Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Aleksandar Lekso Saičić - zaboravljeni junak koji je pobijedio samuraja  (Pročitano 11289 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02

Mene interesuje kako smo dosli do razgovora po pitanju rapiera, kada je ovaj "nas" koristio sablju.  Dva razlicita oruzja su u pitanju.
Pa crazy pomenuo da je to dokaz da katana nije toliko superiorna pa ja pomenuh rapir.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 22.0.1229.94

Mene interesuje kako smo dosli do razgovora po pitanju rapiera, kada je ovaj "nas" koristio sablju.  Dva razlicita oruzja su u pitanju.
Pa crazy pomenuo da je to dokaz da katana nije toliko superiorna pa ja pomenuh rapir.  Smile
Ah, nisam procitao sve izgleda  Smile  Za svako oruzje postoji kontra oruzje, to je sve jedan krug.  Na primer ja bih uvek izabrao Vikinski mac umesto katane, jer Evropska dvosekla seciva imaju vise nacina primene i mnogo su izdrzljivija u konfrontaciji.  Sada, Katane mogu da podnesu odredjenu kolicinu ostecenja, ali opet kao sto rekoh,  katana je precizno i delikatno oruzje.  Ali opet je to stvar preferencije i slucaja.  Oruzje koje je na primer Vlad Tepes obozavao bio je Kilij, koji su Turci napravili, ne znam da li je to isto koje mi zovemo Jatagan, ali vrh seciva je otezan i zbog toga sece meso, kosti i pojedine oklope kao nista. 
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Sta ja radim ovdje?

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 918
Zastava Banja Luka --- REPUBLIKA SRPSKA
OS
Windows XP
Browser
Chrome 22.0.1229.94
mob
SonyEricsson T630
"Boj ne bije mac nego srce u junaka"...stara narodna. Jos jednom cu spomenuti da je katana u naletu nezaustavljiva. metal koji se koristio u evropi nije bio vrhunskog kvaliteta sa izuzetkom spanskog celika koji je ipak dosao kasnije. vjerujem da katana u rukama majstora moze cak i presjeci napola vecinu maceva iz toga doba (kao u crtanom filmu). Jos sam rekao da je katana relativno lagano oruzje a samuraji su bili extremno brzi ljudi. vikinski mac je pretezak a vikinzi su bili veoma krupni ljudi te zbog toga relativno sporiji. Dvosjekli mac i nema preveliku funkciju. Katana je takodje dvosjekli mac ali samo na vrhu.
IP sačuvana
social share
Sasa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 22.0.1229.94
"Boj ne bije mac nego srce u junaka"...stara narodna. Jos jednom cu spomenuti da je katana u naletu nezaustavljiva. metal koji se koristio u evropi nije bio vrhunskog kvaliteta sa izuzetkom spanskog celika koji je ipak dosao kasnije. vjerujem da katana u rukama majstora moze cak i presjeci napola vecinu maceva iz toga doba (kao u crtanom filmu). Jos sam rekao da je katana relativno lagano oruzje a samuraji su bili extremno brzi ljudi. vikinski mac je pretezak a vikinzi su bili veoma krupni ljudi te zbog toga relativno sporiji. Dvosjekli mac i nema preveliku funkciju. Katana je takodje dvosjekli mac ali samo na vrhu.

To bas nije tacna konstatacija.  Pojedine verzije katane su mozda superiorne, ali nezaustavljive, ne bih rekao.  Starije katane nisu bile toliko dobrog kvaliteta kao sto se mislilo, to je doslo tek kasnije.  Evropski macevi su imali isti problem, samo naravno Japanske kujundzije su otkrile kako se stvara bolji celik ranije od Evropljanja.  Mozda neke maceve, ali ne sve.  Sad zavisi na koje doba tacno mislis, postoje odredjena razdoblja kada su katane bile bolje i gore.  Katana jeste lagano oruzje i samuraji jesu bili brzi, ali sto se tice neke produzene borbe to se retko kada desavalo jer stil tipa Kenjicu nije bio namenjen tome, kako zbog umora i stepena strucnosti tako i zbog ostecenja samog seciva. Vikinski mac mozda jeste tezi, ali je zato i izdrzljiviji, i Katana nije bila adekvatna protiv veriznjace, dakle jedini nacin ubijanja bi bilo secenje glave ili secenje ruku ili nogu. 

