Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: AMX Ghibli (Alenia, Aermacchi & Embraer), predstavljanje.  (Pročitano 880 puta)
04. Dec 2011, 18:25:12
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
Browser
Mozilla Firefox 3.6.24
Interesantan avion, nisam zano da je ucestvovao u NATO operacijama protiv nas, Smile

evo za pocetak, iz wikipedije (uglavnom vise oitalijanskoj varijanti):


AMX International AMX (Ghibli)

Opstii podaci:

Tip                        Jurišnik
Proizvođač    AMX International
Probni let                       15. maj 1984.


AMX International AMX (Ghibli) je laki jednomotorni jurišnik razvijen od strane konzorcijuma AMX International, koji su činile italijanske kompanije Alenia i Aermacchi te brazilski Embraer.

Razvoj

U junu 1977. italijansko ratno vazduhoplovstvo je objavilo konkurs za razvoj novog aviona koji bi u ulozi jurišnika i izvidjaca zamenio dotadašnjeg Fiata G91R/Y i F-104G/S Starfightera. Iako je u to vrieme Italija bila deo međunadornog projekta Tornado Multirole Combat Aircraft (razvoj aviona Panavia Tornado), paralelno s Tornadom u svojoj službi italijansko vazduhoplovstvo je htelo i puno manji i jeftiniji avion.
Aeritalia (kasnije Alenia) je na takvom konceptu radila još od 1973. a kada je objavljen konkurs, s Aermacchiem je u aprilu 1978. počela zajednički projekt pod nazivom Aeritalia Macchi Experimental (AMX).

Kako se istovremeno i Brazil zainteresirao za projekt lakog jurišnika, u martu 1981. je potpisan ugovor o izradi zajedničkih taktičko-tehničkih specifikacija, a u julu 1981. brazilska vlada je podržala domaćeg konstruktora aviona Embraer, da se uključi u razvoj AMX projekta.
Nakon uključivanja Embraera u razvoj, raspodela rada je izgledala ovako: Aeritalia 23,6%, Aermacchi 46,5% i Embraer 29,7%. Iako je svaka kompanija proizvodila određeni deo aviona, sve tri su na kraju vršile završno sklapanje.

Prvi probni let prototipa bio je 15. maja 1984. s pilotom Manliom Quarantelliem za kontrolama a nakon manje od mesec dana, 1. juna došlo je do pada i uništenja prototipa prilikom čega se pilot Manlio uspio katapultirati, ali je uskoro preminuo od ozljeda. Drugi prototip je prvi put poleteo 19. novembra 1984. i nastavio testiranja. Ukupno je izrađeno sedam prototipova; uz prva dva Talijani su napravili još tri, a Embraer dva. Serijska proizvodnja AMX-a je započela 1986; radovi na dvosedu, verzija oznaka AMX-T, su započeli 1986. a prvi prototipovi su poleteli 14. marta 1990.

AMX je u upotrebu (i u Italiji i u Brazilu) ušao tokom 1989. s tim da je u Brazilu nosio oznaku A-1

Italijansko ratno vazduhoplovstvo kupilo je 110 AMX-a i 26 AMX-T, a trenutno u operativnoj upotrebi ima 83 AMX i 23 AMX-T. Brazilsko ratno vazduhoplovstvo dobilo je 79 AMX-a (A-1) i 15 AMX-T (TA-1). U decembru 2002. Venecuela je naručila 12 AMX-ATA (Advanced Trainer Attack). U odnosu na standardni AMX-T, ova verzija ima znatno napredniju avioniku, uključujući i radar prilagođen otkrivanju ciljeva u vazduhu, na zemlji i moru. Također je naoružana i protivbrodskim vođenim projektilima i vođenim projektilima Vazduh-vazduh srednjeg dometa. No, zbog velikog pritiska USA, koje su stavile i zabranu na prodaju sistema američkog porekla, narudžba je naknadno otkazana.


