama ne znamo, ali ka?u da je njegova cena (sa muzicarima i pevacicama) za koncerte sirom Evrope “samo” 70.000 maraka!
Nekadasnji uspesni basista, clan rok grupe “Oktobar 1864”, muzicar najbolje postave “Rokera s Moravu”, ?eljko Mitrovic, jedini je estradni poslenik koji je u politickom ?ivotu postao srpski Modunjo, Teodorakis, ali i uspesan poslovni covek. ?eljko je prvo sa suprugom Sonjom Mitrovic Hani u Zemunu napravio muzicki studio “Pink”, gde je radio kao vrstan snimatelj, muzicar i producent mnogih uspesnih albuma pop, rok i folk muzike. Potom je postao direktor i glavni i odgovorni urednik RTV “Pink”, sa kucama u Beogradu i na Kipru. Sve je postigao kao bivsi clan parlamenta Savezne skupstine, kao poslanik JUL-a, partije koja mu je posle 5. oktobra urucila – iskljucenje.
Menad?er Bane Obradovic ima u beogradskom hotelu “Metropol” svoju koncertnu agenciju “Melos estrada” i organizuje koncerte najpoznatijim zvezdama YU estrade.
Mnogi ka?u da je medju najimucnijim pevacima danas plavokosi Nedeljko Bajic Baja. Za samo pet godina uspeha na folk sceni Baja ima u Austriji privatni hotel, napravio je kucu i kupio stan u Beogradu. Kako rekose njegovi zemljaci iz bosanskog Sipova – masala!
Nedi Ukraden je rat mnogo toga odneo. U Sarajevu je ostao luksuzni stan, kafic i cetiri poslovna prostora, u Imotskom je spaljena njena porodicna kuca. Medjutim, Neda ima solidnu ustedjevinu, pa je u Beogradu kupila stan a u Tivtu kucu za roditelje. Nedavno je na Banovom brdu otvorila “Star kafe”, u kome na zidu mo?ete videti specijalni poster od 2,5 metra gazdarice uz papreno skupa pica, specijalne vrste viskija od 70 dinara po casici. Neda ka?e da je to klub poluzatvorenog tipa, gde cesto navrate njene kolege, i objasnjava svoju biznis-politiku:
- Neki ljudi nose “Versaci” sakoe, a neki “Beko”. Isto tako neko ko voli specijalnu vrstu pica tacno zna sta tra?i i sta ce da dobije kada to naruci. Onome kome je svejedno sta ce da popije taj naruci ili pivo ili vinjak ili ne znam sta, sto zavisi od ljudi. Najskuplje pice je Nenesy X.O. koji je i svuda u svetu strahovito skup, ovde flasa kosta 3.500 dinara. Neko ko nosi “Roleks” satove i vozi skupe automobile ?eli da popije i specijalno pice zato ga i imamo u ponudi...
Supru?nici Daliborka Stojsic i Branimir – Bane Djokic, harmonikas i sef orkestra RTV Beograd, vec vise godina vode solidan biznis u nasem glavnom gradu. U prostranom Poslovnom centru na Banovom brdu nalazi se njihova parfimerija i servis za hemijsko ciscenje odece, dok su jedan poslovni prostor izdali pod zakup. Daliborka i Bane su promoteri i prodavci kozmetickih proizvoda firme “Raul Amon”. Kompozitor, basista i biznismen Miodrag M. Ilic alias Mile Bas (vodja muzicke ekipe “Ju?ni vetar”), pored kuce u Beogradu napravio je na Vo?dovcu i veliku kucu, svoje izdavacke kuce “Juvekomerc”. Pored muzickog studija za kreiranje muzickih projekata poseduje i luksuzni i savremeni studio za proizvodnju televizijskog programa. Pored dve kuce, pevac Dobrivoje Topalovic ima u selu Preljine farmu na kojoj gaji i prodaje kokoske, ovce i macke.

