Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 22. Nov 2024, 15:41:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 9 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Andrić i islam  (Pročitano 301254 puta)

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
Koji vam je omiljeni Andricev lik. Meni se svidja Alija Djerzelez. Sta islite o njemu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Nokia E50
Provokatori obrisani...
Ovo je gospodo Srpski Nacionalisticki Forum, stoga nemojte da nam namecete svoje verzije historije ili povijesti, molim vas... Smile

Mislim, mozete vi, ali cu ja to da brisem... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1060
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
izvol'te:

Писмо Меше Селимовића преставља примаран историјски извор и оно је незаобилазан извор приликом проучавања рада и дела овог познатог писца. Корисно је како за историчаре књижевности тако и за биографе овог познатог писца, самом чињеницом, да је Меша Селимовић напоменуо да се ово писмо сматра пуноважним аутобиографским податком.
Јовица Курешевић
 
ПИСМО МЕШЕ СЕЛИМОВИЋА
УПУЋЕНО 3. НОВЕМБРА 1976. ГОДИНЕ
ОДЕЉЕЊУ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ
СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ

"Још у вријеме када се почело јављати питање којој од југословенских литература припадају поједини писци српскохрватског језика, ја сам у више наврата покушавао да се одупрем сваком упрошћеном разврставању књижевних стваралаца према националном, републичком или чак покрајинском основу. Чинило ми се да су писци и њихова дјела незаштићено изложени ванкњижевним инсистирањима - свеједно да ли нас неко принудно издваја из једне, или накнадно премјешта у другу, територијалну књижевност. У једној прилици био сам принуђен и да лично, написмено, потврдим исправност поступка историчара књижевности који ме је уврстио у своју књигу о послијератној српској књижевности.
Било је то излишно, јер је 1972. године, у библиотеци "Српска књижевност у сто књига" изашао и мој роман Дервиш и смрт. У уређивачком одбору, који је вршио избор писаца за ту заједничку едицију најстаријих и најугледнијих издавача код нас, Матице српске и Српске књижевне задруге - налазиле су се и најпозваније личности да одређују не само естетску вриједност, већ и књижевну припадност једног писца. Био сам веома срећан што сам се, на тај начин, нашао на правом мјесту.
Како у нашим књижевним приликама нагло долази до нових момената и олаких одлука, а ја не мислим мијењати ни своја увјерења, ни стечено мјесто у књижевности којој припадам - може се догодити да ја, или моја породица, и даље будемо излагани непријатности нечијих упорности и неразумијевања. Да бих заштитио свој лични и књижевни интегритет, ја се обраћам Срској академији наука и уметности, чији сам редовни члан, с молбом да се у њој нађе и сачува ова моја писмена изјава.
Потичем из муслиманске породице, из Босне, а по националној припадности сам Србин. Припадам српској литератури, док књижевно стваралаштво у Босни и Херцеговини, коме такође припадам, сматрам само завичајним књижевним центром, а не посебном књижевношћу српско-хрватског језика. Једнако поштујем своје поријекло и своје опредељење, јер сам везан за све оно што је одредило моју личност и мој рад. Сваки покушај да се то раздваја, у било какве сврхе, сматрао бих злоупотребом свог основног права, загарантованог Уставом. Припадам, дакле, нацији и књижевности Вука, Матавуља, Стевана Сремца, Борисава Станковића, Петра Кочића, Ива Андрића, а своје најдубље сродство са њима немам потребе да доказујем. Знали су то, уосталом, они чланови Уређивачког одбора едиције "Српска књижевност у сто књига", који су такође чланови Српске академије наука и уметности, и са мном су заједно у Одељењу језика и књижевности: Младен Лесковац, Душан Матић, Војислав Ђурић, Бошко Петровић.
Није, зато, случајно што ово писмо упућујем Српској академији наука и уметности, са изричитим захтјевом да се оно сматра пуноважним аутобиографском податком."
 
НАПОМЕНА1: Овај документ се налази у Историјској збирци Архива САНУ у Београду, под редним бројем 14441.

НАПОМЕНА2: Писмо Меше Селимовића је објављено у часопису "Распеће језика српског", број 3, Никшић 2005.

 Smile
IP sačuvana
social share
I'm a man of wealth and taste
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Nokia 
Иво Андрић се изјашњавао да је Србин

Ексклузивно: Пронађена документа у којима се наш нобеловац недвосмислено изјаснио као Србин. Чврсто стајао на бранику своје биографије, штитећи је од упада „доконих“.

Најчешће вођене ванкњижевним разлозима, расправе и полемике, које се с времена на време обнављају на тему „чији је Андрић“, односно којој књижевности припада, најновијим истраживањима Жанете Ђукић-Перишић, саветнице у Задужбини Иве Андрића, добијају нову димензију. Наиме, приликом изучавања грађе из Андрићевог живота и стваралаштва за докторску дисертацију, Жанета Ђукић-Перишић наишла је на два важна документа - Андрићеву личну карту и војну књижицу - који сведоче о његовом националном опредељењу. „Вечерње новости“ ексклузивно објављују факсимиле ових докумената који су, стицајем околности, били заборављени и ван домашаја јавности у Спомен-музеју Иве Андрића.

