Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:38:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Anali Muršilisa II  (Pročitano 1671 puta)
04. Feb 2007, 20:00:13
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Anali Muršilisa II

Ovo je prilog anala Muršilisa drugog, hetitskog vladara, preveden sa slovenačkog. To su ustvari dve molitve protiv kuge.

MURŠILIJEVA MOLITVA ZA VREME EPIDEMIJE KUGE

Svi bogovi i voginje, bogovi i boginje zakletve, svi prastari bogovi i boginje! O bogovi, što vas u ovoj prilici prizvah da budete svedoci zakletvi, o gore, reke, izvori i zaštitnici vojnih posada, vama se molim ja, veliki kralj Muršili, vaš svetštenik i vaš sluga božiji. I uslišite, o bogovi, moju molbu, čujte zašto se vama obraćam! O bogovi, moji gospodari, u zemlji hetitskoj izbila je kuga. I kuga muči zemlju hetitsku i pritiska je već dvadeseto leto. I kako ljudi u zemlji već tako dugo umiru, setih se sukoba sa Tuthalijom Mlađim, sinom Tuthalije. Tada u proročištu upitah božanstvo, i ono mi potvrdi da je uzrok kuge uistinu sukob sa Tutahalijom Mlađim. Jer Tuthalija Mlađi beše u hetitskoj državi poglavaar; i na vernost mu se zakleše svi prinčevi, velikaši, dostojanstvenici, viši i niži oficiri, pešadija i posade bojnih kola; i moj otac mu se tada zakleo na vernost. Kada je posle toga moj otac Tuthaliju kaznio, svi prinčevi, velikaši, dostojanstvenici i viši oficiri u Hatuši pređoše na stranu moga oca, a Tuthaliju uhvatiše bogovi zakletve i ubiše ga; i braću koja mu behu pomagala usmrtiše. A sve ostale, koji behu s njim povezani, moj otac naredi da se proteraju u zemlju Alasiju, gde i ostadoše. I uprkos tome, vi ste, o bogovi, štitili moga oca. I pošto neprijatelji behu spalili Hatušu, i neprijatelj osvoji hetitske zemlje, moj otac pođe u boj protiv neprijatelja, napadajući i pobeđujući ih jednog za drugim. Hetitskoj državi povrati izgubljene oblasti, a pored toga ste neprijateljima veći deo zamlje i ponovo je naseli. I dalje je, za svoje kraljevske vladavine, osvajao i strane zemlje, proširio zemlju Hati i tu i tamo pripajao nova područja. I za njegove vladavine umnožavaše se ljudi, goveda i divlje voće. Pa i zarobljenici, koje dovede iz neprijateljskih država, behu zdravi i nijedan ne umre. A onda dođoste vi, bogovi, i naknadno na mome ocu ispuniste osvetu zbog sukoba sa Tuthalijom Mlađim. I moj otac umre tada kad umori Tuthaliju; a prinčevi, velikaši, dostojanstvenici i visoki oficiri koji tada pređoše na sranu moga oca umreše zbog tog sukoba. I posledice toga čina nadviše se nad hetitskom zemljom, ljudi počeše umirati i zemlja je propadala. I sada kuga postade još strašnija i moćno hara hetitskom zemljom i sve je manje ljudi. A ja, Muršili, vaš sluga božiji, ne mogu više gušiti bol svoga srca, ne mogu više krotiti muke duše svoje. Bogovi, gospodari moji, vi koji uslišiste moju molitvu, pomozite mi! Kada su oni što se zakleše još živi bili, niste se oglasili i nad njima niste osvetili Tuthalijinu krv. A sada hoćete, bogovi, gospodari moji, na meni da osvetite krv Tuthalijinu. Moj otac ga ubi i potom prinese žrtvu umilostivljenja za prolivenu krv, a Hatuša to ne učini. Onda dođoh ja i prineh žrtvu pokajanja, a zemlja je ne prinese i niko to za zemlju ne učini. I kako hetitsku državu uništava kuga i umiru ljudi setih se prestupa nad Tuthalijom i proročište mi to potvrdi. Darove, koje meni nameniše, upućujemo sada vama, o bogovi, gospodari moji, i svetilištima vašim, i tako smo pred vama očišćeni. A ja ću vam o bogovi, gospodari moji, u ime zemlje prineti i žrtveni dar. O, bogovi, gospodari moji, vi koji hoćete da osvetite Tuthalijinu krv: oni što umoriše Tuthaliju pokajali su se za prolivenu krv, ta krv dođe nad hetitsku zemlju i izmuči je, i tako se i zemlja Hati pokajala. I pošto dođe sada i nad moju glavu, i ja ću se s porodicom pokajati za greh. I neka se srce bogova, mojih gospodara, opet umiri. O bogovi, budite mi opet naklonjeni! Uslišite moju molitvu. Iako ništa zlo učinio nisam, i mada su oni koji pogrešiše i zlo napraviše već odavno mrtvi, uprkos svemu greh moga oca nadvi se nad mojom glavom; i gledajte, zato ću se zbog kuge koja zemlju pustoši pokajati i tu, pred vama, bogovi, oprati od greha. I pošto ću se pokajati i ispraviti svoj greh, budite mi opet naklonjeni, o bogovi, gospodari moji. Iako kuga divlja po hetitskoj zemlji, ljudi vam prinose žrtve livenice i daruju hleb. A kuga i dalje pustoši hetitsku zemlju i ljudi umiru; ako ne zaustavite kugu i ljudi budu i dalje umirali, tada će umreti i preostali, malobrojni ljudi koji vam hleb prinose ii daruju žrtve livenica koje za vas pripremam. I evo me tu, pred vama. Proterajte kugu iz zemlje Hati. I ne mučite više tih nekoliko ljudi što vam hleb prinose i žrtve livenice spremaju, i neka ne umiru više, neka vam i dalje prinose darove. Zato dođite, o bogovi, moji gospodari, i spalite kugu! I svakojako zlo što dođe u zemlju hetitsku zbog Tuthalije, proterajte u zemlju neprijatelja. A zemlji Hati budite opet naklonjeni i kuga neka se umiri. I jer sam tu pred vama kao vaš sveštenik i vaš sluga, budite mi naklonjeni i prognjajte iz srca mog bol i oslobodite me teskobe u duši.

