Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Београд на остацима Римског царства  (Pročitano 1965 puta)
17. Jun 2009, 10:31:07
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Београд на остацима Римског царства


Више од 80 одсто археолошког културног слоја из некадашњег Сингидунума нажалост уништено подизањем савременог града



Да данас готово и не постоји локација у старом делу Београда на којој нема сведочанстава из римског периода, потврдили су и остаци римског војног логора из другог века, прекјуче откривени испод трасе трамваја у улици Тадеуша Кошћушка у Београду. Под нашим стопама, на правцу од Трга Републике до Калемегдана, сигурно се налазе римске лампе, керамичке посуде из средњег века, остаци огњишта, легионарске бараке, ровови, пећи, римски гробови, трасе бедема... Нешто даље, око трга Славија, оваквих локалитета готово и нема, јер је у то доба овај део престонице био велика бара, а крајем 19. века ловиште дивљих патака.

Данашњи Београд почива на остацима некада моћног античког Сингидунума који су саградили Римљани у првом веку наше ере.

Према евиденцији Градског завода за заштиту споменика културе, на подручју 17 престоничких општина досад постоји 626 локалитета који крију тајне некадашњих народа са ових простора. Зона ужег градског подручја броји пет заштићених локалитета – „Усек” на Бањици, праисторијска Карабурма, Београдска тврђава, римски Таурунум – Земун и антички Сингидунум који се простире на пет општина и ризница је многих малих налазишта.

Према речима Зорана Симића, археолога из Градског завода за заштиту споменика културе, антички Сингидунум састојао се из логора у данашњем делу Београдске тврђаве, зоне цивилног насеља која се пружала од Улице краља Петра, преко савске и дунавске падине до Косанчићевог венца и такозваних некропола од данашњег Трга Републике, дуж Булевара краља Александра до Малог Мокрог Луга.

– Више од 80 одсто археолошког културног слоја у оквиру заштићеног простора Сингидунума, тачније у цивилном насељу и некрополама, нажалост је уништено подизањем савременог Београда. Само две зоне у најужем центру града, Академски парк и део код Топличиног венца, тачније остаци турског гробља, чувамо као археолошке резервате – објашњава наш саговорник. 

Нажалост, поједини суграђани и не сањају да свакодневно пролазе поред неког од локалитета који има античку вредност. Како наводе у Заводу, мало ко зна да су три лучна зидића која се налазе на платоу испред Филозофског факултета заправо остаци римских терми које су ту нађене још 1968. године.

Недалеко одатле, у Чика Љубиној улици, прошле године откривени су остаци античке куће из четвртог века, делови пода и прага улазних врата. Како каже археолог Нела Мићовић, на том месту је пронађен и део зида украшен фрескама, а таквих налаза има и на Косанчићевом венцу и у улици Тадеуша Кошћушка.


Код Цинцар Јанкове и Узун Миркове улице, на простору где се гради стамбени објекат, археолози Завода пронашли су некрополу из бронзаног доба и открили осам урни из тог периода. У Цинцар Јанковој улици такође је пронађено пет гробова с краја првог века.

– Пред нама су се појавила и три римска канала, а очекивали смо да ћемо наићи на остатке југоисточне трасе бедема римских логора. Пошто је на том простору дошло до денивелације земљишта и поменута траса је нажалост уништена – напомиње Мићовићева.

Минуле године у Добрачиној улици број 16, како веле археолози, пронађени су и остаци касног античког слоја,док су на углу Таковске и Косовске нађени римски гробови. Пре две године на локацији кафане „Три листа дувана” ископано је неколико римских некропола, а у Пионирском парку на месту данашње подземне гараже нађено је чак 19 римских гробова. Почетак изградње пословно-комерцијалног комплекса у Рајићевој улици одлагао је и проналазак археолошког налазишта.

– Ископавања су почела 2004. године, пронађени су остаци античког и позноантичког слоја, као и остаци трасе југозападног бедема и дуплог рова који се налазио према Улици краља Петра. Ров с краја трећег века био је затрпан, а у њему су пронађени новчићи, лампе, керамика, посуде – објашњава Симић.

Надомак овог локалитета, на углу Кнез Михаилове и Краља Петра, археолози су набасали и на простор поплочан калдрмом из другог века. У питању је, кажу у Заводу, јавна површина која се налазила испред саме капије утврђења.   

Ово су само неке од бројних археолошких локација које Београд чине једном од најбогатијих европских престоница по броју налазишта. Све покретне материјале из античког периода после проналажења стручњаци Градског завода предају у руке Музеју града Београда, а непокретна налазишта, попут терми у Академском парку, археолози су дужни да конзервирају.



Марија Бракочевић
[објављено: 17/06/2009]




Остаци римског војног логора у Улици Тадеуша Кошћушка


Испод трасе трамваја, у делу где су шине подигнуте због реконструкције археолози пронашли грађевине из другог века


Пронађени остаци легионарских барака, официрске зграде и магацина (Фото Д. Јевремовић)

Остаци римског војног логора из другог века откривени су испод трасе трамваја у Улици Тадеуша Кошћушка, у делу где су трамвајске шине подигнуте због реконструкције. Археолози кажу да је овај логор саградила четврта Флавијева легија, која је у Београду, тадашњем Сингидунуму, боравила од првог до петог века.

– Пронашли смо остатке темељних зона грађевина као што су легионарске бараке, официрске зграде и магацини. Зидови су од камена, грађевине су подељене по просторијама, али тек када будемо све истражили и снимили, анализом ћемо утврдити и како су зграде биле распоређене – рекао је Стефан Поп-Лазић, научни сарадник Археолошког института, и додао да је један од најважнијих резултата овог истраживања проналазак улице Вија де кумане, који ће пружити нову слику о унутрашњој уређености каструма, како су Римљани називали логор.

– Знамо да је улица изграђена у четвртом веку, пошто смо на њој нашли новац и римске лампе из тог периода и знамо да је водила од Принципије, генералског штаба који је био у средишту логора, до југоисточне капије, на чијим је бедемима подигнута данашња Библиотека града и чији се остаци могу видети у Римској дворани у овом здању – објаснио је Поп-Лазић.

Овај проналазак неће спречити даљу обнову шина у Тадеуша Кошћушка, али Поп-Лазић каже да ће се залагати за то да ископине остану неоштећене када радови буду настављени. Према његовим речима, важно је да се овај део не прекопава, већ да радници изнад тога поставе изолациони материјал и тек онда шине, а Археолошки институт и Завод за заштиту споменика културе ће се потрудити да пронађени римски локалитет на неки начин обележе.

Јавно предузеће „Београдска тврђава” ће искористити време пре наставка радова на обнови трамвајске мреже и ову ископину ће идућег викенда уврстити у редовну археолошку туру.


Н. Б.




Извор: Politika
« Poslednja izmena: 17. Jun 2009, 10:41:01 od Silvanus »
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia 
Tekst je lepo koncipiran.Hvala!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.