Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Alergije - posledice korišćenja genetski modifikovane hrane  (Pročitano 4012 puta)
30. Avg 2006, 12:13:11
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
Alergije - posledice korišćenja genetski modifikovane hrane

Bolest na usta ulazi

Genetski modifikovani (GM) organizmi mogu se ponašati neočekivano i menjati se, mutirati u narednim generacijama, pa je neophodno sprovoditi kontrolu od njihove proizvodnje do upotrebe

U stare priče o zdravoj srpskoj hrani čini se više niko ne veruje. Jer, prirodno gajena hrana je odavno u svetu postala privilegija bogatih. Kod nas, večito siromašnih, ne znate ni gde da je nađete, sem ako nemate nekog svog "pouzdanog" na selu, a takvih je sve manje. Na pijacama srećemo preprodavce koji voće i povrće kupuju na Kvantaškoj pijaci, a odakle je tamo stiglo, bog zna. Nažalost, kako smo još u industrijskoj revoluciji, i kako malo ko želi da se bavi poljoprivredom, sela su napuštena i propala, pa je i srpski seljak "vrsta" u izumiranju.

Zato je sve više poljoprivrednih proizvođača. A oni će uvek izabrati da gaje strane sorte koje su tri puta rodnije, krupnije i naoko lepše, za razliku od domaćih, kvrgavih i sitnih, koje su mnogo zdravije. Kako kod nas ne postoji kontrola genetski modifikovane hrane, pitanje je da li smo sigurni šta jedemo i kako da prepoznamo genetski izmenjene proizvode. A sve je više negativnih rezultata istraživanja GMO.

- Rizik po zdravlje koji nastaje upotrebom GM biljaka je neizvestan. Akutni i hronični uticaji na zdravlje i životnu sredinu ne mogu se isključiti, a pre svega se sumnja na alergogenost i toksičnost GM namirnica, kao i na posledice koje nastaju usled promena sastava hrane. GM organizmi se mogu ponašati neočekivano i menjati se, mutirati u narednim generacijama, pa je neophodno sprovoditi njihov monitoring od proizvodnje do upotrebe - zabrinut je doktor Petar Jovanović. On napominje da je deklarisanje namirnica koje su genetski modifikovane veoma značajno sa zdravstvenog i ekološkog aspekta.
      
OPASNI ZASLAĆIVAČI I BOJE

Opasne veštačke zaslađivače možemo naći kao E-950, E-951, E-952, E-954 i E-962. Ima ih u gotovo svim dnevnim namirnicama, pa ih možemo naći u bezalkoholnim napicima, bombonama, žvakama, sladoledu, lekovima, kozmetici... Opasni pojačivači ukusa označeni su sa E-620 do E-633. Nalaze se u čipsu, kobasicama, konzerviranoj hrani, žvakama, bezalkoholnim pićima, supama, topljenom siru, margarinima, sosevima, gotovim jelima, začinskim mešavinama i senfu. Opasne veštačke boje označene su sa E-102, E-104, E-110, E-122, E-123, E-124, E-125, E-126, E-127, E-128 i E-129. Nalaze se u pekarskim proizvodima, proizvodima od mesa, bezalkoholnim pićima, snek-proizvodima, sladoledu, siru, voćnim jogurtima, bombonama, bezalkoholnim pićima, supama, prašcima za puding, kreme i deserte.      
   
   



Jedna od posledica konzumiranja GMO jesu i brojne alergije i razne alergijske reakcije koje su neretko uzrokovane dodacima (aditivima) hrani, konzervansima i bojama. Reakcije na aditive u hrani javljaju se kod jednog procenta dece i u 0,01 - 0,23 odsto odraslih. Smatra se da je učestalost reakcija na aditive u hrani dosta veća, ali se zbog neodgovarajućih i nestandardizovanih testova ređe dokazuju.

- Aditivi najviše ugrožavaju decu, starije i bolesne koji i inače pripadaju rizičnoj grupi. Većina proizvođača skriva činjenicu da upotrebljava veštačke zaslađivače, pa u reklamama ističe da u njihovim proizvodima nema šećera. A ima ga i te kako - upozorava doktorka Jelisaveta Rančić, nutricionista.

Ona dodaje da se proizvođači diče time da u svojim proizvodima nemaju šećera, a upravo koriste veštačke zaslađivače koji su mnogo opasniji od šećera.
- Sintetičke boje se najčešće upotrebljavaju samo u marketinške svrhe kako bi proizvode učinili što atraktivnijim, te se bolje prodali na tržištu. Takođe, pojačivači ukusa nisu neophodni u hrani, ali ih proizvođači koriste jer pojačavaju arome, a time i njihovu privlačnost na tržištu - nastavila je doktorka Rančić.