Sa slovenačkog prevela Bojana Stojanović

DRUGA MURŠILIJEVA MOLITVA

Hetitski gromovniče, gospodaru moj, i svi hetitski bogovi, gospodari moji! Poslao me je Muršili, veliki kralj, vaš sluga božji, rekavši: Pođi i ovako reci hetitskom gromovniku, mome gospodaru, i svim hetitskim bogovima, gospodarima mojim: Desi se ono što narediste: nad hetitsku zemlju spustila se kuga. I kuga je ljuto opustošila zemlju Hati. I da su ljudi umirali za moga i za moga brata, i da sada otkad postadoh sveštenik božji, i dalje umiru, već dvadeseto leto. I smrti, što kosi po zemlji hetitskoj, i kugi još kraja nema. A ja više ne mogu gušiti bol u svome srcu i ne mogu više gušiti bol duše svoje. Kadgod sam službu vršio, činih to u svim hramovima osim u jednome. I zato sam se povodom kuge obraćao svim bogovima i molio ih: "Uslišite me, o bogovi, gospodari moji, i proterajte kugu iz zemlje hetitske. Neka uzrok umiranja u proročištu otkriven bude, ili u snovima mojim, ili neka obznani to neko koga božanstvo prosvetli". Ali me bogovi ne uslišiše, kuga u zemlji hetitskoj nije prestala i zemlju je pustošila strašna muka. I tako je umrlo još nekoliko njih što donošahu i žrtve livenice prinošahu. Sve to mi mnogo otežavaše savest. Tada upitah proročište za uzrok božjeg gneva. I nađoh dve prastare pločice. Jedna pločica govori o žrtvenim darovima za reku Mala: pređašnji kraljevi su uvek prinosili žrtve za reku Mala; ali sada, otkad posle smrti ,oga oca smrt kosi po hetitskoj zemlji, nikad nismo prinelii žrtve za reku Mala. Druga pločica govori o gradu Kurustama: kako je hetitski gromovnik doveo ljude iz Kurustame u Egipat i kako im je hetitski gromovnik sastavio pogodbu s Heitima, pa se na taj način svi zakleše hetitskom gromovniku. I pošto su svi Hetiti i Egipćani položili zakletvu hetitskom gromovniku, Hetiti dođoše i prekršiše pogodbu; i tako Hetiti, naravno, prekinuše i božju zakletvu. I moj otac posla pešadiju i bojeva kola i napadoše granično područje egipatske države, zemlju Amka. I posla ih u drugu zemlju, i nju napadoše. Tada se Egipćani uplašiše i dođoše moliti moga oca da im na bilo koji način pošalje svoga sina, da sedne na njihov presto. Moj otac im dade jednog od svojih sinova, koga ubiše čim je stigao u Egipat. Tada se otac razbesne, krenu na Egipat i napade. pobedi egipatsku pešadiju i borna kola. I tada je hetitski gromovnik, moj gospodar, presudio u očevu korist i tako moj otac pobedi egipatsku pešadiju i borna kola i potuče ih. A kada su zarobljene pobunjenike priveli u zemlju Hati, među njima izbi kuga i počeše umirati. I kada pobunjenici dođoše u zemlju Hati, donesoše sa sobom i kugu; i od tada po hetitskoj zemlji kosi smrt. I kada nađoh tu pločicu o Egiptu, preko proročišta upitah božanstvo: "Je li ta nesreće koju donese hetitski gromovnik nastala zbog toga što su se Egipćani i Hetiti zaklleli hetitskom gromovniku i što bogovi Damnasara bejahu u svetilištu hetitskog gromovnika, moga gospodara, a ipak Hetiti pogaziše reč; je li to izazvalo gnev hetitskog gromovnika, moga