Suprug najbolji maneken

Istaknuti estradni umetnici iz soumenske kult-grupe “7-mladih”, odlicno su se snasli u biznisu. Vaske i Jova i dalje rade na estradi, a Jova je otvorio ?eni frizerski salon. Nesa je sa bivsom suprugom Suzanom Mancic radio na Kipru i u Rusiji kao predstavnik “Beoleka”, Zoran vodi ko?nu galanteriju “Mona”, Dane ima spoljnotrgovinsku firmu, a Buca pekaru. Kantautor pop muzike Srdjan Marjanovic imao je privatni butik, studio za demo snimke i kafic. Danas se dovitljivi Srdjan bavi drugim biznisom, pa u Beogradu ima radnju sa satovima i firmu “Pronto” za telefone.
Prica se da je Fahreta ?ivojinovic alias Lepa Brena otvorila rodjenom bratu butik, da i sama poseduje jedan butik u Domu sindikata, te da je sa suprugom Slobodanom – Bobom ?ivojinovicem pokusala u Skoplju da otvori predstavnistvo “Mercedesa”, ali joj to nije poslo za rukom. Zna se da su supru?nici promoteri energetskog napitka “red bul” i da ?ive u lepoj kuci na Be?anijskoj kosi. Brena odskora ima “Trend slem grup” – fabriku za proizvodnju “vrucih pantalona” za odr?avanje vitke linije, i zadovoljno prica:
- Dugo sam se nosila mislju da spojim estradu i lepotu. Zbog sankcija nije bilo pravo vreme da krenem sa poslom, ali sada se situacija stabilizovala. I ?enama i muskarcima nudim specijalne pantalonice za odr?avanje vitke linije, a moj suprug Boba najbolji je maneken i reklama – uz pomoc “vrucih pantalonica” doveo je svoju telesnu te?inu u red. Zbog trudnoce ne odlazim bas svaki dan na posao, ali zato imam vremena da do kraja osmislim modnu linuju “Lepa Brena”, koja ce proizvoditi kozmetiku, sminku, parfeme...
Brena i Boba se ponekad i okliznu u biznisu, pa trenutno vode sudski spor sa nekoliko prevaranata, od kojih su ?eleli da kupe lepi plac, zemljiste sa sumom u beogradskom kraju Zvezdara, ali su neoprezno dali 158.000 maraka za tudji plac.
I predstavnici dens muzike solidno zaradjuju, tako da svoje skole modernog d?ez-baleta i igranja poseduju predstavnici grupa “Djogani Fantastiko”, “Funky G”, “Beat Street” i Ksenija Pajcin. Eks Lokice, Lokica Stefanovic i Jelena Tinska vec dugo godina uspesno vode svoje studije za aerobik i korekciju tela. Poslednja “Mis” druge Jugoslavije Slavica Tripunovic – Dajana ima u Beogradu cvecaru, rokerka Sne?ana Miskovic – Viktorija planira da otvori prodavnicu ko?ne galanterije, starleta Vesna Vukelic – Vendi poseduje kiosk za prodaju mesovite robe...

