Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 01:07:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bitka kod Solferina  (Pročitano 5513 puta)
07. Jun 2007, 18:15:41
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Apple iPhone 6s
Bitka kod Solferina je bitka između Francuske i Pijemonta-Sardinije sa jedne strane i Austrije sa druge strane. Bitka se odigrala 24. juna 1859. Bila je to odlučna bitka Austrijsko-sardinijskog rata, u kojoj su pobedili Francuska i Sardinija pod vođstvom Napoleona III i Viktora Emanuela II.

Bitka kod Solferina
Deo Austrijsko-sardinijski rat

Napoleon III u bici kod Solferina
Vreme:   24. jun 1859.
Lokacija:   Solferino, Italija
Rezultat:   francusko-sardinijska pobeda

Sukobljene strane
 Francuska
 Pijemont-Sardinija    Austrija
Zapovednici
Napoleon III
Viktor Emanuel II   Franjo Josip I
Jačina
118.600   oko 100.000
Gubici
2.492 mrtvih
12.512 ranjenih
2.922 zarobljenih ili nestalih   3.000 mrtvih
10.807 ranjenih
8.638 zarobljenih ili nestalih

Pred bitku

Italija je dugo vremena bila podeljena između Francuske, Austrije, Španije i Papske države. Početni sukob Austrijsko-sardinijskog rata je bila bitka kod Montebela (1859) 20. maja 1859. Austrijske snage su tu bile tri puta brojnije, ali Francuzi su pobedili, pa je austrijski glavnokomandujući postao još oprezniji. Početkom juna Đuljaji je bio blizu železničkoga čvora u Mađentu sa dosta razvučenom vojskom. Napoleon je napao čeono preko Tičina sa delom snaga, a sa drugim delom je napao severnije da bi sa boka napao Austrijance. Francuski plan je uspeo pa su se Austrijanci morali povući dosta daleko do tvrđava u istočnoj Lombardiji, gde je grof Đuljaji smenjen.

Zapovedništvo je preuzeo sam car Franjo Josip I, osećajući da će to biti jednostavan zadatak da se obrani dobro utvrđena austrijska teritorija iza reke Minčio. Franjo Josip će prvi i poslednji put komandovati u bici kod Solferina. Pijemontska i francuska armija su napredovali i zauzeli su Milano i krenuli su istočno da poraze Austriju pre nego što može Prusija da dođe u pomoć. Austrijanci su sazanali da su se Francuzi zaustavili kod Breše, pa su odlučili da ih iznenade naglim prelaskom u napad. I Francuzi su krenuli u ofanzivu, ali nijedna strana nije znala gde se nalazi druga strana sve dok se nisu sreli. Austrijski 7. korpus je bio razdvojen od glavnine snaga i uspeli su da obrane Pocelongo. Ostali deo austrijske vojske se povukao i prepustio nekoliko gradova Francuzima. U isto vreme u severnom delu Lombardije su italijanski dobrovoljci "Alpski lovci" pod zapovedništvom Đuzepea Garibaldija pobedili Austrijance kod Varezea i Koma.

Bitka

U bici je učestvovalo oko 200.000 vojnika. Bila je to najveća bitka posle bitke kod Lajpciga 1813. Austrijsku vojsku je predvodio austrijski car Franjo Josip. Posle poraza u toj bici car više nikad nije predvodio vojsku. Bitka je bila od ogromnoga značaja u procesu ujedinjenja Italije.

Bitka je trajala oko 9 sati i poginulo je 3.000 austrijskih vojnika, a 10.807 je ranjeno, a 8.638 je nestalo ili zarobljeno. Saveznička vojska je imala 2. 492 mrtva, 12.512 ranjenih i 2.922 nestala ili zarobljena. Ranjeni vojnici bi bili dokrajčeni mecima ili bajonetama na obe strane. Austrijanci su bili poraženi, a saveznička francusko-pijemontska vojska je izvojevala skupu pobedu.

Posle bitke

Rat je potpuno finansijski iscrpeo Francusku. Osim toga Napoleon se bojao da će u rat biti uključene i nemačke države Napoleon je počeo da traži izlaz iz rata pa je potpisao primirje sa Austrijancima u Vilafranci. Austrija je predala Francuskoj većinu Lombardije sa Milanom, izuzev austrijskih tvrđava Mantova i Lenjano sa okolnim teritorijem. Francuska je odmah te teritorije predala Pijemontu-Sardiniji.

Ženevska konvencija i Crveni krst

Bitka je imala dugoročne posledice na način na koji se vodi rat. Žan Anri Dinan je lično prisustvovao bici i bio je užasnut strašnim scenama ubijanja ranjenih bajonetama. Zbog toga je započeo kampanju, a 1864. je predložio Ženevsku konvenciju da se moraju poštedeti bolesni i ranjeni vojnici. Ženevska konvencija je prihvaćena 1864., a kasnije je nadograđivana. Kasnije Žan Anri Dinan kasnije osniva i Crveni krst.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Impossible is nothing

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 880
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia N95
Da ta predaja francuzima je bio nacin da se ponizi Italija tj il Regno di Sardegna
IP sačuvana
social share
С вером у Бога, за Краља и Отаџбину! Живела Краљевина Србија!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 01:07:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.057 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.