У личној карти издатој 15. јуна 1951. године у Београду, у рубрику „народност“ књижевни великан је уписао „српска“. Месец дана касније, 19. јула, у војној књижици за „народност“ унео је - „Србин“. Нешто доцније, године 1955, што је већ познато, приликом уласка у Комунистичку партију, у евидентни лист Андрић је својом руком на место за националност написао „српска“. Исто стоји и у венчаном листу из септембра 1958. када се у општини Стари град венчао са Милицом Бабић, сликарком и позоришном костимографкињом, која је била његова дугогодишња постојана и нежна љубав.

Много пре тога, још 1919. године, у једном писму Андрић је записао: „Ја немам живе душе и ја морам у Београд“. И управо од те године почиње његова нераскидива веза са градом у којем је провео највећи део свог живота, сазрео као интелектуалац, написао највећи део свог опуса и доживео пуну професионалну афирмацију.

- Београд га је прихватио широко раширених руку: била је то љубав на први поглед која је трајала целог живота - каже за „Новости“ Жанета Ђукић-Перишић. - Током дугог низа година, Андрић постаје интегрални део српског културног простора: постаје члан Српске академије наука, члан и аутор Српске књижевне задруге, председник Удружења књижевника Србије и других националних институција, а себе, очигледно, види и доживљава као припадника српске нације.

Покушавајући да утврди колико су догађаји из живота великог писца утицали на његово стваралаштво, саговорница је дошла до веома занимљивих поређења, упркос томе што је Андрић био изузетно затворен човек, закопчан до грла.

- Иако је, како је сам говорио, код њега све било обично, да обичније не може бити, иако није интересантан за јавност и биографију јер не иде као Хемингвеј у лов на лавове, не прави боемске скандале, не даје сензационалне изјаве, Андрићева биографија била је необично занимљива и пуна преокрета. То је репрезентативна биографија интелектуалца који је стасавао у једно историјски важно и бурно време ратова, преврата и ломова, падања империје и стварања држава, рађања мисаоних система и идеологија, духовних преокупација и књижевних оријентација. Често је цитирао Гетеа који каже да је уметниково да ствара а не да говори о себи, и тога се, у главном, и придржавао. Чувао је свој приватни простор, не говорећи никада о свом личном животу.

Као читалац, међутим, напомиње саговорница, Андрић се понашао сасвим супротно: интелектуална и људска радозналост често су га водиле у туђу приватност и он се није устручавао да завири у туђу интиму изнесену у дневницима или писмима, од Гетеа до Драгојла Дудића. Иако на једном месту каже да је недозвољено и неморално објављивати туђа писма или дневнике, ако их писац није наменио јавности, и да би сва писма требало да умру са људима који су их писали, Андрић се у готово свим својим есејима о великим ствараоцима управо ослањао на биографске податке из њихових живота.

- Андрић се штедро ослањао на податке из њихових животописа: њихова личност, склоп приватних, историјских и друштвених околности које су их формирале, занимале су га бар колико и њихова дела. Сам је, међутим, чврсто стајао на бранику своје биографије и приватности, чувајући је и штитећи је од упада „доконих“ или „неспособних“ истраживача. Често је говорио о свом стиду пред јавношћу, о нелагодности коју осећа када је изложен „светлостима позорнице“. „Мене је често срамота кад ми се име помиње у новинама“, каже једном вајкајући се. Бити анониман, бити у сенци, скрајнут с магистралних, често и опасних животних путева, као да је био његов сан још из младости. Често је говорио како му је жао што није писао под псеудонимом, јер би тако био слободнији.

Међутим, управо што је био такав, за оне који иду његовим траговима представља велики изазов и може бити јунак изузетно узбудљиве књижевне биографије.

ЛИЧНА КАРТА

У личној карти Иве Андрића је наведено:

Име оца - Антоније

Датум и година рођења - 10.10.1892.

Место рођења - Травник, Босна

Занимање - књижевник

Народност - Српска

Место становања - Призренска 9

Брачно стање - неожењен

У личном опису стоји:

висина (раст) - средњи

лице - округло

очи - кестењ.

нос, уста - прав

брада, бркови - брије

ВОЈНА КЊИЖИЦА

У војној књижици наведени су следећи регрутни подаци:

Датум рођења - 10.10.1892.

Место рођења - Травник

Народност - Србин

Које језике говори - француски, немачки и италијански

Занимање - књижевник

ДИСКРЕТНА ПИСМА

После смрти првог мужа, Ненада Јовановића, Милица Бабић се удала за Андрића. Врло су занимљива Андрићева писма Милици током година њене жалости: ословљавајући је са „драги пријатељу“, обраћајући јој се са „ви“, Андрић, местимично, у трећем лицу, мислећи наравно на саму Милицу, пише о њој као о некаквој „Убавки“, без које му је пусто и тешко. Строго водећи рачуна о грађанском протоколу, чак и у личним писмима, он се држи форме.

- Тек у писмима које јој пише као муж, ословљава је као „Лепо“, „драга Лепо“. Али, у свом дневнику са пута по Кини, пишући подсетник за куповину поклона којима ће обрадовати своје ближње и пријатеље, Андрић не наводи Миличино име, већ пише да ће за „Лепу“ купити четкицу од зечијег репа са дршком од бамбуса, туш за цртање, лепезу... Било је то време када је Милица још удата жена, па ни у тако приватном писму као што је дневник, Андрић не одаје идентитет своје љубави - каже Жанета Ђукић-Перишић.

(Драган Богутовић, Вечерње новости)


http://www.nspm.rs/hronika/ivo-andric-potvrdio-da-je-srbin.html

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

kul-andric.jpg
(103.81 KB, 800x533)
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 9 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 22. Nov 2024, 15:41:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.