Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 17:37:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Atina samo u privatnom aranžmanu  (Pročitano 3511 puta)
24. Jul 2006, 14:38:43
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Reporteri Glasa u grčkoj prestonici posetili znamenitosti grada od Akropolja do Parlamenta

Atina samo u privatnom aranžmanu

Pored Akropolja gde su smešteni Partenon, Erehtion i hram Atine Nike, ulazna kapija Propileju kao i Muzej sa arheološkim eksponati iz devetog veka pre Hrista, turistička atrakcija je i poseta Parlamentu ispred kojeg stoji straža obučena u grčku nacionalnu nošnju

U Atini je svakodnevni život tesno isprepleten sa dalekom istorijom, pa vas tako obilazak živopisnih trgovačkih ulica iznenada dovede do minijaturnog parka u kojem su ruševine hrama starog više 20 vekova. U neposrednoj blizini je bleštava trafika cigareta i vizantijska crkva iz 11 veka. Crkva savršeno odoleva zubu vremena, kao i mnoge druge, stare po nekoliko stotina godina, koje se nalaze u malim, zavučenim ulicama. U glavnoj letnjoj sezoni, turističke agencije nemaju organizovan obilazak Atine već se sve svodi na privatne aranžmane.

Zaštitni znak Atine je Akropolj, brdo koje nadvisuje grad. To je mesto na kome su se od davnina nalazili hramovi. Prvi u dorskom stilu, i to od krečnjaka, podignut je između 1100. i 750. godine pre nove ere. Istorijski najznačajnije zgrade Akropolja, koje postoje i danas, pripisuju se vojskovođi i državniku Periklu. Okupio je najbolje arhitekte i umetnike tog doba koji su sagradili hramove Partenon, Erehtion i hram Atine Nike, ulaznu kapiju Propileju kao i palatu u kojoj se nalazi Muzej sa arheološkim eksponatima čak iz devetog veka pre Hrista.

Najvažniji hram Partenon građen je od 447 do 438 godine p. n. e. i posvećen je devici Atini. Hram su zidale arhitekte Iktinos i Kalikratis, a čuveni vajar Fidija sa svojim učenicima izradio je sve skulpture kao i kip boginje Atine visok devet metara. Partenon je najviše oštećen tokom turske vladavine sredinom 15. veka kada su ga Mlečani tokom opsade Atine bombardovali jer su ga Turci koristili kao magacin za barut. Sada je u toku obnavljanje Partenona.

Sledeći primer civilizacijske sebičnosti desio se početkom 19. veka kada je ambasador Engleske u Carigradu lord Elgin došao da poseti Akropolj. Lord je ukrcao sve što je mogao na šest brodova i poslao u Englesku. Usput su dva broda potonula, pa se i danas nalaze negde na morskom dnu. Engleski lord je skinuo i karijatide, skulpture mladih sveštenica koje svojim glavama pridržavaju svod hrama Erehteiona, i one se danas nalaze u Britanskom muzeju u Londonu. Postoji legenda da se noću, kada duva vetar na Akropolju, mogu čuti dozivanja preostalih karijatida za sestrama u Londonu. Uprkos apelima Grčke, Englezi nisu vratili odneto blago.
      
KARADŽIĆ NA AKROPOLJU

U Atini treba posetiti restoran "Dionisis" iz kojeg se Akropolj vidi kao na dlanu. Cene su pristupačne, a Srbi su, sudeći po simpatiji jednog kelnera, još omiljeni gosti. Mladi konobar je zaverenički pogledao grupu naših novinara i bacivši pogled na Akropolj šapnuo: "Tamo se krije Radovan Karadžić".      
   
   



Pored Zevsovog hrama, čija je gradnja počela u šestom veku pre novog veka, a završena u drugom veku nove ere, u centru grada, nalazi se Nacionalni park, koji je podigla kraljica Amalija 1853. godine. Iz carskih vrtova Evrope, ali i celog sveta, prenela je sadnice 100 biljaka i drveća koji danas, posle skoro 140 godina u parku, gde se uzdižu džinovske palme, daju utisak neke arapske bajke. Uz ivicu jednog od većih gradskih bulevara, zaštićena samo tankom ogradom, je Hadrijanova kapija.

Atina je očigledno građena planski, zgrade su uklopljene u mediteranski stil gradnje, pa osim osobenog užeg jezgra u centralnoj gradskoj zoni, grad deluje prilično monotono sa uniformisanim belim višespratnicama od pet do šest spratova. Utisak o Atini kao gradu zbijenih zgrada pojačava i činjenica da parkova i zelenila ima veoma malo, sa obrazloženjem da je gradsko zemljište skupo i da se svaki

kvadrat koristi za gradnju.
Na samo 25 kilometara od grada je more, gde Atinjani mogu da se kupaju na plažama čuvene Glifade, i gde veliki broj imućnih građana ima svoje vile. Jedna od turističkih atrakcija je i poseta Parlamentu, podignutom polovinom 19. veka, a ispred kojeg je 24 sata straža obučena u grčku nacionalnu nošnju. Na svakih sat smenjuju se gardisti, a ritual salutiranja koji traje decenijama ne prekida se ni u gluvo doba noći.

U Atini turisti obično kupe suvenir sa pečatom antike. Ulice ožive sa dolaskom noći kada iz taverni dopiru zvuci sirtakija.
Cene u kafanama su više nego u Beogradu, pivo je četiri evra, sladoled 4,5, a kafa oko dva. Sendviči su 2,5 evra kao i parče pice. U turističkom jezgru grada nema prehrambenih prodavnica ili piljara i Grci se uglavnom snabdevaju u velikim supermarketima na periferiji. Prodavnice španske "Zare" u Atini su hit za Srbe jer su cene skoro duplo niže nego u Beogradu.

Za boravak u Atini, pod uslovom da dobijete vizu, potrebno je oko 500 evra. U centru grada velika je ponuda hotela i noćenje košta od 60 do 240 evra.


Izvor: Glas Javnosti \ Z. Mihajlovićn V. Spasić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 17:37:35
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.