Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:59:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ambiciozni roditelji  (Pročitano 13054 puta)
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
mob
Nokia 


E da, i ja sam od vise ljudi cula da je los covek ali samo cula ...ne znam coveka da bih mogla tako nesto da garantujem jer moguce da tu ima ljubomore ili kompleksa neostavrenosti.
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Pokrenula si temu o ''problemu'' o kome ja dosta dugo razmisljam  Smile
Sto vise razmisljam o tome to mi je sve vise krivo sto me moji nekako nisu isforsirali vise za neke stvari, sto me nisu terali da se upisujem na trista cuda i da se bavim sa vise stvari...Sto me nisu upisali na balet, to im nikada necu oprostiti, sada mogu da se slikam  Smile

Otprilike, ovo sto je rekao Dzobi:

Vecina sportova (na primer) pa i drugih stvari koje se uche (recimo) zahteva pozrtvovanje od malena... Odnosno - neku vrstu razvoja u skladu sa tim sta je izabrano... (svi biraju mlade talente, a i priznacete, mogucnost pamcenja i ucenja polako opada sa godinama)... A i radna navika je chudo...


To stvarno moze biti mac sa dve ostrice, jer...Lutrija je pustiti dete mnogo da bleji i moliti se Bogu da li ce posle u necemu da se pronadje ili ce da bude blejac uvek. Neki ljudi se nikad ne pronadju, ili su na hiljadu strana, a ipak ima i ljudi koji ne vuku nigde, nista ih ne interesuje, nista ne rade, nista ne vole. Sigurno da i to ima veze sa tim koliko su su ih/nas roditelji forsirali i imali svog udela u nasim interesovanjima.
Takodje, shvatam da to moze otici u dva smera : da dete nesto zavoli stvarno, i da mu to postane ugodna aktivnost bez obzira sto je to u startu bila roditeljska zelja, i u smeru Noletovog slucaja...Da dete to vidi kao obavezu, a cim je obaveza sigurno mu nije najdraza aktivnost.


Sad, pitanje je sta je ambiciozno...I sta je preambiciozno? Terati dete na neku aktivnost i stvoriti mu od toga obavezu da bi se danas-sutra to dete time proslavilo, obogatilo, i time mu uskratiti detinjstvo ili je premabicozan sam koncept roditeljskog usmrevanja deteta na neku stranu?
Mada, i meni deluje onako...previse kada roditelj previse forsira dete, te bavljenje sportom, te ucenje jezika, te ''ne daj Boze da mi dodjes sa nekom cetvorkom na kraju godine''  Smile Vise misim da se time, u zelji da se dete obogati, stvara kontraefekat i da kod deteta izazove neku odbojnost prema tome. Moja najbolja ortakinja je bila pod pritiskom dosta dugo u Osnovnoj : Klavir, Engleski i Nemacki, Ples, u skoli je uvek morala da bude najbolja u svemu - ne zbog svojih, vec zbog ambicija majke...I onda joj je naravno u jednom trenutku dokurcilo i drasticno je popustila  u svemu, interesovanja nema, niti se u necemu pronalazi(mada joj radne navike ne fali).
Kontam da ima veze i sa tim...prosto, smucilo joj se.
A deci kojoj se to ne smuci pa nastave u istom smeru...E pa jebiga, nemam pojma u sta tek ona mogu da izrastu, u strebere bez zivota pored.

A opet, sa druge strane, mnogi ljudi koji su vrhunski u svom poslu i polju interesovanja duguju to velikim delom roditeljima i njihovoj ambicioznosti...A sigurna sam da tim ljudima nije hype osecaj sto su poznati ili bogati, vec to da su u tome sto oni rade medju najboljima  Smile

Tako da, sve ima svoje, nije mi ovo bas crno-beli svet..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Мислим да сам већ писао о овоме, ал ај кад већ има конкретна тема да кажем и ја нешто за дневник.