gospodara?" – i to beše potvrdđeno. I u pogledu žrtvenih darova za reku Mala upitah proročište. I tako i tamo zaključiše da moram stupiti pored hetitskog gromovnika, gospodara svoga. I pogledaj, sada sam pred gromovnikom priznao svoju krivicu: "Tako je, to smo učinili". I s obzirom na žrtvene darove za reku Mala, koja je takođe uzrok kuge, pogledajte me, svi hetitski bogovi, gospodari moji, i ti hetitski gromovniče, gospodaru moj, evo me na putu za reku Mala. Prineću žrtve za reku Mala i ispraviti svoj greh. Zato, o bogovi, gospodari moji, budite milostivi i pomozite da prestane kuga u zemlji Hati. Hetitski gromovniče, gospodaru moj, i svi bogovi, gospodari moji, ovako jeste: čovek greši. I moj otac je grešio i prekršio zakletvu hetitskom gromovniku, svome gospodaru; a ja nisam ništa sagrešio. I uvek je tako: očev greh pređe na sina. I nad moju glavu se nadvi greh oca moga. A ja već priznadoh hetitskom gromovniku, svome gospodaru, i bogovima, svojim gospodarima: tako je, to smo učinili. I pošto priznah očev greh, neka se gnev hetitskog gromovnika i svih bogova opet umiri. Budite mi opet naklonjeni i proterajte kugu iz hetitske zemlje. A onih nekoliko ljudi, koji još uvek hleb žrtvuju i žrtve livenice spremaju, neka ne pokosi smrt. I gle, zbog kuge se molitvom obraćam gromovniku: smiluj se, o hetitski gromovniče, gospodaru moj i oslobodi me! I razmisli još o ovom: Ptica se skloni u gnezdo i gnezdo joj da sigurni zaklon. Ali kada je sluga božji na muci, on se obraća za pomoć gospodaru svom. I gospodar mu usliši molbu i ljubazno mu je naklonjen; što ga je brinulo, više ga ne muči. A kada sluga božji nešto sagreši, pa to prizna svom gospodaru, tada on nešto za njega učini, jer mu se to čini ispravnim. A pošto postupak prizna, gospodara prođe gnev i zato ne kazni slugu božjeg. I ja sam priznao očev greh. Tako jeste, učinio sam to. Ako je potrebno dati kakvu odštetu, sigurno je da je Hatuša sve već dvadesetostruko platila: i zarobljenike što ih iz Egipta dovedoše, i plen, sve je to učinila da se oslobodi kuge. Ali se hetitskom gromovniku, mome gospodaru i bogovima, mojim gospodarima, još uvek nije gnev stišao. Ako biste mi naložili kakvu otkupninu, poručite mi to u snovima, i ja ću vam je dati. I ako zbog toga još nekog kosi smrt, dok svoj greh ispravim, neka ne umre tih nekoliko ljudi koji hleb donose i žrtve livenice pripremaju. I dalje, ako smrt kosi zbog nekog drugog uzroka, daj da vidim ili u snovima ili da to saznam u proročištu, ili neka ga imenuje kakav božji čovek, ili svi sveštenici kojima naložih da saznaju uzrok na čistim obrednim posteljinama. Hetitski gromovniče, gospodaru moj, oslobodi me! I neka sad bogovi, gospodari moji, pokažu svoju božansku moć! Nek` mi se u snovima pokažu; uzrok kuge treba naći. Hetitski gromovniče, gospodaru moj, spasi me! I neka kuga opet napusti hetitsku zemlju.

Sa slovenačkog prevela Bojana Stojanović

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:38:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.