Iako danas postoji izbor između genetski modifikovane i organske hrane, pitanje je da li će takav izbor postojati kada količina useva izmenjenih vrsta dostigne kritičnu tačku koja počinje značajno da ugrožava prirodne biljne i životinjske vrste i da izaziva njihov nestanak. Iako naučnici i zagovornici ideje unutar državnih institucija odbacuju ovakve strahove, pozivajući se na moral i dobrobit čovečanstva, brojni politički, ekonomski i vojni skandali, primeri zloupotrebe nauke i negativni efekti globalizacije na siromašne regione nikom ne ulivaju nadu da će genetski modifikovana hrana doneti nove i svetlije perspektive.

Ni na pijacama ne mogu se uvek naći ispravne namirnice


- Uticaj na prirodno okruženje i eko-sisteme je malo bolje istražen, a već sada je moguće reći da je on negativan, jer se ugrožavaju prirodne vrste, koje mogu u potpunosti da nestanu, bilo zbog povećane smrtnosti, bilo zbog prirodnog ukrštanja sa genetski modifikovanim vrstama - kaže biolog, Miljan Bojović. Istraživanja u Velikoj Britaniji pokazala su da se smrtnost insekata povećava u okruženju genetski modifikovanih biljnih kultura, primer su pčele koje su se hranile na poljima repice genetski izmenjene. Zbog toga su proizvodile prirodan insekticid koji ubija gusenice i insekte.

Kako je reč o jednom veoma ozbiljnom i nedovoljno poznatom problemu, kao što je GMO, stručno-naučna javnost u našoj zemlji mora na vreme zauzeti stav o eventualnoj upotrebi genetski modifikovane hrane. Inače, dobro je znati da je zdrava hrana ona koja je biološki gajena, bez aditiva, veštačkih đubriva i pesticida, odnosno bilo kakvih hemikalija. Prodavnica zdrave hrane nije bilo koja prodavnica koja prodaje svakojaku rinfuznu robu.

U periodu ekonomske krize, pre nekoliko godina, pojavilo se mnogo prodavnica koje su prodavale rinfuznu robu, budući da je ona bila jeftinija i dostupnija kupcima. Ali, pored proizvoda koji spadaju u asortiman zdrave hrane, one su prodavale, pa i dalje prodaju, i keks, čokoladu, bombone...

U Beogradu ima svega desetak pravih prodavnica zdrave hrane i još 300 do 500 koje prodaju deo asortimana zdrave hrane. Te prodavnice obavezno prodaju žitarice (pšenicu, proso, heljdu, raž, ječam, zob, kukuruz i integralni pirinač) i soju. Nutricionisti, danas, preporučuju da u ishrani žitarice budu zastupljene sa 60 odsto (ostalo čine ugljeni hidrati, belančevine, ali pretežno biljnog porekla, u manjoj meri životinjskog: riba i posna mesa). Soja, opet, predstavlja adekvatnu zamenu za meso, jer sadrži i belančevine i esencijalne aminokiseline.
      
SLUČAJEVI GENETSKIH MODIFIKACIJA

Najveća japanska hemijska kompanija Shonja Denko je 1994. godine platila dva biliona dolara odštete američkim građanima od kojih je na desetine umrlo, a nekoliko stotina obolelo zbog genetski primenjene verzije L-tryptophan. Godine 1994. FDA je odobrila kompaniji Monsanto's da genetski proizvodi hormon rasta koji je ubrizgavan kravama iako su naučnici upozoravali da će on 400-500 odsto povećati rizik kod ljudi koji su koristili mleko i mlečne proizvode od ovih krava, od raka dojke, prostate i debelog creva
Tvrdnja je kasnije i dokazana eksperimentima na pacovima. Dve godine kasnije kompanija Pioneer Hi-Bred je gen iz brazilskog oraha ugradila u soju. Inače, brazilski orah kod nekih osoba izaziva jaku alergijsku reakciju pa mogu da upadnu u anafilaktički šok koji može da se završi smrću. Na svu sreću testovi izvršeni na životinjama su dokazali da ova soja može da izazove alergijsku reakciju i povučena je sa tržišta pre nego što je došlo do smrtnog slučaja.      
   
   


Katarina Jovanović

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.