Italijanski AMX:

Ugrađena avionika italijanskih AMX-a omogućava im delovanje po ciljevima na zemlji samo po dobroj vidljivosti. Unatoč tome, italijanski su AMX-ovi tokom Kosovskog rata obavili čak 252 borbena zadatka, bez ijednog izgubljenog aviona. AMX-ovi su djelovali samo iznad Kosova, uglavnom u misijama bliske vazdusne potpore, pri čemu su nosili četiri gravitacijske bombe Mk 82, ili, u kasnijoj fazi, dve bombe istog tipa opremljene infracrvenim sistemom za navođenje Opher. U oba slučaja, osim bombi avioni su nosili i dve rakete AIM-9L Sidewinder. Pri kraju operacije bili su sposobni koristiti i laserski vođene bombe GBU-16, ali samo u suradnji s avionima F-16CG ili A-10 jer posao oko integracije podvesnih CLDP za označavanje ciljeva još nije bio zavrsen. Piloti su u svojim izvestajima tražili modifikacije i unapređenja kako bi avioni bili efikasniji. U globalu, izrazili su zadovoljstvo mogućnostima aviona AMX. U završnoj fazi operacije, NATO-u je na raspolaganju bilo deset operativnih aviona AMX (plus izvidnički par).

Međutim, kako bi im se poboljšale borbene mogućnosti, u februaru 2005. korporacija Alenia Aeronautica je dobila ugovor za modernizaciju 43 jednoseda i 12 dvoseda. Modernizacija uključuje ugradnju novog GPS/inercijskog navigacionog sistema, novog komunikacionog sistema i novog identifikacijskog (IFF) sistema. Piloti će dobiti i nove displeje kao dio prilagodbe aviona upotrebi novih "pametnih" oružja kao što su Boeing JDAM.
Isporuka modernizovanih italijanskih AMX-ova započela je sredinom 2007. Na taj način im je operativni vek produžen najmanje do 2015. godine i do dolaska većeg broja F-35 Lightninga II.

Varijante:

    * AMX-T
       Napredni školski avion. Može borbeno delovati.

    * AMX-ATA
      (Advanced Trainer Attack), dvosedna verzija; ima radar prilagođen otkrivanju ciljeva u vazduhu, na zemlji i moru. Takođe, naoružan i protivbrodskim vođenim projektilima i vođenim projektilima vazduh-vazduh srednjeg dometa.

    * AMX-E
        Verzija za elektronsko ratovanje, bazirana na AMX-T. Trebala je koristiti opremu za ometanje i imati mogućnost nošenja raketa AGM-88 Harm, no od projekta se odustalo još u fazi planiranja.


Tehničke karakteristike

Osnovne karakteristike

    * Posada: 1
    * Dužina: 13,23 m
    * Raspon krila: 8,87 m
    * Površina krila :21 m2
    * Visina: 4,55 m
    * Masa aviona: 6.730 kg
    * Maksimalna masa uzletanja: 13.000 kg

Letne karakteristike

    * Najveća brzina: 1.162 km/h
    * Ekonomska brzina: 950 km/h
    * Dolet: 3.330 km
    * Brzina penjanja: 52 m/s
    * Najveća visina leta: 13.000 m
    * Odnos potisak/težina: 0,47
    * Specifično opterećenje krila: 512 kg/m2
    * Motor: 1× Rolls-Royce Spey 807 turbofen motor
                      Snaga motora: 49 kN

Ajde, udrite sa fotkama, ko hoce, ja sam za pocetak samo stavio po jednu fotku "talijanca" i "brazilca".
Ko leti u flight simulatorima, ima ga u FS2004, odlican (malo pripraziti kada se fura nisko, hoce da potone malo SmileSmile Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Italian Air Force AMX fighter s.jpg
(404.74 KB, 1024x658)
AMX_A-1_FAB.JPG
(563.89 KB, 1280x960)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.14 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.