Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Беспилотне летелице чувају војне објекте  (Pročitano 4276 puta)
28. Mar 2009, 00:54:11
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7


Беспилотне летелице чувају војне објекте
Војска Србије користи девет „орбитера”, старешине обучаване у Израелу
Унутрашњост мале летелице крцата савременом технологијом (Фото: Војска Србије)

Војска Србије увела је недавно у употребу беспилотне летелице које, први пут, нашим оружаним снагама омогућавају пренос информација „уживо”, односно, како то војници кажу, „у реалном времену”. Реч је о првом значајнијем софистицираном средству набављеном после скоро две деценије. Беспилотне летелице „орбитер” су израелске производње и, иако су величине већег авио-модела (распон крила је нешто већи од два метра), реч је о технологији која би се уклопила у филмове о Џејмсу Бонду. Футуристичког изгледа – израђене су по концепту „летећег крила” – летелице су опремљене дигиталном камером високе резолуције, системом коју омогућава аутоматски повратак и у случају прекида комуникације са земаљском контролном станицом…

Јавности су представљене на вежби „Сретење 2009” одржаној у Новом Саду поводом Дана Војске Србије, али је „орбитер” тако тешко визуелно и звучно уочљив да га већина присутних званица и грађана није ни приметила, иако је за ту прилику летео на минималној безбедној висини.

– Постојала је тактичка потреба за средством каквим већ располажу војске суседних држава као што су Мађарска, Хрватска или Македонија. Расписан је тендер, од две понуде изабрали смо „орбитер” јер је више одговарао нашим захтевима. Купили смо три система, у сваком се налазе по три летелице. Старешине које управљају њима завршиле су обуку у Израелу. „Орбитери” су средство извиђачких састава и распоређени су у јединице Копнене војске – каже бригадни генерал Раде Ђурић, начелник Управе за обавештајно-извиђачке послове Генералштаба ВС.

Летелице су редовно у употреби, користе се за увежбавање људства које управља њима, али и за обезбеђивање важних објеката из система одбране. Осим на поменутој вежби у Новом Саду, летеле су и у околини Врања, Ниша, Прокупља и Панчева, а у понедељак ће се одржати и вежба у околини Рашке.

– „Орбитер” је лако преносив систем, може се спаковати у два ранца која могу да носе двојица старешина. Иако је реч о високој технологији, реч је о робустном средству. Летелица не може пасти у ковит јер је програмирана да не лети брзином мањом од ризичне, чак и када би оператер то покушавао. Поправке оштећења могуће су у теренским условима, укључујући и балансирање летелице како се приликом интервенција на њој не би нарушиле летне карактеристике. На обуци у Израелу инструктор је разбио труп летелице, а затим га специјалним лепковима, попут разбијене вазе, спојио после чега је летелица поново била у ваздуху – објашњава мајор Драгиша Симић, референт у Управи за обавештајно-извиђачке послове и вођа групе која је обучавана у Израелу.

За полетање „орбитера” довољно је десетак минута, колико је потребно за распакивање поменутих ранаца и постављање лансера на одабрани положај. У ваздуху може да остане до два сата, користи се дању и ноћу, на даљинама до 15 километара, оперативна висина лета је између 170 и 700 метара (максимална 5.000 метара), док је економична брзина 66 километара на сат. Осим класичних војних задатака (извиђање, проналажење циљева, навођење артиљеријске ватре…), могла би да се користи у противтерористичким дејствима, мировним мисијама, као и у случају елементарних непогода – шумских пожара, поплава…

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

No squealing remember "that it's all in your head"

Zodijak
Pol
Poruke 5365
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Jako lose postavljena kamera, mogla je bolja BPL da se pazari.
IP sačuvana
social share
I reach my peak, I can't speak,
call my nigga Chic, tell him that my will is weak.
I'm sick of niggas lyin', I'm sick of bitches hawkin'
matter of fact, I'm sick of talkin'.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Samsung XYZ1004
Citat
Купили смо три система, у сваком се налазе по три летелице

