Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:33:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bebironi "ronjaju" u bazenu  (Pročitano 1333 puta)
14. Feb 2006, 13:01:23
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Obuka plivanja za mališane od mesec dana do četiri godine u Gradskom centru za fizičku kulturu Beograda

Bebironi "ronjaju" u bazenu

Ne forsiramo ih pošto je najvažnije da ne stvore strah od vode - objašnjava instruktor Milina koja se sa bebama lakše sporazumeva nego sa roditeljima

Iako je nedavno navršio tek osam meseci, Teodor je već iskusan plivač. Mama Ana Matijašević tvrdi da je naučio da pliva još pre rođenja jer je ona trenirala skoro do porođaja. Bebac Teodor ujedno je i rekorder pošto je sa 32 dana bio najmlađi polaznik obuke plivanja za bebe u Gradskom centru za fizičku kulturu. On se nimalo ne boji vode. Čim ga spuste u bazen, počne da se praćaka i rukama i nogama, a osmeh sa lica ne skida.

- Mužu nisam ni smela da kažem da ga vodim na plivanje, nego sam mu rekla da idemo samo da vidi bazen. A onda smo ga samo bućnuli u vodu. I nije mu nešto bilo čudno što je u bazenu, više je bio oduševljen gužvom, jer je jako druželjubiv. Muž je za ovu našu "avanturicu" saznao tek kad je Milina, trener plivanja, u nekoj televizijskoj emisiji izjavila da su imali i bebu od mesec i dva dana. Samo je rekao da jedino ja mogu da budem toliko luda. Teodor je, inače, hiperaktivan, pa mi prija što se na plivanju toliko izmori da posle spava ko jagnje - priča Ana i u šali dodaje da je sledeći korak da ga pripreme za olimpijske igre.

Mali Teodor je samo jedan od desetak bebirona koje smo zatekli u ludoj zabavi na malom bazenu GCFK-a. Voda je prskala na sve strane dok su bebe jurcale za igračkicama. Staša je svoju petomesečnu kćerkicu Anu na prvi čas dovela prošle nedelje i kaže da se jedino kaje što je nije dovela ranije jer je Ana zasad plašljiva. Na korak od nje zabavljali su se Lukas i Eli, čiji tata radi u britanskoj ambasadi, dok je, čvrsto oslonjena na tatino rame, jedna beba pogledom pratila trenera plivanja Milinu Stevanović. Tako je na bazenu starog DIF-a svakog utorka i četvrtka od 16 sati i subotom od 12.15.

- Obuku plivanja za bebe pokrenuo je profesor Slobodan Njegovan pre deset godina, a u grupu primamo decu od mesec dana do četiri-pet godina. To nije obuka plivanja, nego više igra i druženje. Važno je da bebe steknu osećaj za vodu da bi posle lakše naučila da plivaju - objašnjava Milina i hvali se da mnogi klinci koji su prošli obuku kad porastu treniraju plivanje i vaterpolo. Razglednice s mora šalju joj redovno, tek da se pohvale da su plivali sami, bez šlaufa ili držanja za mamu i tatu.

Učiteljica plivanja objašnjava da su prvih pet meseci života idealni za učenje plivanja zato što u tom uzrastu bebe na vodu reaguju kao na poznato okruženje. Ne boje se jer imaju instinkt disanja pod vodom i sve im je zanimljivo.

- Već na prvim časovima potopimo bebu u vodu da vidimo kako će da reaguje. Ako beba plače već prilikom presvlačenja, to malo odložimo. U početku ne provedu ni ceo čas u bazenu, jer prosto same znaju kada im je dosta. Ne forsiramo ih pošto je najvažnije da ne stvore strah od vode - objašnjava Milina i dodaje da sa bebama često lakše sporazumeva nego sa roditeljima.

A ima ih, kaže, svakakvih - onih koji histerišu čim se dete malko zaplače, onih koji izbegavaju da dolaze zimi, iako je temperatura vode 29 stepeni, pa do onih koji na prvo "potapanje" bebe u vodu dođu u pratnji cele rodbine i sa obaveznom video-kamerom ili fotoaparatom.

