Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 07:56:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Američki naučnici klonirali majmune  (Pročitano 654 puta)
15. Nov 2007, 14:26:51
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Američki naučnici klonirali majmune
Autor: Beta | 15.11.2007 - 08:54


Američki naučnici načinili su novi korak ka kloniranju ljudi. Naime, oni su klonirali majmune i iskoristili njihove embrione za uzimanje dragocenih matičnih ćelija, prenose svetski mediji.

Šuhrat Mitalipov i njegove kolege sa Univerziteta za zdravlje i nauku u Oregonu naveli su da su koristili ćelije sa kože majmune da bi stvorili klonirane embrione i da su embrionske matične ćelije uzimali iz tih uzoraka, koji su bili stari jedan dan. Ovo je do sada rađeno samo sa miševima, navodi Mondo.

Mitalipov je šture rezultate svog rada predstavio u junu u Australiji, ali taj rad je sada potvrdio drugi, nezavisni tim stručnjaka. Naime, potvrđeno je da je u principu moguće klonirati ljude i uzimati matične ćelije iz embriona, ali da su ovog puta uspeli da naprave samo dve grupe takvih ćelija, tako da je proces i dalje vrlo neefikasan i težak.

Embrionske matične ćelije izvor su svake ćelije, tkiva i svakog organa u telu. Naučnici ih proučavaju da bi razumeli biologiju ne samo bolesti, već života uopšte i žele da ih iskoriste da preobraze medicinu. Ideja je uopšteno da se uzme mali komad kože sa pacijenta i da se uzgoji tkivo ili čak organ za transplantaciju koji bi savršeno odgovarao pacijentu.

Upotreba matičnih ćelija izaziva različite reakcije u javnosti. Protivnici kloniranja smatraju da je krajnje pogrešno koristiti ćelije na taj način.
Čak je i američki predsednik Džordž Buš nekoliko puta sprečio zakone koji bi proširali finansiranje takvih istraživanja.

Mitalipovljev tim koristio je metodu klasičnog transfera jedra somatske ćelije da bi stvorili svoje embrione. Ovaj metod uključuje uzimanje jezgra odrasle ćelije, u ovom slučaju fibroblasta, što je tip kožne ćelije. Jajna ćelije tada se izdubi i u nju se ubacuje jezgro odrasle ćelije. Ovaj proces u suštini programira jajnu ćeliju da se ponaša kao da je bila oplođena i da može da se razvije u embrion.

Istraživači su naveli da su iskoristili 304 jajne ćelije od 14 rezus majmuna i da su na kraju dobili samo dve linije matičnih ćelije. To znači da je potrebno još mnogo rada pre nego što bi ovaj rad mogao da se koristi na ljudima, pogotovo kada se zna koliko je teško doći do ljudskih jajnih ćelija.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Američki naučnici uspeli da stvore novu vrstu matičnih ćelija
Posle majmuna na redu je klon čoveka

Autor: CDC/JS | 18.11.2007 - 00:06

Američki naučnici iz Oregona tvrde da su klonirali embrion majmuna, a zatim iz njega izvukli matične ćelije. Time su se na korak približili ponavljanju istog metoda kod ljudi. Pošto iz matičnih ćelija mogu da se formiraju sve vrste tkiva u ljudskom organizmu, lekari bi na taj način jednoga dana mogli da leče dijabetes ili povrede kičme, bez straha od odbacivanja stranog tkiva. Iako istraživanje američkih naučnika još nije objavljeno, a pokaže li se da je vest tačna, postoje velike šanse da bi takav postupak mogao da se primeni za „proizvodnju“ tkiva za transplantaciju koje se genetski podudara sa tkivom obolelog.

Naučnici širom sveta već godinama pokušavaju da kloniraju embrione majmuna da bi iz njih izvadili matične ćelije, zbog toga što su majmuni genetski bliži ljudima od bilo koje druge laboratorijske životinje. Stoga im istraživanje na tim primatima omogućava da steknu sliku o tome kako će postupak izgledati kad se primeni na čoveku.
Ovaj uspeh je obelodanjen početkom godine na naučnom skupu u Australiji u referatu Šuhrata Mitalipova iz Oregonskog nacionalnog istraživačkog centra za primate u Portlandu. Tada je ta vest prošla neprimećeno u medijima, ali joj je u utorak protekle sedmice posebnu pažnju poklonio „Indipendent“. Prilikom kloniranja radi dobijanja matičnih ćelija, DNK odrasle životinje ubacuje se u neoplođenu jajnu ćeliju. Ta jajna ćelija se uzgaja do rane faze razvoja embriona, a zatim se iz njega uzimaju matične ćelije. Te matične ćelije i tkivo koje će se iz njih razviti genetski će se podudarati s izvorom DNK.
Zamisao da se isti postupak primeni na ljudima kontroverzna je zbog toga što embrioni moraju da se unište da bi se dobile matične ćelije. „Zato smo još daleko od toga da počnemo da primenjujemo tu tehniku na čoveku“, naglašavju strčnjaci.
Ipak, ovo istraživanje pokazuje da majmuni mogu da posluže za procenu svrsishodnosti primene matičnih ćelija dobijenih kloniranjem. Javnost ne poistovećuje kloniranje s proizvodnjom matičnih ćelija, nego s rađanjem kloniranih životinja kao što je bila ovca Doli.
I dok neki poznavaoci smatraju da najnovije naučno istraživanje utire put kloniranju beba, naučnici su izrazito protiv toga.
Džim Njuman, predstavnik Univerziteta za zdravlje i nauku u Oregonu, na kome se nalazi centar gde radi Mitalipov, odbio je da potvrdi da su naučnici klonirali embrion majmuna. Međutim, on je dodao da će studija o tome biti uskoro objavljena u naučnom časopisu „Nejčer“.

UN traže zabranu

Svet treba što pre da zabrani kloniranje ljudi i da dopusti samo izuzetke u strogo nadziranim istraživanjima radi lečenja bolesti kao što je dijabetes ili Alchajmer, preporučuje se u novoj studiji UN.
Gotovo sve vlade u svetu protive se kloniranju ljudi, a više od 50 država ima zakonske propise kojima se kloniranje stavlja izvan zakona. Ipak, pregovori o međunarodnoj zabrani kloniranja propali su 2005. godine zbog neslaganja oko kloniranja za istraživanja.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 07:56:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.