Прави родитељ је онај који од свог дете направи самосвесног човека, а не своју копију!

Прво и основно је детету развити неке основне људске особине, научити га да буде човек пре свега, поштен и частан. Значи то су неке најосновније ствари које сви треба да имамо.
И друго, дете треба научити како да формира своје ставове, како да само размишља да му не би неко други формирао мишљење. Сигуран сам да су вам свима родитељи говорили 'размишљај својом главом'. Мислим да је то најтежи посао, и ту родтељи често оману. Мој се отац увек служио строгоћом, а мајка разговором. И увек је самном разговарала о неком мом ставу док је матори строгоћом покушавао да мој став замени својим. Мислим да је увек боље разговором објаснити детету шта и како јер ће на тај начин и дете научити како да размишља и резонује па ће умети и само да формира мишљење.

Такво дете је касније способно за самосталан живот.


Што се тиче амбициозности.. Амбициозан родитељ је онај који жели да свом детету понуди што више знања из различитих сфера живота, спорта, уметности, језика... небитно, и то је то. А инсистирање и притискање деце да у нечему успеју није родитељска амбициозност већ лична амбициозност јер нема у интересу дете већ родитеља лично.

Мене су моји уписали на фудбал што је била ћалетова жеља јер је хтео да се бавим спортом јер је здраво, а кад сам кренуо у први разред заједно су ме уписали на енглески јер се значо тада да ће то бити неопходна ствар. Негде у трећем-четвртом разреду ме је сморио фудбал и заинтересовао сам се за баскет и ћале ме одвео у Боровицу и без поговора ме уписао у школу кошарке. Није битно дал је фудбал баскет битно да дете хоће да се занима неким спортом. После сам се вратио на фудбал и то опет без икаквог негодовања од стране ћалета, овео ме је на стадион и поново ме уписао. 
Значи без притиска, што је на крају и дало резултата. Научлио сам како се здраво живи и наулио сам факинг енглески иако сам се сам исписао са енглеског јер ме сморио жешће. Ал ето остала је нека основа и касније сам се сам дошколовао али све је то заслуга мојих матораца.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
Citat

Sad, pitanje je sta je ambiciozno...I sta je preambiciozno? Terati dete na neku aktivnost i stvoriti mu od toga obavezu da bi se danas-sutra to dete time proslavilo, obogatilo, i time mu uskratiti detinjstvo ili je premabicozan sam koncept roditeljskog usmrevanja deteta na neku stranu?

Sad bi ti moderna pedagogija (naglasavam  Smile ) rekla da je pravi put tj koncept taj da se ne mjesas vec da pustis dijete da lebdi  Smile
Poenta je da ne moze i jare i pare; ako oces da budes uspjesan onda se moras odricati nekih stvari. Sad, da li je za zivot djeteta toliko kljucno da se igra poslije skole ili da ima dodatne obaveze je pretpostavljam, subjektivno i stvar navike i odgoja.
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
Sve zavisi od deteta. Dzaba roditeljima sav trud, ako je dete nezainteresovano. 85% je rad, ostalo je talenat, nesto sto dobijas rodjenjem ili imas ili nemas. Vrhunski sportisti se radjaju, ali uspeh ne mora da sledi zbog toga.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia N97
Ja sam chuo prichu kako je Dino Radja bio masna stoka koja se zhderala chips po ceo dan. Onda ga je majka naterala da trenira basket, otprilike pod pretnjom batinama. Ostalo je istorija. Nekad su ti roditelji pravi majstori.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
Ja sam chuo prichu kako je Dino Radja bio masna stoka koja se zhderala chips po ceo dan. Onda ga je majka naterala da trenira basket, otprilike pod pretnjom batinama. Ostalo je istorija. Nekad su ti roditelji pravi majstori.

