Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: alkoholizam svrstavanje u kategoriju alkoholicara  (Pročitano 10897 puta)
01. Okt 2008, 16:13:17
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 60
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Dobar dan,
nadam se da cete biti toliko ljubazni da mi odgovorite na pitanje. . . . . .
Naime zanima me koliko osoba treba da pije da bi se svrstala u kategoriju alkoholicara. . . . .

Konkretno osoba za koju pitam pije u nazad 10 godina 3 puta nedeljno kada izadje oko pola do litar  zestokog pica. Pije do napijanja i nema kontrolu. Ima prekid filma. . . . . . . . . .

Koliko je hitno da se obrati u vase savetovaliste?


Havla vam puno nadam se da cete biti ljubazni da mi uskoro odgovorite. . . . . . . . . .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Nanjnovija verzija DSM IV klasifikacije (koju izdaje Američka Psihijatrijska Asocijacija) razlikuje zavisnost od zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Ova klasifikacija se odnosi i na alkohol Smile pa ću je napisati kao da se odnosi samo na alkoholizam.

Kriterijumi za zavisnost:
1. Razvijanje tolerancije koje se vidi po tome što:
         a) su potrebne sve veće doze psihoaktivne stvari (alkohola) da bi se postigao željeni učinak;
         b) učinci alkohola postaju znatno slabiji ako se uzima uobičajena količina.
2. Razvijaju se simptomi sustezanja (apstinencije) kada osoba prestane uzimati alkohol ili smanji količinu. Osoba takođe može korisiti alkohol da bi ublažila ili izbegla simptome apstinencije.
3. Osoba uzima sve veće količine alkohola ili je uzima duže vreme nego što je nameravala.
4. Osoba prepoznaje prekomernu upotrebu, možda je pokušala i smanjiti količine, ali nije bila u stanju.
5. Osoba troši mnogo svog vremena u nastojanjima da nabavi alkohol ili da se oporavi od njegovih učinaka.
6. Upotreba alkohola se nastavlja uprkos psihičkim i fizioloskim problemima koji su uzrokovani ili pogoršani upotrebom alkohola.
7. Mnoge aktivnosti (rad, rekreacija, druženje) su napuštene ili smanjene učestalosti zbog upotrebe supstance.

Kriterijumi za zloupotrebu su:
1. Neuspeh u izvršavanju glavnih obaveza, npr. odustajanje sa posla ilu zapostavljanje dece.
2. Izlaganje fizičkim opasnostima kao što su rukoavanje mašinama ili vožnja u intoksiciranom stanju.
3. Problemi sa zakonom kao što su hapšenja zbog stvarnja nerede ili ometanja saobraćaja.
4. Trajni društveni ili međuljudski problemi, kao što su svađe sa supružnikom.

______________________________ ______________________________ ____________________________

Svi slučajevi alkoholizma koji se dijagnostifikuju, vode se ovim, opšteprihvaćenim kriterijumima. Kao što vidiš, nigde se ne navodi koji vremenski interval je neophodan da bi se osoba dijagnostifikovala kao alkoholičar. Tako da, gledaju se bitniji kriterijumi - ovi nabrojani, u zavisnosti da li je reč o ovisnosti ili zloupotrebi. Prema nekom mom mišljenju, osoba o kojoj je reč pre bi zadovoljavala kriterijume zloupotrebe, ali za to su svakako potrebne detaljije informacije.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Moje iskustvo sa ovakvim pričama je da onaj ko može da strusi pola kila žestokog alkohola tri puta nedeljno sigurno ni ostalih četiri dana nije suv. Obično to i ne doživljava kao uzimanje alkohola jer je samo doručkovao ljutu pre kafe, popio dva-tri piva kad je bio žedan, onda kod kuće sa komšijom, red je, trgnuo još jednu-dve i opustio se pre spavanja.

