Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Banjalučanka živi bez prebijene pare  (Pročitano 4206 puta)
08. Apr 2014, 21:35:07
Svedok stvaranja istorije

Kad si u Rimu ponašaj se kao Rimljanin

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 20540
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 28.0

Banjalučanka živi bez prebijene pare

Antički narodi su imali izreku 'Ukoliko nešto nije dobro za sve ljude, onda uopšte nije dobro'. U Africi, to se kratko i jasno kaže - 'Ubuntu', a mlada Banjalučanka Maja Risović otkriva kako će koncept svijeta bez novca stići i na Balkan.



 ‘’Kada sam bio mlad, vjerovao sam da je novac najvažnija stvar u životu. Sada, kada sam ostario – to znam’’,  rekao je jednom prilikom Oskar Vajld.

‘’Zaista, onaj ko kaže da je novac sporedna stvar ga očigledno ima u izobilju. Mrzimo ga i krivimo za većinu nesreća čovječanstva, a ipak ne možemo da zamislimo kako bismo funkcionisali bez njega. Majkl Telinger može, i ne samo da može već i radi na stvaranju svijeta bez novca, a u tome mu pomaže i Banjalučanka Maja Risović.

Ona je za Dnevno.rs otkrila kako joj to polazi za rukom.

Kada je igrom slučaja pročitala priču o Ubuntu zajednici u Africi, Maja je osetila želju da se uključi u rad ove komune:

‘’Otišla sam tamo jer nikada nisam osjećala da zaista pripadam bilo gdje. Premda sam živjela u različitim državama i upoznala kroz život veliki broj ljudi, uvijek sam osjećala da mi nešto fali. Kada sam pročitala tekst o Ubuntu zajednici, osjetila sam da me nešto "zove" da im se pridružim. Mada nisam znala šta me čeka, znala sam da je to pravi korak. Nisam se prevarila, po prvi put sam među ljudima koji me razmiju vole baš ovakvu ‘’ počinje priču Maja za Dnevno.rs.

Tvorac Ubuntu zajednice je Majkl Telinger, pisac iz Južne Afrike, koji kaže da mu je cilj društvo u kome će se članovi međusobno voljeti umjesto da se plaše jedni drugih. U takvoj zajednici ljudi koriste svoje talente za dobrobit komune. Krenuo je sa jednom malom zajednicom, sa ciljem da je učini nezavisnom od novca, a da zatim taj koncept proširi na obližnje selo, a u idealnom slučaju i na čitav svijet.

‘’To selo je malo, ima oko 4.000 stanovnika, a puno potencijala za našu ideju. Plan nam je da ljude edukujemo o poljoprivredi, stočarstvu, stolarstvu, građevini... sve dok ih ne osposobimo da rade jedni za druge, bez novca ‘’, kaže Maja.

Kako objašnjava, ukoliko nisu u mogućnosti da nešto naprave sami, razmijenjuju sopstvene proizvode za to što im je potrebno.

‘’Mislim da je moguće da jedna mala zajednica funkcioniše na ovaj način. Sa dobrim poznavanjem poljoprivrede i stočarstva, zajednica može da bude potpuno samostalna u pogledu hrane. Odjeću takođe možete praviti sami, a vodu dobijati iz bunara. Život bez struje je moguć, ali nema potrebe za tim – moguće je napraviti solarne panele, i razne druge sprave za proizbodnju struje uz pomoć kojih bismo bili nezavisni od ostatka sveta ‘’,  priča Maja, koja doprinosi ovoj zajednici svojim znanjem o uzgoju povrća.

Mlada Banjalučanka se u svojoj zajednici bavi organskom proizvodnjom povrća.

‘’Osnivači nisu puno znali o permakulturi i organskoj proizvodnji, pa sam ja došla da im pomognem i krenem sa sadnjom i pripremom zemlje ‘’ ističe Maja, jedna od trenutno sedam volontera.

Ima ih iz cijelog svijeta, različitih godina i obrazovanja, ali sa istim stavom – svijet bez novca jeste moguć:

‘’Kada sam tek došla u komunu bila sam uplašena. Nisam bila sigurna da ću moći da se naviknem na život u kome sam konstantno okružena ljudima, sa jako malo privatnosti. Grdno sam se prevarila! Život u komuni nam je u prirodi, uostalom do nedavno su naši preci živeli u zajednicama, jedina je razlika u tome što su te zajednice bile porodične, dok je ova prijateljska ‘’objašnjava ona.

Opisuje jedan običan dan u komuni: 

‘’Svi ustajemo najkasnije u 8, a u 9 časova održavamo sastanak na kome dogovaramo zadatke za dan pred nama. Nakon sastanka se svi razbježe na poslove, u 13 sati je ručak, nakon čega slijedi pauza od jednog sata, zatim se nastavlja rad do 19 časova, kada je vrijeme večere. Niko nije prisiljen da radi ono što ne voli. Dakle, ako baš ne voliš da pereš posuđe, ne moraš. U krajnjoj liniji, ako ti se ne radi čitav dan, nisi ni na to prisiljen, niti će ti neko to zamjeriti. Međutim, kako smo u zajednici u kojoj zavisimo jedni od drugih, imaš motivaciju da daš sve od sebe zato što posmatraš kako ljudi rade za zajedničku dobrobit i želiš da im se odužiš’’,  otkriva Maja.