Da ne kucam ponovo...copy/paste

To je Orbiter.. Izraelska bespilotna letelica, kupili smo pre mesec-dva 10 komada...po suludo velikoj ceni (ali to nista nije novo za nase Ministarstvo odbrane)  Smile



Orbiter Mini UAV

Pet miliona dolara za deset „špijuna“

Vojska Republike Srbije prošlog meseca kupila je 10 izraelskih bespilotnih letilica iz Izraela, javila je prošle nedelje novinska agencija Beta u svom specijalizovanom servisu na engleskom jeziku i to po ceni od pola miliona dolara po letilici.

- Kao deo dugo očekivane tehničke modernizacije oružanih snaga Srbije, Ministarstvo odbrane je nabavilo male bespilotne letilice „orbiter“, napravljene u Izraelu - piše u tekstu o kupovini letilica pod nazivom „Modernizacija vojske: tehnologija iz Izraela“.

- Pre kupovine ove letelice, Ministarstvo je kupilo telekomunikacionu opremu u vrednosti od 50 miliona evra od firmi „Tadiran“ i „Tales“, takođe iz Izraela. Postojeća oprema kaska nekoliko decenija iza modernih trendova, ali je kupovina omogućila vojsci da sada upravlja svojim komunikacijskim sistemom bez ugrožavanja funkcionisanja operatera mobilne telefonije - tvrdi se u pomenutom tekstu.

A, zatim se dodaje:

„Bespilotne letelice su nabavljene za misije vojnog izviđanja, ali je Ministarstvo odbrane najavilo da će letilice takođe biti korišćene za nevojne pretnje i izazove, to jest za pomoć civilnim vlastima. Sadašnja isporuka uključuje deset „orbitera“ po ceni nešto višoj od 500.000 dolara po komadu. U zavisnosti od toga kako se pokažu, moguće da će biti kupljeno još deset. Ministarstvo odbrane takođe planira da kupi bespilotne letelice srednje veličine, ali nema nikakvih najava da će biti kupljene naoružane bespilotne letelice.


------------------------------------------------------------------------------

I sad...aj neka meni neko objasni sledece
Ako su Irci platili 2 kompleta (6 letelica) 1.1mil $ KLIK a Poljaci platili 6kompleta (18letelica) 3mil$ KLIK ...uz pomoc kojih magija, smo mi uspeli da platimo 3 kompleta (9 letelica) 5mil $ ????  Smiley 1 (desetu smo dobili na poklon)

Citat
Vojni analitičar Miroslav Lazanski dopunjava ministrovu izjavu:

- Želeo bih prvo da vam iznesem preciznije podatke - dakle Srbija, odnosno njeno Ministarstvo odbrane je zapravo platilo devet „orbitera“, a deseti je dobijen na poklon od Izraela. Pored toga, gratis smo dobili i servis i održavanje tih letelica, kao i troškove obuke ljudstva za pravilno rukovanje njima - naglašava Miroslav Lazanski.

Ili ja nesto tu nisam najbolje razumeo (sto je sasvim moguce) ili je neko ponovo strpao pare u dzep!
Narocito je zanimljivo, da nije SDPR ucestvovao u ovom poslu, nego neka druga misteriozna firma.




I posto sad vise nema nedoumica da je u pitanju SAMO 3 kompleta = 9 letelica onda bi voleo da mi neko objasni kako i zasto smo ih platili po tako bolesno viskoj ceni?????
« Poslednja izmena: 28. Mar 2009, 03:38:44 od I Posle Mene JAA »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 658
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
po ceni koju su spremni da plate nasi "jevrejsko-judejski" ministri,sa nasim parama!!!!!!!!

po nekada se pitam,da li je moguce da nesto kod nas prodje bez jevreja????

