Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Njujork tajms" propustio šansu veka u aferi Votergejt  (Pročitano 690 puta)
27. Maj 2009, 11:43:03
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
"Njujork tajms" propustio šansu veka u aferi Votergejt
Autor: Tanjug | Foto:AP, AFP | 26.05.2009. - 23:13

Skoro 37 godina otkako su se raksrinkavanjem serije političkih skandala za vreme mandata američkog presednika Ričarda Niksona u takozvanoj aferi Votergejt proslavila dva mlada novinara lista "Vašington post", "Njujork tajms" otkriva da je bio na tragu čitave priče pre kolega iz "Posta", ali da je od nje odustao iz ne baš sasvim jasnih razloga.



"Njujork tajms" piše da su njegova dva bivša novinara odlučila da otkriju javnosti da su oni prvi saznali za skandale u državnom vrhu u to vreme, ali da su propustili veliku šansu da se proslave. Nekadašnji reporter ovog lista Robert Smit je konačno priznao da je dva meseca posle upada u hotel Votergejt, u kojem se nalazilo sedište Demokratske stranke u Vašingtonu, i pokušaja postavljanja prislušnih uređaja, u avgustu 1972. od tadašnjeg direktora FBI-ja Patrika Greja saznao ključne detalje u vezi sa skandalom, uključujući umešanost bivšeg državnog tužioca i same Bele kuće.
Smit je potom te informacije dostavio "Tajmsovom" uredniku Robertu Felpsu, koji je sve snimio i zabeležio. Međutim, ubrzo potom, mladi Smit je morao da napusti posao u listu i da se posveti studijama prava, dok je "Njujork tajms" u to vreme bio zaokupljen konvencijom Republikanske stranke, a sam Felps otišao na jednomesečni odmor na Aljasku da bi sredinom sedamdesetih prešao da radi za "Boston gloub".
Međutim, na ključno pitanje o tome šta se dogodilo sa Felpsovim beleškama, da li je neko iz lista nastavio istraživanje tog slučaja ili su ekskluzivne informacije jednostavno zaboravljene, za sada nema odgovora, piše "Njujork tajms", budući da se sam Felps, sada 89-godišnjak, više ne seća šta se zapravo dogodilo sa tim materijalom.
Felps je, inače, ovu epizodu opisao u svojim memoarima "Bog i urednik: moja potraga za značenjem u 'Njujork tajmsu'", koji su objavljeni prošlog meseca, te je zbog toga i sam Smit odlučio da izađe pred javnost sa svojom pričom.


Ukoliko su navodi dva nekadašnja novinara "Njujork tajmsa" tačna, ovaj ugledni list je propustio šansu da prvi objavi "najveću priču veka".
Osim toga, to bi značilo da su tadašnji i prvi i drugi čovek FBI-ja bili tajni izvori informacija za novinare, budući da je novinare "Posta" o skandalu na visokom nivou obaveštavao i ondašnji zamenik direktora FBI-ja, Mark Felt, čuveno "Duboko grlo" koji je, pak, svoju dvostruku ulogu u aferi otkrio tek 2005. godine, podseća "Njujork tajms".
Istom temom bavi se i "Gardijan", ističući da otkrivanje propusta "Njujork tajmsa" da prenese "jednu od najvećih priča istraživačkog novinarstva" svakako nikada neće Smitu i Felpsu obezbediti slavu kakvu su stekli  novinari "Posta" Bob Vudvord i Karl Bernstin, koji su zaslužni za konačno raskrinkavanje afere, ali im se bar mora odati priznanje za novinarsku iskrenost.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.