Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:04:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Biznis na bakinim razbojima  (Pročitano 870 puta)
14. Jul 2006, 21:06:55
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Biznis na bakinim razbojima

POŽEGA - Brankica Pantović iz Gorobilje kod Požege pronašla je na tavanima svojih komšinica razboje stare više od 100 godina. Danas ona na njima izrađuje najlepše delove narodnih nošnji, uživa u poslu kojim se bavi i sasvim pristojno zarađuje.

- Sve je to, možda, puka slučajnost ili sreća u nesreći. Da sam dobila posticajna sredstva za otvaranje radnje, kada sam konkurisala, verovatno bih nabavila neke savremenije mašine i proizvodila staze i prekrivače. Odbili su me, na sreću, kako se kasnije ispostavilo - kaže Brankica.

S obzirom na to da je Brankica već imala petogodišnje iskustvo u tkanju, a da novca za nabavku mašina nije bilo, dala se u potragu za starim razbojima ili natrama, kako ih zovu u zapadnoj Srbiji. Pronašla je nekoliko davno zaboravljenih na tavanima starih baka u svome selu.

- Ove natre su odavno prestale da se koriste, ali bake koje su na njima nekada radile iz pijeteta prema spravi uz koju su provele mnoge dane svoje mladosti nisu dozvolile svojim mlađim ukućanima da ih spale na vatri već su ih brižljivo čuvale, nadajući se da će nekada ponovo zatrebati. Skupila sam nekoliko i posao je mogao da krene. Naravno, odustala sam od prvobitnih namera i rešila da na autentičnim natrama izrađujem i autentične predmete, na isti način kao i pre sto godina - kaže Brankica.

I ovoga puta, stare bake su imale veliku ulogu. Nekoliko meseci Brankica je obilazila okolna sela i skupljala iskustva starih tkalja, kao i autentične tkane predmete iz tog kraja. I proizvodnja je počela. Kecelje, pregače, pojasevi, suknje, torbe... izlazili su iz male radionice sa motivima i na način kao pre više od sto godina.

- Pored uživanja u poslu kojim se bavim, ispostavilo se da se od njega može i živeti. Ti proizvodi bili su neophodni mnogim kulturnoumetničkim društvima i ranije su ih teško nabavljali. Brzo je uspostavljena saradnja, tržište se širilo, pa sam prema potrebama kupaca počela da izrađujem i nošnje sa motivima drugih krajeva. Moji proizvodi se sada nalaze na području čitavog Balkana - navodi Brankica.

S obzirom na to da je ovo zanimanje prava retkost, Brankica je morala da savlada i tajne takozvanog osnivanja, navijanja i uvođenja niti, jer specijalizovanih radnji koje su se nekada tim poslom bavile više nema.

- Nema ni brdara, ljudi koji su nekada izrađivali alat sa drvenim češljem. Zbog toga sam morala da nabavim metalna „brda“, a sve ostalo na mojim natrama ostalo je autentično - kaže Brankica.

D. Jovanović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:04:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.