Kolekcionari kuca i kafedzija

Ako niste znali Bora Spu?ic – Kvaka i Djordje Marjanovic poseduju po tri kuce. Muharem Serbezovski, Miroslav Ilic, Misa Mijatovic, Hasan Dudic, Milutin Popovic Zahar i Nada Topcagic imaju kucu manje – dakle po dve. Kantautor folka Novica Urosevic pored kuce i ranca u selu Drmno, nadomak Po?arevca, ima i stan u Beogradu, Misa Markovic i Sne?ana Savic imaju po dva stana u Beogradu.
Ima i onih koji se bave izdavanjem stanova i kuca. Osim stana u Novom Beogradu i kuce, bivsi supru?nici Gordana Lazarevic i Milutin Popovic Zahar iznajmljuju jednu kucu u Los Andjelesu. Biljana Jevtic izdaje svoj beogradski stan koleginici Ani Bekuti, dok sa suprugom Aleksandrom Ilicem stanuje u drugom stanu.
U luksuznom beogradskom naselju na Be?anijskoj kosi koje zovu “nova ploca” i “karingtonke”, kupili su kuce i stanove od preko 220 kvadrata Lepa Brena i Boba ?ivojinovic, Dragan Stojkovic – Bosanac, Nada Obric, Borislav Zoric – Licanin, Suzana Mancic i Nenad – Nesa Kunic, Zlaja Timotic (sa jakuzi bazencicem i kosem u njemu), Dragan Kojic Keba, Dragan Aleksandric (ostavio u stanu porodicu i napravio kucu podno Avale), Buba Miranovic, Dragana Mirkovic i Zoran, i Lepa Lukic.
Dobro skuceni Beogradjani su i Ceca Ra?natovic (kupila stan ocu u beogradskom naselju ?arkovo), Beba Tosic, Branka Scepanovic, Vera Ivkovic i Danilo ?ivkovic, Angel Dimov, Rade Jorovic, Savo Radusinovic, Usnija Red?epova i Svetomir Sesic – Sele, Vera i Ratomir – Rale Matovic, Milan Babic i Radmila Todorovic – Babic, Mitar Miric, Predrag ?ivkovic- Tozovac, Beti Djordjevic, Ljuba Alicic, Zoran Jovanovic, Novica Nikolic – Patalo, Gazmed Palaska, Violeta Miljkovic-Viki, Sinan Sakic, Ned?mija Pagarusa, Tomica Milijic, Milace Radosavljevic, Misa Mijatovic, Predrag Vukovic – Vukas, Zoran Kalezic, Dobrivoje Ivankovic – Doca...
Menad?er, producent, a danas biznismen Vidosav Radomirovic – Vitko, prvo je otvorio u Nisu drogeriju, a danas je direktor i vlasnik gledane i popularne RTV “Belle Amie”. Menad?er Sasa Dragic pokrenuo je izdavacku i diskografsku kucu “Artist”, a biznismen, menad?er i producent ing. Zoran Trifunovic, vodi u Jagodini izdavacku, koncertnu i producentsku kucu “Melos marketing”. Kantautor folka Zoran Kalezic je uvek bio galantan, pa je kao poklon suprugi Verici za 8. mart poklonio parfimeriju “Megi”.
Supru?nici Milka Todorovic i Cvetin Todorovic pored dve kuce, u Beogradu imaju svoju izdavacku kucu “Super ton” i muzicki studio. Uz lepu kucu sa bazenom u Krnjaci, nadomak Beograda, supru?nici Zorica Brnclik i Miroljub Arandjelovic – Kemis, imaju i studio za snimanje kaseta i CD-a. Planiraju da otvore i export-import firmu za trgovinu. Dok ce se Zorica baviti izvozno-uvoznim poslovima, Kemis ce se baviti muzikom. Istovremeno, u Svilajncu radi prodavnica “nosaca zvuka” i muzickih instrumenata koju je otvorio vispreni Kemis.
Kafane, restorani i kafici su aktuelni kod nekih estradnih umetnika. Danas su popularne kafed?ije Miki Jevremovic, Dara Ru?ic, Rasa Djelmas, Misa Radic, MIlan Matovic, Radoslav Rodic – Roki, MIlan Simic, Predrag Vodovic – Preja, Dragoljub Djurisic, Vera i Miki Nesic, Zoran Jovanovic, a nekada je svoj lokal vodio Oliver Mandic. Popularni Oliska na Tari gradi svoj “Olivud”, umetnicku koloniju. Klub pozorisne kuce “Atelje 212”, dr?e zajednickim snagama roker i publicista Dusan Prelevic – Prele i glumac Dragan Nikolic.