Kao i u svakoj zajednici, sukobi su neminovni, ali u ovom slučaju nisu ozbiljni:

‘’Naravno da će napetih situacija biti. Mi smo sedmoro ljudi iz različitih država, kultura, staleža i različitih godina, a svi smo pod istim krovom. Najviše je tenzija bilo zbog kulturoloških razlika. Recimo, Holanđani su vrlo otvoreni i čim primate neki problem žele da razgovaraju o njemu odmah, dok su Englezi jako zatvoreni i radije će ćutati i trpiti umjesto da kažu šta im smeta. Naučila sam da je za život u zajednici komunikacija najbitnija. Niko ti neće čitati misli, zbog toga je jako bitno reći šta ti smeta, a zajednica će se potruditi da ti izađe u susret. Iz nekog razloga naša zajednica privlači mnoge ljude, da li zbog harmonije i ljubavi koja teče između nas, iako smo tako različiti, svi se jako volimo i slažemo – objašnjava Maja o svojim iskustvima, koja smatra da je ovaj koncept moguće ostvariti u čitavom svijetu.

Ova neobična žena priznaje da je po prvi put u životu, zaista srećna.

‘’Budim se sa osmjehom i iskačem iz kreveta čim otvorim oči umjesto da se razvlačim po krevetu. Prestala sam da pušim i da pijem alkohol i kafu. Nemam više problema sa spavanjem i nisam nervozna. Najbitnije od svega je to što osjećam da sam zdrava. Ovde mi ništa ne nedostaje. Ja vjerujem da sve lijekove i kozmetiku možemo dobiti iz prirode i da je to kvalitetnije od onoga što kupujemo. Da ilustrujem to, ispričaću vam situaciju iz komune: Jako sam izgorijela na suncu. Prijatelj iz komune je vidio da se mučim i uzeo list aloa vere, pocepao ga i namazao mi ga po ramenima. Opekotine su mi praktično prošle istog dana. Dakle, ništa mi iz ovog „našeg” svijeta ne fali, osim interneta ‘’ zaključuje kroz smijeh mlada Banjalučanka, koja se uskoro vraća u svoj rodni grad gde planira da upozna ljude sa Ubuntu zajednicom ne bi li i sama osnovala jednu sličnu komunu na Balkanu.



 
IP sačuvana
social share
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Још једна лујка  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12623
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.154

Kako objašnjava, ukoliko nisu u mogućnosti da nešto naprave sami, razmijenjuju sopstvene proizvode za to što im je potrebno.
 

Значи користи своје производе као новац...вау.
IP sačuvana
social share
What about love?

Overrated. Biochemically no different than eating large quantities of chocolate.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.9.2
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
Apple iPhone SE 2020
Eto vidis... Ja stalno objasnjavam onom Kristalu da moze da se zivi van sistema... ali on jock...

Hoce i jare i pare...

Pa ne moze tako... Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Chrome 33.0.1750.166
Citat
Plan nam je da ljude edukujemo o poljoprivredi, stočarstvu, stolarstvu, građevini... sve dok ih ne osposobimo da rade jedni za druge, bez novca

lepa prica.. ta idila trajace 2 nedelje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Док неко не ћапи тракторче и посрка сав бензин  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Бранилац државе

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9228
OS
Windows
Browser
Chrome 33.0.1750.154
Citat
Tvorac Ubuntu zajednice je Majkl Telinger, pisac iz Južne Afrike, koji kaže da mu je cilj društvo u kome će se članovi međusobno voljeti umjesto da se plaše jedni drugih.

 Smile

Елем...



 Smile
IP sačuvana
social share
"Једном су ми пустили Балашевића. Од тада сам у бесповрат изгубио пословну способност."


Неки лик са Твитера  Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Najbolje da se svi vratimo u "Prvobitnu zajednicu" i to je to.  Smile
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.9.2
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa za neke ljude to jeste resenje... civilizacija nije za sve...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Eto vidis... Ja stalno objasnjavam onom Kristalu da moze da se zivi van sistema... ali on jock...

Hoce i jare i pare...

Pa ne moze tako... Smile

Ne moze Kristal iz fasistickog sistema pa to ti je  Smile

Citat
‘’Zaista, onaj ko kaže da je novac sporedna stvar ga očigledno ima u izobilju. Mrzimo ga i krivimo za većinu nesreća čovječanstva, a ipak ne možemo da zamislimo kako bismo funkcionisali bez njega. Majkl Telinger može, i ne samo da može već i radi na stvaranju svijeta bez novca, a u tome mu pomaže i Banjalučanka Maja Risović.

Novac je izmisljen samo da bi se definisala hijerarhija u kompleksnijim drustvima sa vecim brojem ljudi od jednog copora...
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.