Ako je to tačno ili bar slično tačnom, ako ta osoba ne može da izdrži nedelju dana bez i jedne kapi alkohola (da ne vara) onda je u pitanju alkoholizam. I to ozbiljan alkoholizam zbog koga se treba javiti lekaru. Ako je u pitanju zloupotreba alkohola kao što reče Bambina, a ta osoba može da izdrži bez i jedne kapi pića nedelju dana onda je u pitanju zloupotreba alkohola koja svakog trenutka može da pređe u alkoholizam i da završi kao delirium tremens baš zbog tih varijacija u količini popijenog. Verovatno postoje i neke druge promene u metabolizmu, radu mozga, kao što je loša koncentracija, loše pamćenje, nezainteresovanost prema bliskim ljudima i porodici, eksplozivna agresivnost i sklonost ka fizičkom nasilju.

Moje mišljenje je da ta osoba svakako treba da se odvikava od alkohola, a uverrena sam iz iskustva da će se pokazati i da je zavisnik.
« Poslednja izmena: 01. Okt 2008, 17:14:00 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.60
mob
Apple iPhone 6s
Ako se prekida par puta nedeljno to radi da bi pobegao od necega...
Znam dosta ljudi koji se na taj nacin resetuju da bi mogli da izguraju dalje, ali to rade jednom nedeljno npr...
U ovom slucaju situacija je svakako ozbiljna...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


"During your life never stop dreaming..."

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10233
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
SonyEricsson W800i
Ja pijem 1 nedeljno,samo kad izadjem...mislim da to nije alkoholizam Smile
Ali ovo 3,4 puta nedeljno vec jeste...eto jedan moj komsija se skoro pre par godina izvukao od ciroze,a najbolji mu je drug umro...blejali su i cirkali zajedno u kaficu od mog komsije redovno...i jbg...
IP sačuvana
social share
O Partizane,o sampione,uz Tebe uvek smo mi,zato pobedi!Pesme se ore,i baklje gore,jer mi smo tvoji GROBARI!
GNP!
2pac R.I.P.
Pile,brate,pocivaj u miru!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
 Covek ne mora iskljucivo da popije velike kolicine pica za odredjeno vreme i da se obavezno opija da bi bio klasifikovan kao alkoholicar.
Neki ljudi jednostavno imaju potrebu da na dnevnoj bazi zadovolje prohteve organizma za alkoholom, i konzumiraju odredjenu kolicinu alkohola svakodnevno. Tezi slucajevi svrate kod komsije na casicu-dve, a vrate se mortus pijani.
Tu je onda i pitanje koliko ih to ihnibira u svakodnevnom zivotu, kao kriterijum.
Pa recimo...
Ukoliko alkoholizam remeti porodicne odnose i stvara diskontinuitet izmedju clanova...
Ukoliko se zapostavljaju radne duznosti i obaveze da bi se opijao, ili nije u stanju da ih vrsi usled zloupotrebe alkohola...
Ukoliko trosi velike kolicine novca na kupovinu alkohola...
Ukoliko gubi kontrolu nad svojim ponasanjem i postaje agresivan...
Ukoliko nema meru i svaki put pije do pijanstva...
Da ne nabrajam dalje...
Ima sve predispozicije da se svrsta u kategoriju alkoholicara...


Inace, Bambina je spomenula DSM IV, ja cu dodati da se kod nas radi Padingtonov alkohol test, dobijes dvadesetak pitanja, i ukoliko odgovoris pozitivno na vise od npr. 12 kategorises se kao alkoholicar.



IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Inace, Bambina je spomenula DSM IV, ja cu dodati da se kod nas radi Padingtonov alkohol test, dobijes dvadesetak pitanja, i ukoliko odgovoris pozitivno na vise od npr. 12 kategorises se kao alkoholicar.
Šta da ti kažem, dragi moj kolega, emotivno sam vezana za DSM, naročito kad vidim kako se menjala prethodnih tridesetak godina, kao kursna lista.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 60
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
cao hvala puno na pametnim odgovorima. Dragi Dare da li moze molim te da me uputis gde da nadjem Padingtonov test ili ako ti nije tesko da otkucas pitanja ako ih nema mnogo. Verujem da ce mnogima koji posecuju ovaj forum biti veoma koristan. Ako je to najobjektivniji test za svrstavanje u kategoriju alkoholicara.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Hmmm, ja se nisam do sad sretala sa tim testom, ali verujem da je lincenciran, pa se ne sme javno distribuirati... Smiley
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.