Dvosekli mac nema preveliku funkciju? Ko ti je to rekao?  To je absolutno netacno.  Dvosekli mac omogucuje vecu dinamiku napada od jednoseklog maca.  Katana ima limitiran nacin napada, jer sve mora biti pod odredjenim uglom zbog oblika seciva a i samog stila.  Postoji osnovnih 8 poteza ili sfera napada za katanu. 

Standardna katana nije dvosekli mac, nema nikakvog duplog seciva na vrhu, to je mozda specijalna modifikacija uradjena na zahtev samuraja koji je to zeleo.  A i da je na svakoj katani, opet katana ne bi bila dvoseklo secivo, jer sam dizajn ne bi to dozvolio, doduse vidjao sam katane sa secivom na samoj kicmi, ali takvo oruzje nema nikakvu prakticnu svrhu, to je vise glupost inspirisana Anime crtacima  Smile
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Sta ja radim ovdje?

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 918
Zastava Banja Luka --- REPUBLIKA SRPSKA
OS
Windows XP
Browser
Chrome 22.0.1229.94
mob
SonyEricsson T630


kao sto vidis, vrh je ostar sa obe strane.
Mozes li mi tacno opisati neku situaciju u kojoj su potrebne obe ostrice na macu? ta gornja ostrica bi bila potrebna samo kod zamaha odozdo prema gore a taj zamah ima relativno malu snagu zbog same fizike kao i relativno malu korist u borbi.
sto se tice izdrzljivosti u borbi, stil japanskih ratnika Kenjutsu je bio namjenjen upravo dugim borbama. Stil je takav da se naizmjenicno smjenjuju udarac i kratki odmor. u udarac se unosi svo tijelo pa cak i nge ucestvuju u brzini i snazi zamaha. Zanimljivo je da su jako udarali cak i za varljive udarce za koji su znali da nece pogoditi cilj. Takvim stilom borbe mogli su dugo ostati u granicama snage. Stil borbe vikinga ne poznajem pa cak mislim da oni i nisu imali poseban stil macevanja nego su isli na cistu snagu i izdrzljivost svojih ogromnih misica pa udaraj dok te snaga ne izda a onda herojski umri.
Katana je kao takva nastala oko 1400 godine tako da nije tacno to sto kazes da je nastala tek kasnije. Specificno za nju je extremna tvrdoca ostrice a savitljivo tijelo i siguran sam da bi, sto sam ranije napisao, mogla presjeci evropske maceve toga doba na pola.
IP sačuvana
social share
Sasa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0

kao sto vidis, vrh je ostar sa obe strane.
Mozes li mi tacno opisati neku situaciju u kojoj su potrebne obe ostrice na macu? ta gornja ostrica bi bila potrebna samo kod zamaha odozdo prema gore a taj zamah ima relativno malu snagu zbog same fizike kao i relativno malu korist u borbi.
sto se tice izdrzljivosti u borbi, stil japanskih ratnika Kenjutsu je bio namjenjen upravo dugim borbama. Stil je takav da se naizmjenicno smjenjuju udarac i kratki odmor. u udarac se unosi svo tijelo pa cak i nge ucestvuju u brzini i snazi zamaha. Zanimljivo je da su jako udarali cak i za varljive udarce za koji su znali da nece pogoditi cilj. Takvim stilom borbe mogli su dugo ostati u granicama snage. Stil borbe vikinga ne poznajem pa cak mislim da oni i nisu imali poseban stil macevanja nego su isli na cistu snagu i izdrzljivost svojih ogromnih misica pa udaraj dok te snaga ne izda a onda herojski umri.
Katana je kao takva nastala oko 1400 godine tako da nije tacno to sto kazes da je nastala tek kasnije. Specificno za nju je extremna tvrdoca ostrice a savitljivo tijelo i siguran sam da bi, sto sam ranije napisao, mogla presjeci evropske maceve toga doba na pola.
To je jedna od verzija katane, postoji njih mnogo, a i sa tom ostricom od 3 centima opet ne bi moglo da se smatra da je katana oruzje sa dve ostrice.

