Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bajram Kosumi: Čekam ozbiljan poziv Koštunice  (Pročitano 1077 puta)
13. Avg 2005, 01:36:20
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Bajram Kosumi za „Blic“

Čekam ozbiljan poziv Koštunice

Ne odustajem od zahteva za susret sa sa Koštunicom. Naše dve susedne zemlje imaju mnogo problema koji su se stvorili tokom prošlosti. Prema tome, mi kao dva premijera, treba da se sastanemo. Međutim, do sada nisam dobio neki ozbiljan odgovor kao ni ozbiljan poziv od strane premijera Srbije. Ali razgovor treba da se desi - rekao je u intervjuu za „Blic“ Bajram Kosumi, premijer Kosova.
Kakvu ocenu dostignutih standarda očekujete u izveštaju Kaija Eidea?

- Vlada Kosova i ostale državne institucije ozbiljno su shvatile ispunjavanje standarda. Ispunjavanje standarda mi ne vidimo kao nešto što nam je nametnuto i podmetnuto od strane međunarodne zajednice. Shvatili smo standarde kao našu obavezu koja je ujedno i razvijanje nivoa demokratije. Jer što više ispunjavamo standarde, toliko više razvijamo stepen demokratije na Kosovu. Ozbiljno smo se trudili u procesu ostvarivanja standarda. Situacija je danas mnogo bolja nego što je bila prošle godine ili ranije. Postigli smo značajan napredak u svim sferama i mislimo da će Eide sve ovo uzeti u obzir prilikom ocenjivanja.
Do sada se moglo čuti da je Eide nezadovoljan napretkom na Kosovu. Takođe prilikom poslednje posete Kontakt grupe predstavnici su otprilike izneli istu ocenu. Šta je problem? Šta vas koči?

- Ne kažem da smo postigli samo uspehe. U nekim momentima išli smo sporije nego što smo planirali. Katkad smo usporeni u ostvarivanju standarda i to ne samo zbog naše krivice. Ambasador Eide i Kontakt grupa uputili su kritike na našu adresu zbog sporosti. Ovu kritiku mi smo primili kao opomenu, kao signal da treba da nastavimo dalje, ali većom brzinom. A to ćemo i učiniti. Ako imamo problema, to nije zbog nas. Uključivanje Srba u demokratski proces pokazalo se kao teški zadatak. Mi smo pokazali volju i spremnost da razvijamo političku infrastrukturu za manjine, naročito za Srbe. Raduje nas da i albanski narod to shvata. Znači, imamo dobru i čvrstu podršku i u narodu za pravac normalnog tretiranja Srba. Ali, sada je red na Srbe da pokažu da su spremni da preuzmu kontrolu nad svojim životom. Pre dva dana posetio sam sam srpsko selo Grace. Polovina meštana mi je aplaudirala, a druga me izviždala. To shvatam kao normalnu pojavu u demokratiji koju razvijamo. Moguće je da će da me izvižde i kada budem posetio neko albansko selo. Ali, ono što je najvažnije, jeste da su Srbi spremni da me saslušaju. Njih još uvek manipuliše vlast u Beogradu. Ona ih kontroliše i sprečava da se bave i okrenu svojim brigama.
Ukoliko procena standarda bude nezadovoljavajuća, da li će kosovska strana ući u pregovore sa lošije pozicije?

- Međunarodna zajednica prihvatila je novu formulu - standardi i status. Ispunjavaćemo dva zadatka. Procena standarda ne može da bude nezadovoljavajuća. I otuda kosovska strana neće ući u pregovore sa loše pozicije. Naša pozicija od juna 1999. godine je sve bolja i bolja.
Ukoliko pregovori ne budu išli onako kako bi to želeli kosovski Albanci, na šta je sve albanska zajednica spremna. Mogu li se dogoditi i nemiri?

- Nema razloga da pregovori ne idu onako kako smo ih mi planirali. Prema tome, nema ni razloga ni mesta da se dogode nemiri. Cela politička klasa Kosova, institucije i narod mobilisali su se za uspeh. Svi zajedno smo ubeđeni da nema povratka nazad.
Kako vidite tok pregovora?

- Klasičnih pregovora neće biti. Neće biti jedan sto gde će Albanci sedeti na jednoj strani, a Srbi na drugoj. Korak po korak, predmet po predmet, nalaziće se rešenje za svaki od problema. Ali pre nego što počnemo pregovore, Beograd treba da ubedi Srbe da oni učestvuju u političkom i institucionalnom životu Kosova. Beograd treba zauvek da prekine sa negativnim delovanjem na Srbe sa Kosova. Vlast u Beogradu treba da prizna nezavisnost Kosova. Ako je Beograd u stanju da prizna realnu situaciju na Kosovu, onda će biti lako za sve nas. Nezavisno Kosovo znači i nezavisna Srbija.

Blic \ Željka Jevtić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.