Ma kakvi, lazu te ... za vrhunski sport treba srce i ljubav prema sportu, nema na silu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
Citat
Koliko je normalno i zdravo dete forsirati na nešto u detinjstvu - moje je pitanje?
Vecina uspesnih ljudi u nekoj oblasti nije stigla tu gde jeste zbog talenta nego zbog rada tako da ukoliko zelis vrhunske rezultate moras da radis ali problem se javlja upravo u zaboravljanju svega ostalog na ustrb tog rada za sta su delimicno krivi i roditelji

Citat
I šta je u celoj priči uspeh? Zadovoljstvo? Novac?
Zadovoljstvo. Verujem da bi Novak (kao i vecina tenisera) dao sve pare ovog sveta samo kada bi mogao da osvoji jedan Vimbldon. Novac je samo nesto sto dolazi uz uspeh ali ne mora da bude presudan

Citat
Da li je on srećan?
Verovatno jeste, mada imace puno "nadoknadjivanja" sto se tice zivota kada se penzionise jer nije balansirao stvari. Nekoga "udari" pre (primer: Kurnjikova pa i Ana Ivanovic), nekoga kasnije ili nikad za vreme karijere. Za Novaka se nadam da ce biti ovo trece  Smile

Citat
Da li vremenom njihove ambicije prepoznaju kao svoje?
Da li imaju osećaj da su protraćili detinjstvo i bezbrižnost koju ona nosi?
Nisu li ti roditelji nepravedni prema svojoj deci? Vide ih kao robu?
Ili pak žele za njih sve najbolje? Pa možda u tome ponekada preteraju?
Rekao bih pomalo od svega  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
izmedju ambicioznog roditelja i roditelja koji usmjerava svoje djete i prati njegov razvoj u kom god hocete smislu...velika je razlika.

a tanka je linija izmedju normalnog usmjeravanja i patologije.

a postoje i drugi primjeri...gdje roditelji nemaju ni sluha,ni razumjevanja,ni umjeca da klinca odgoje u normalnu osobu...

prema tome,jedna od uloga roditelja i jeste da prepozna umjeca i talente svoga klinca,da ga u tom pravcu usmjerava i podrzi.

ali je sve u roditeljstvu klizav teren...
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 6.0.472.55
Ma ajte ljudi nekad su kod nas postojale sekcije i sve pri klubovima je bilo džabe, pa su klinci, išli čas na fudbal, čas na košarku, čas na plivanje, odbojku, hor, muzičku, dramsku, novinarsku...
Morao si se u nečemu pronaći. To je ono što juče pričala Svetlana Kitić, koja djevojčica sanja da bude rukometašica, ali dodješ sa drugaricom, vidiš, probaš, dodješ opet, zavoliš...

Niko ne može da prepozna talenat za nešto ako to dijete nije ni probalo ili ako se time bavilo na 5 ili 15 minuta. Tako da i te priče kako djecu treba pustiti da se prepoznaju u nečemu, pri čemu ništa nisu ni probali i očekivati da će im se javiti samo od sebe za šta su stvoreni je čista fantazija. A što se tiče stvaranja radnih navika, nekad je sport bio idealno mjesto i za to. Ako hoćeš na trening pokaži knjižicu, nevaljaju ocjene, nemožeš ni na teren. Pa ti izvoli. Pri tome ako bježiš sa treninga popiješ kritiku i iz škole i kod kuće, i obrnuto ako bježiš iz škole jure te i trener i roditelji.

Danas nemaš ništa od toga. Ako hoćeš nešto da ti djete radi moraš em uložiti dosta novca, em uložiti dosta vremena da ga vodiš i dovodiš. Pa ako ti i djete bude talenat za nešto, onda se ispostavi da klubovi vrše pritisak da ti djete napusti školu sa 14-15, a šta će biti s njim ako ne uspije, ako se povrjedi, to nikog nije briga, pa ne znaš jel ti bolje da ti djete bude uspješan ili neuspješan sportista. A ako ga pustiš da bleji, tek onda imaš problem ...

IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:59:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.