- Baš smo pre neki dan snimali jednu bebu od pet meseci. Ako, lepa je to uspomena. Danas-sutra, kad poraste, smejaće se sebi kad odgleda taj snimak - priča sa osmehom Milina, koja se već 22 godine bavi raznim sportovima.

Kao mala bila je bolešljiva, a plivanje joj je mnogo pomoglo. Bazen i drugima preporučuje u terapeutske svrhe jer, kaže, plivanje je jedini sport koji prija svima.

- Roditelji najčešće dovode bebe na nagovor prijatelja ili po preporuci lekara. Plivanje je dobro za pravilan razvoj stopala, kičme, mišića, ali i u terapiji cerebralne paralize i drugih bolesti. U mnogim slučajevima su efekti brže vidljivi nego kod fizikalne terapije. Skoro smo imali dete koje nije moglo ni da stoji, a posle tri meseca je već prohodao u vodi. Svi treniraju zajedno zato što nemam srca nikoga da odbijem. Odmah polazim od toga da, ne dao bog, može i meni slično da se desi. Na svako dete mora da se pazi, dovoljan je trenutak nepažnje da se desi tragedija. Zato se posle časova osećam kao da sam trčala maraton - objašnjava Milina Stevanović.

Na časove plivanja namenjenih bebama svoju decu često dovode vrsni, čak i profesionalni plivači. Kažu, rođena deca neće da ih slušaju tako dobro kao što slušaju Milinu. I ona sama, verovatno iz istog razloga, tvrdi da će, kad bude imala svoje dete, pustiti da ga neko drugi uči da pliva.


Izvor: Glas Javnosti \ A. Klarić-Žak
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12370
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
joj bebice male bebice....obozavam ih  [smilie=frisko114.gif] [smilie=frisko114.gif]  [smilie=frisko114.gif]  [smilie=frisko114.gif]

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

beba pliva.jpg
(16.24 KB, 275x333)
mali andjeo.jpg
(84.82 KB, 929x627)
« Poslednja izmena: 15. Feb 2006, 10:38:38 od pinkie »
IP sačuvana
social share
Veliki deo svog zivota propustila sam cekajuci da se stvari dese..same od sebe..a nisu se desile..plasim se da cu se jednog dana okrenuti..i iza sebe necu videti nista drugo do hrpu neostvarenih snova , zelja i nadanja, gomilu lazi, izrecenih i neizrecenih...gomilu promasenih investicija i ulaganja sebe...i tek onda cu shvatiti da su sve male stvari u zivotu prosle pored mene..dok sam ja trazila i cekala velike da se dese..nisam umela da citam znakove...trazila sam vise...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


vasa reklama ovde?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 2642
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Nokia 7370
gledala sam to na discovery-u, bas fascinantno kako jos imaju refleks da zadrze dah pod vodom
ali ne bi ja svoje dijete pustila! uh!  Smile Smile
IP sačuvana
social share
If life flashes before your eyes, you better make sure it's fun to watch.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
why not?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


vasa reklama ovde?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 2642
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Nokia 7370
pa plasim se Smile
sta ako udahne i zalije svoja sicusna pluca..
Smile
IP sačuvana
social share
If life flashes before your eyes, you better make sure it's fun to watch.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


seti se da zaboraviš...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1734
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
mob
Nokia 
Dok su tako mali "pamte"boravak u majčinoj utrobi, nemaš brige zbog toga. Snalaze se puno bolje nego kad malo odrastu. Čula si valjda za porođaje pod vodom?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


vasa reklama ovde?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 2642
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Nokia 7370
gledala sam to na discovery-u, bas fascinantno kako jos imaju refleks da zadrze dah pod vodom
ali ne bi ja svoje dijete pustila! uh!  Smile Smile

 Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
If life flashes before your eyes, you better make sure it's fun to watch.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


seti se da zaboraviš...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1734
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
mob
Nokia 
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


vasa reklama ovde?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 2642
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Nokia 7370
 [smilie=frisko114.gif]
 Smile
IP sačuvana
social share
If life flashes before your eyes, you better make sure it's fun to watch.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
ovo je odlicno... na tasu postoji obuka za klince, ali klinci prvo moraju da izadju iz pelena pa da krenu sa obukom....  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:33:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.