Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:39:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: avioni sa vertikalnim uzletanjem  (Pročitano 10420 puta)
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Imam jedno strucno pitanje o neobicnoj koncepciji motora na F - 35 . Ako sam dobro ukapirao , taj avion ima glavni motor koji je horizontalno postavljen . Izmedju glavnog motora i kabine vertikalno je postavljen motor  a taj motor nije mlazni , to je u stvari veliki ventilator koji  preko specijalne radilice ili vratila  spojen sa turbinom lopaticama glavnog motora  ako sam dobro shvatio . Na taj nacin mali motor dobije pogon od glavnog motora . Zanima me da li je to americki patent . Koliko mi je poznato harijer ne poseduje taj sistem . Da li  ruski  jak poseduje takav sistem koji povezuje  glavni  i  pomocni motor . Da li je to iskljucivo odlika americkog  F - 35 . Da li ruski  jak ima dva glavna mlazna motora i jedan mlazni  pomocni  motor . Na snimku se vidi kako se poluga dize iza kabine . Na avionu  F - 35  se vidi  kako se iza kabine otvaraju vrata kako bi ventilator  na pomocnom motoru  mogao da usisa vazduh . Ne volim amerikance i ne volim  americki vojno industrijski  kompleks ali  ako je to njihov patent  na zalost moram da priznam  svaka cast za odlicno resen problem.       
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
sistem je u stvari - nemachki  Smile Smile  dakle VJ 101 , a posle Yak-141 i naravno F-35 B koriste taj sistem

shto se tiche patenta ,wikipedia kaze :

The STOVL versions of both powerplants use the innovative LiftSystem®, patented by Lockheed Martin and built by Rolls-Royce. This system is more like the Russian Yak-141 and German VJ 101D/E[84] than the preceding generation of STOVL designs (such as the Harrier).

  evo slike prototipa EWR VJ 101C X-1

 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
@tehnolog8888 ne znam da li je na F-35 takva koncepcija, ali ako jeste i ako pitas za "ventilator", onda je @bf_109_g_6 u pravu. Jedino sto su Nemci jos davno imali VTOL projekte (i propelereske i mlazne i kombinovano - gotovo da nema koji koncept nisu dodirnuli) kao na primer ova meni omiljena zuta bubica (moj nadimak) tj. Focke-Wulf-ov VTOL Project planiran za 1946 i dalje (sjajni radovi Marek-a Rys-a iz 2001 - izvor: Luftart46) , no rat je zavrsen pre pa je sve to stalo - hocu reci nastavilo se u USA, SSSR i UK koliko ja znam.
A taj poklopac iza kabine aviona se podize da bi dozvolio dotok vazduha za neki motor - verovatno onaj odgovoran za vertikalno podizanje aviona. Mada nesto mi se cini da taj avion mozda ima i mogucnost usmeravanja mlaza glavnog motora, cak mislim gotovo okomito ka tlu - ili je to bio neki drugi prethodni projekat. Nisam merodavan - nisam pratio Smile. Sigurno ce neko drugi tacnije i bolje znati. Smile Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

mrvto-1.jpg
(54.06 KB, 680x510)
mrvto-2.jpg
(40.43 KB, 680x510)
mrvto-3.jpg
(51.58 KB, 680x510)
mrvto-4.jpg
(50.49 KB, 680x510)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Mada, opet mi smo imali VTOL i pre njih. Smile Smile Zuchenko (Rus ali ziveo i radio kod nas). Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Aerostatoplan 1939 1.jpg
(16.65 KB, 500x245)
Aerostatoplan 1939 2.jpg
(27.95 KB, 280x171)
Aerostatoplan 1939 3.jpg
(15.42 KB, 280x168)
ZucenkoClanakMJVpaFot8Jun08 s.jpg
(449.56 KB, 900x655)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
bravo Papalu  Smile, gde ga samo nadje, imas li malo vise podataka o ovom projektu, veoma je interesantan Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Jel mislis na Fw ili na Zuchenka? Smile Ajde (ne mogu sada, putujem u Sopot Smile), ali kad se vratim probacu da iskopam nesto, ako to vec ne uradi neko drugi do tada. Videcu i za jedan i za drugi. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Shit happens, rama rama.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4233
Zastava Slovenia
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0
mob
Nokia 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Rusi su neverovatni Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Trenutno ne razvijaju ništa po ovom pitanju. Možda ponovo u budućnosti.
« Poslednja izmena: 23. Jun 2008, 18:15:54 od pg/niks »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Nikad se ne zna. Iskustva se gomilaju, mozda se primene na UAV letilice, kao i na letilice sa posadom - vreme uvek donosi promene, kad tad. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:39:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.271 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.