Eksperti za lepotu i modu

Nada Topcagic sa svojim suprugom Zlatkom uspesno vodi svoj beogradski solarijum. Sve sto treba da ima kvalitetan kozmeticko-frizerski salon, sa solarijumom, poseduje na Be?anijskoj kosi Nada Obric. Pre rata se Nada u Sarajevu bavila prodajom ?enskih carapa i izlagala je svoje proizvode na sajmovima mode sirom druge Jugoslavije. Od kada Nada ?ivi u Beogradu u naselju “nova ploca”, rasirila je posao u svom salonu lepote “No 1”. Specijalitet je “solarijum za otklanjanje celulita kod ?ena”.
U Beogradu i Miloceru vodi svoja dva butika “Mila” solistkinja folka Mila Matic, a u poslu joj poma?e sin Predrag – Pedja Jovanovic eks-roker, lider nekada popularnog dueta “D Boy’s”. U hotelu Beograd – Interkontinental svoj butik ima Ceca Ra?natovic u kojem se prodaju haljine koje je ona samo nosila na sceni a prihod od prodaje ide u humanitarni fond “Trece dete”. Bivsi basista i clan rok-grupe “Kerber”, poseduje u Nisu prodavnicu rokenrol i hevi-metal garderobe za klince, klinceze i tinejd?ere. U gradu kraj Nisave pevacica Dragana Tica vodi sa suprugom trgovacku firmu, a Biljana Jevtic i Aleksandar Ilic imaju prodavnicu donjeg rublja.
Vodja zabavnomuzicke grupe “Frenki”, Milos Mijailovic vlasnik je lanca radnji za prodaju auto-delova “Franky”. Mladjana Katarina – Beba Vasic ka?e da je “ceka” prodavnica za auto-delove “Reno Misko”, koju vodi njen otac biznismen Misko Vasic. ?arko Dancuo vec godinama vodi u Beogradu jednu radnju za hemijsko ciscenje, a Sinan Sakic u Loznici ima tri video kluba i planira da otvori restoran sa srpskim specijalitetima. Posle razvoda, pevacica Zorica Markovic ima u Beogradu kucu i svoj modni butik. Njenom nekadasnjem suprugu, estradnom menad?eru Braci Zatezalu ostao je stan i koncertna kuca “Estrada plus”
Zvonko Bogdan je vlasnik ergele rasnih konja u Backoj. Novinar, voditelj i menad?er Dobrivoje Marinski – Kinez jedan je od najimucnijih ljudi Sumadije. U Arandjelovcu Kinez ima najmoderniji fotografski studio, pekaru “ALS”, veliku kucu, koncertnu agenciju i vlasnik je privatne RTV “Sunce”. Pored velike kuce u Kragujevcu, pevac Radisa Urosevic otvorio je i svoju privatnu radio-stanicu. Muzicar Dragan Nikolic – Vidin u Sapcu poseduje kafanu “Srpska kruna”, uz prostorije i automate za kockanje. Kantautor folka Hasan Dudic ima u Sapcu muzicki atelje “Jugo-folk”, u kome prodaje proizvode nasih diskografa.

Diskografi i poslasticari

Milija – Gane Djokic vodi izdavacku i koncertnu kucu “ZAM”. Nekadasnji uspesni menad?eri, biznismeni i producenti Maksa Catovic i Bane Stojanovic sa uspehom vode izdavacke i diskografske kuce “Komuna” i “Centro scena”. Nekadasnji sofer Cedo Lazarevic, u Beogradu i Becu vodi producentsku i izdavacku kucu “Lazarevic”. Iz dana u dan nicu privatne diskografsko izdavacke kuce, medju kojima su najpopularnije u Beogradu “Caplin”, koju je osnovao vrhunski reditelj i biznismen Dragoslav Lazic, “Boviton”, vlasnistvo kompozitora i gitariste Radio Beograda Bore Visnjickog, “Jugovideo” Bore Mitrovica, “I.T.M.M.” Pere Djurica, “Srbijaton” Dragana Stojkovica, u Vrbasu “Diskopan” Slobodana Radulovica, u Kraljevu “Kraljevo-melos” Zorana Jovanovica, u Svilajncu “Video-disk” pevaca folka Zvonka Markovica, u Sapcu “MIT” kompozitora i gitariste Zorana Starcevica. Tira?ni autorski bracni par Marina Tucakovic i Aleksandar Radulovic-Futa, poseduju svoju izdavacku kucu “Lucky Sound” i muzicki studio za snimanje albuma.
Uz rad u diskografiji i na estradi, svoja privatna studija za snimanje “nosaca zvuka” imaju: Enco Lesic, Laza Ristovski, Dragan Jelenkovic, Aca Radojcic, Srky Boy, harmonikas i aran?er Novica Nikolic – Patalo, Zlaja Timotic, Misa Mijatovic, Kristina i Aleksandra Kovac (duet K2) i Srdjan Colic vodja dueta “Moby Dick”.
Trgovac i pevac Misko Pavic poseduje u Sapcu privatno preduzece “15. oktobar”, za trgovinu tekstilom i prodaju audio-video uredjaja i bele tehnike. Solista narodnog melosa Slobodan Betulic – Betula sufinansijer je privatne TV “34” u Kragujevcu, organizator narodnomuzicke manifestacije “Casa vode sa izvora” i vlasnik privatne kafane.
Stomatolog i pevac zabavne muzike Nenad Bajic – Bajone radi i ulepsava zube u svojoj beogradskoj zubnoj ordinaciji, a imitator Goran Stojicevic - Karamela, uopste nije tako “naivan” kao sto se pretpostavlja. Karamela poseduje u Beogradu juvelirsku radnju i modni butik “M Karamela”, dok u tajnosti u Po?arevcu ima privatnu poslasticarsku radnju!

