Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 21. Jul 2025, 23:34:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Месец бледуњавог лица  (Pročitano 183 puta)
10. Maj 2010, 10:06:27
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Научници су недавно за то окривили два виновника: на оптуженичкој клупи једна покрај друге седеће прашина и топлота. Одакле је која?


Избледели одсјај

Зашто је Месечево лице блеђе него што би требало да буде?

Одраније су астрономи знали да је светлост одражена с рефлектора на површини Земљиног пратиоца слабија него што се претпостављало.

Сада су за то окривили два виновника: на оптуженичкој клупи једна покрај друге седеће прашина и топлота. Прва потиче с Месеца, друга са Сунца.

Само део светла, одаслат из телескопа у Новом Мексику (САД) ка светиљкама које су астронаути оставили на Месецу, вратио се натраг. Уочи пуног месеца одблесак је, чак, десетоструко слабашнији, наглашава физичар Том Марфи са Калифорнијског универзитета у Сан Дијегу, предводник необичног проучавања. Нешто чудно је замућивало одсјај.

Велико расипање

Својевремено је он руководио мерењима предузетим да се установи тачна раздаљина између Земље и Месеца. У израчунавању су коришћени ласерски зраци који су се одбијали од предмета остављених пре четири деценије на Месецу. Пролазећи кроз Земљин ваздушни омотач (атмсофера), сноп сабијене светлости се расипао, иако су га пропуштале коцкасте призме, пречника 3,8 сантиметара. На Месечевој површини разлио се на подручју које је с краја на крај износило два километра!

Гро ласерских зрака промашио је мету, ништа већу од путничког кофера. Расејавање није избегнуто ни у повратку није: распршена светлосна мрља достизала је петнаестак километара у пречнику.

Истраживачи су ионако очекивали да заробе тек делић светлосних честица или фотона. Иако су уређаји које су користили били у стању да уоче десетинку враћених, у време пуног месеца исход је ненадано десетоструко био слабији од тога. Чиме је то изазвано?

Том Марфи верује да се коцкасте призме неочекивано загреју у време пуног месеца, а да је узрок толиком одступању, вероватно, прашина. Зашто? Зато што је тамна и упија сунчеве зраке који угреју предњу страну призме. Најповољније би било да су све стране подједнако загрејане: иако је одступање у температури мало, и такво битно утиче на пропуштање светлости кроз брушено стакло.

Инжењери НАСА су покушали то да предупреде, па су призме сместили у удубљења на страни увек окренутој Земљи и тако су их само заштитили од зрачења када је сунце ниско на Месечевом обзорју. Али у време пуног месеца сунчеви зраци су упадали под правим углом.

Чудно загревање

Одражавајућа својства призми, начињених од чистог стакла, зависе од изглачаних површи: неуједначено загревање које може да буде последица нагомилане прашине, мења начин и учинак одбијања. А то, свакако, омета поуздано мерење.

Све светлосне стазе у коцкастој призми имају исту таласну дужину; фотони који погађају ивицу рефлектора остаће близу површине. Али честице које допевају у средиште продреће дубље у сваку коцку пре него што загреју одражавајућу површ.

Уколико је споља призме топлија, зраци која падају на ивице одскочиће брже од оних што су приспели на средину. Тако се извитоперује облик одбијеног ласерског снопа.

Како се нагомила толика прашина, ако Месец нема ни ваздушни омотач, ни ветрове? Шта је разноси? Електростатичке силе, по свему судећи. Не искључује се ни стална киша микрометеорита, а још мање удари крупнијег космичког камења које је разбацује знатно даље.

У Италији су направили заптивену комору у којој опонашају услове на Месецу. Уколико је кривац загрејана прашина (дакле, оба с почетка написа), научници ће уочити да учинак слаби у току Месечевог помрачења. А следеће је у ноћи 21. децембра.



Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 21. Jul 2025, 23:34:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.