PS:u stvari vise se i ne pitam........sve mi je jasno odavno!!!!!!!!! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Bolje je bilo da su pare ulozili u razvoj nasih bespilotnih letelica nego sto su dali pare jevrejima i domacim lobistima. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Wessko- davno sam napisao da smo imali nesto slicno u projektu jos '60 godina i to je trebalo da leti brzinom od 700 na sat. Razvoj je zabranjen. U svakom slucaju Teleoptik i EI Nis mogu da razviju elektroniiku a sto se tice specijalnih lepkova- pre par dana sasm stavio clanak o jednom od njih. Savki prosecan maketar, modelar, auto radionica pa cak i ovi sto prave kade, mogu da proizvode ovakve stvari.

Relativno skoro sam zvanicno zamoljen da uradim elaborat o mogucnostima da se to pravi kod nas. Dostavio sam to i.... cekamo  Smile

U svakom slucaju sustina je u ljudima, lako cemo mi do tehnike.

Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7

Bolje je bilo da su pare ulozili u razvoj nasih bespilotnih letelica nego sto su dali pare jevrejima i domacim lobistima. Smile


sasvim si u pravu :

- letelice orbiter su koristili gruzini u nedavnom ratu protiv j.osetije i rusije . vecina nije prezivela prvi let   Smile Smile - bile su promptno obarane od strane obichnih topova od 20 mm , raketa tipa strela i igla , pa chak i iz mitraljeza kalibra 12.7 mm

- nasha vojska je imala projekat bespilotne letelice (mislim da se zvao svitac ili tako neshto) , mnogo manje cene od 500 000 $ koliko koshta ovo sranje .

- sasvim je jasno da se radi o josh jednoj ogromnoj pljachki rezima tadic§shutanovac u saradnji sa njihovim jevrejskim gazdama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 658
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Wessko- davno sam napisao da smo imali nesto slicno u projektu jos '60 godina i to je trebalo da leti brzinom od 700 na sat. Razvoj je zabranjen. U svakom slucaju Teleoptik i EI Nis mogu da razviju elektroniiku a sto se tice specijalnih lepkova- pre par dana sasm stavio clanak o jednom od njih. Savki prosecan maketar, modelar, auto radionica pa cak i ovi sto prave kade, mogu da proizvode ovakve stvari.

Relativno skoro sam zvanicno zamoljen da uradim elaborat o mogucnostima da se to pravi kod nas. Dostavio sam to i.... cekamo  Smile

U svakom slucaju sustina je u ljudima, lako cemo mi do tehnike.

 Smile


pilot ja znam za te projekte odavno....kao i za mnoge druge....,ali zasto bi mi razvijali sopstvenu nauku...kada je bolje da damo lovu jevrejima i unistimo sopstvene kapacitete...

sta se zbilo sa npr "voc-om" na batajnici????i mnogim drugim institutima po celoj zemlji???kako moze da se objasni razaranje takvih institucija od strane nasih"demokratskih" jevreja???

nema se love za voc???a za tri "papirne makete sa kamerom od 2mp i 3x dig.zoom-om" iz izraela se ima 5mil.!!!???

mislim da je vec svima jasno sta se u ovoj zemlji zapravo desava...i morace nesto hitno da se preduzme po tom pitanju!!!Motka ce da radi 100%!!!i to ce biti dobro ako prodju samo sa motkom!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Malo sam gledo po netu oko bespilotnih letelica i ne mogu cudom da se nacudim sta je nasa bagra uzela. Smile
Tolke pare su dali za nesto sto nema nikakvu vrednost i sto bi u najboljem slucaju moglo da se koristi u civilne svrhe mada je i to problematicno.Ovo je klasican primer korupcije u zemlji.Nema tendera nema javne rasprave sta je potrebno za vojsku,jednostavno skupi se grupica hostaplera podeli provizije izmedju sebe i gotov poso.Sto godina su skupljali pare da se remontuje pet aparata a za ovakve gluposti se sredstva stvore preko noci. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Samsung S7
O evo ga Bf  Smile  , bas sam se pitao kad ce  Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.