Sa malo truda odlicna zarada

Od komponovanja, pisanja aran?mana i autorskih honorara od svake prodate (nekada singl i LP ploce) audio i video kasete i CD-a, normalno je da najvise zaradjuju najkomercijalniji autori, cije pesme postaju hitovi i prodaju se u vrtoglavim tira?ima. Pored pomenutih kantautora i kompozitora, odlicno su zaradili i zaradjuju, ali se nisu upustili u dodatni biznis: Kornelije Bata Kovac, Boris Bizetic, Marija i Rale Cajic, Predrag Negovanovic, Vojkan Borisavljevic, Zoran Matic, Dragan Brajovic Braja, Stevan Simeunovic...
Poznatom estradnom menad?eru Nikoli Id?anu ostala je u Prijedoru prelepa kuca, a od onih koji se bave koncertima odlicno su profitirali (neki i uz afere i mutne radnje) menad?eri i producenti Mica Stojicevic – Kacket, Gradibor – Grada Veljkovic, Dragutin – Gane Pecikoza, Dragan Radovanovic – Staka, Moma Obrenovic – Lusa, svoju privatnu firmu u Novom Sadu “Ray Luca” ima i menad?er Djordje Budosan – Buda koji vodi Daru Bubamaru, Dule Antic...
Dosta je pojedinaca kojima su se nasmesile devize i dosta novaca od bezbroj koncerata, gostovanja u inostranstvu, pevanja po ugostiteljskim objektima, pod satrama vasara, na svadbama, slavama, preslavama, ispracajima u vojsku, koridama... Pored pevaca, instrumentalista i izvodjaca koje smo pomenuli, tu su i oni kojima je estrada jedini, ali uspesan biznis: Seki Turkovic, Mirko Kodic, Big Lale, Sne?ana Babic – Super Sneki, Zlata Petrovic, Jasar Ahmedovski, Gorica Ilic, Ljuba Lukic, Risto Lugonjic – Riki, Boban Zdravkovic, Merima Njegomir, Dr Iggy, Ivan Gavrilovic, Leontina, Zorana, “Tap 011”, Aca Lukas, ?eljko Sasic, Suzana Perovic, Jasna Milenkovic – Jami, Suzana Jovanovic, Bane Vasic, Indira Radic, Mile Kitic, Nenad Kne?evic – Knez, Ljubisa Stojanovic – Luis, (uz veliku kucu u Krnjaci bavi se prodajom tehnike i robe iz Nemacke odakle svake nedelje dovozi robu), Mirko Pajcin alias Baja Mali Knind?a, Nikola Urosevic – Ged?a, Bora Drljaca, “Partibrejkersi”, Stanisa Stosic, ?ika NIkolic, Marinko Rokvic, D?ej Ramadanovski (jedno vreme vodio je lokal “Cepelin”, ali je ustupio nocni klub Predragu Colicu, rodjenom bratu Zdravka Colica, i menad?eru Adisu Gojaku)...
S obzirom da su i oni deo jugoslovenske estradne scene, treba izdvojiti i muzicare i izvodjace klasicne muzike koji su najvise zaradili u svom fahu – uglavnom gostovanjima u inostranstvu. Primera radi, u drugoj Jugoslaviji, pre svih zaradjivao je Ivo Pogorelic, ciji pijanisticki recital – nastup kosta u svetu i Centru “Sava” 25.000 dolara. Tako je Ivo kupio dvorac u Dubrovniku i velelepnu vilu u Zagrebu. Danas izdvajamo one koji su dobro profitirali i sada odlicno prolaze, kao sto su operski asovi Radmila Bakocevic, Dubravka Zubovic, Jadranka Jovanovic, Dragana Jugovic, Milena Kitic, violinistkinja Tatjana Olujic, Tripo Simonuti, Jovan Kolund?ija, Stefan Milenkovic...
Umesto bilo kakvog zakljucka, rezimea, neka kao najbolja islitsracija ove teme poslu?e reci pevaca Aleksandra Ilica estradnog umetnika, koji je jedan od retko iskrenih iz njegove branse, kada ka?e:
- Za kratko vreme mo?emo da zaradimo dobru lovu. Naravno,uz prethodno iskustvo, rutinu, kvalitet, malo truda i znoja. Priznajem: radim najugodniji, najlaksi i najlepsi posao na svetu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 01:46:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.