Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Alkohol i rizik od preloma kostiju  (Pročitano 953 puta)
26. Feb 2006, 07:02:41
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Alkohol i rizik od preloma kostiju

Alkohol je štetan. U malim količinama, alkohol je koristan. Alkoholizam je teška psihofizička bolest za čije lečenje su neophodni stručnjaci, kao i čvrsta namera obolelog da se izleči. Čaša crvenog vina posle jela povremeno je dobra za vaše srce.

Svakodnevno primamo različite informacije o alkoholnim pićima. Neke nam govore o štetnosti alkohola, neke o tome da od alkohola - ako se konsumira u vrlo umerenim količinama - može da bude koristi. Informacija koju najčešće primamo ipak jeste ona koja stiže preko reklama - a to je da je glamurozno piti (što više, to bolje, pošto se tako najbrže pune džepovi proizvođača alkohola), "kul" je piti, sve najveće face piju, alkohol vam može pomoći u životu, a takođe je i dokaz vašeg uspeha... To je informacija koja se u velikom broju slučajeva najviše "zaglavi" negde u mozgu, tako da je želja za pićencem uvek tu negde u blizini. To ne valja, jer alkohol zaista može da vam ugrozi zdravlje i upropasti život. Jedna od opasnosti koje dolaze od alkohola jeste i povećani rizik od teškog preloma kostiju.

Belgijski naučnici su nedavno sproveli jednu studiju koja je pokazala da teški alkoholizam, pored štetnog uticaja na različite organe, slabi i kosti. Naime, alkohol loše utiče na koštanu masu i jednom kad do preloma dođe, znatno usporava zaceljenje. Tačan mehanizam delovanja alkohola na kosti još uvek nije poznat, ali izgleda da on utiče na razvoj i funkciju osteoblasta (ćelija koje grade i održavaju koštano tkivo).

Kosti se izgrađuju celog ljudskog života. Postoje ćelije koje razgrađuju koštano tkivo (osteoklasti) i ćelije koje ga grade (osteoblasti). Alkohol, izgleda, inhibira normalno nastajanje osteoblasta, tako da se s vremenom smanjuje koštana masa, to jest, gustina kostiju. Kosti postaju krte i lako lomljive, a njihovo zaceljivanje nakon preloma ide veoma sporo.

Efekat alkohola na kosti raste zajedno s količinom unetog alkohola, kao i s hroničnim konsumiranjem alkohola. Drugim rečima, što više pijete, što češće pijete i što duže traje ova vaša navika, veća je šansa da prilikom najbezazlenijeg incidenta, ili čak i bez ikakvog incidenta, polomite neku kost - i da ona potom zarasta veoma sporo.

Mnogi uživaju u ponekoj čašici (pa još jednoj, pa još jednoj...). Ukoliko ste i vi među njima, setite se efekta koji će to imati na vaše kosti - i razmislite ponovo da li vam je piće baš toliko potrebno.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 6537
Zastava montenegro
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
Iako na ovoj temi nije pisao 6 mjeseci,mislim da je shteta da padne u zaborav,jer,sve je vishe osoba,pogotovo mladih,koji sebe ispunjavaju chashicom Smile



Geni alkoholizma
 
Genetski bazen sve je zagađeniji mutacijama pa nove generacije nasljeđuju i nove urođene loše sklonosti, poput alkoholizma. Imate li određeni gen, čašicu ćete poželjeti jače od drugih.
 

Znanstvenici su nedavno otkrili genetske promjene koje utječu na nekontroliranu potrebu pojedinca za alkoholnim pićem te vjeruju da bi ovo otkriće moglo imati važne implikacije u identificiranju potencijalnih alkoholičara te u izboru najboljeg načina liječenja ovisnosti kod takvih pacijenata.

Ustanovili su da se kod postojanja genetske varijacije ili 'G-alele' receptori u staničnoj strukturi vežu za beta endorfin (jedan od endorfinih hormona koji ublažavaju bol) bolje nego kada je prisutna češća 'A alela'.

Dr. Esther van den Wildenberg s nizozemskog Sveučilišta u Maastrichtu i njezini kolege istražili su utjecaj A i G alela na nekontroliranu potrebu pojedinca za alkoholom.

U njihovu istraživanju, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Alkoholizam: Kliničko i eksperimentalno istraživanje, sudjelovala su 84 muškarca koji su imali samo A alelu i 24 koja su nosila najmanje jedan primjerak G alele. Uspoređene su i obiteljske anamneze, fokusirane na alkoholizam u obitelji.

Pred dobrovoljce su tijekom tri minute stavljene čaše s vodom i pivom, te se bilježilo izlučivanje sline pri pogledu na spomenuta pića, uzbuđenost i vidljiva želja za ponuđenim pićem. Nositelji G alela pokazali su puno izraženiju želju za alkoholnim pićem od onih s A alelom.

"Ovakva istraživanja važna su jer mogu skrenuti pozornost na važno pitanje - na koji način geni mogu biti odgovorni za ovisnost o alkoholu", izjavio je profesor na Sveučilištu Colorado u gradu Boulderu dr. Kent Hutchison.

"Možemo zaključiti da je spomenuta varijacija gena definitivno jedan od ključnih razloga za ovisnost pojedinca o alkoholu, a sigurni smo da ćemo ih u daljnjim istraživanjima otkriti još", komentirao rezultate studije.
Net.hr
11.01.2007.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.