Bolja dinamika u sukobu vise protivnika odjednom, sa ne menjanjem pozicije maca u ruci.  Kod katane to nije moguce, jer kao sto rekoh, katana ima odredjene uglove i nacine napada. Katana sledi pokret cele ruke to jest celog tela (kao sto si i sam pomenuo), dok je na primer Vikinski mac oruzje koje se koristi vise uz pomoc zgloba.

Kenjicu mozda jeste stil za produzenu borbu, ali duge borbe jesu bile retke. Cilj Japanskog ratnika je bila brza eliminacija protivnika, bas zbog tog razloga, jer je bila u pitanju konzervacija energije.  Katana na Katanu nije bio veliki problem jer su blokirali napade od tsube do blizu jedne trecine duzine celog oruzja, jer postoji optimalni deo koji zovu Ha ako se ja secam dobro sa kojim bi trebao da nanosis posekotine.  Ja znam za borbe u kojima nisu ni potezali oruzje vec su uz pomoc Ki energije odlucivali pobednika.

Vikinzi su imali stil karakteristican secivu koje su koristili, nekada su cak i adaptirali poteze od nacija koje su pokorili ne bi li povecali svoj ugled.  Istina je da su se oslanjali na snagu, ali da su bili tako losi, ne bi imali toliko mocno carstvo jedno vreme. 

Ja nisam rekao da je doslo kasnije do otkrica seciva, ja sam naveo da su kvalitetna seciva nastala kasnije sto je otprilike taj vremenski period koji ti navodis, a da pre toga seciva nisu bila toliko kvalitetna.  Danasnje katane su mnogo bolje od starih zbog nacina na koji se obradjuje i zagreva celik.

Mozda ako je katana damascus ili presavijeni celik, za obicni nacin izrade zavisi od kujundzije i nacina obrade.  Nisu sve katane besprekorne. Katane nisu adekvatne protiv veriznjace i protiv tvrdjih oklopa, dok su dvosekla seciva mnogo bolja u tom pogledu.  Isto tako katana je bila namenjena za borbu protiv neprijatelja bez stita, gotovo svako ko ima stit ima vecu sansu da pobedi, tako da ako bi se Vikinzi i Samuraji potukli, mislim da bi Vikinzi pobedili samo zato sto imaju oruzje koje moze da izdrzi vise ostecenja, oklop koji je otporan na klasican nacin napada od strane katane i naravno drveni stit.

IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Blejac u kraju!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26936
Zastava Vozdovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 22.0.1229.94
mob
Samsung SGH-E590
Uzmem kalas i upucam samuraja, vikinga i tog lika sa rapierom. Smile
IP sačuvana
social share

Realnost je iluzija koja nastaje usled nedostatka alkohola.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Sta ja radim ovdje?

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 918
Zastava Banja Luka --- REPUBLIKA SRPSKA
OS
Windows 7
Browser
Chrome 22.0.1229.94
mob
SonyEricsson T630
hehe to su kasnije i uradili.

nego, Raven, nisi mi rekao konkretno kakva je svrha dvosjeklog maca u borbi?
IP sačuvana
social share
Sasa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 22.0.1229.94
Dvosekli macevi su postali popularni u Evropi prvenstveno zbog simetrije, jer ljudi ko ljudi vole proporcionalne stvari.  Onda naravno dolazi prakticnost istog, pri ubadanju dvosekli mac ulazi u telo lakse, i probija odredjene oklope bolje, isto tako ako pogledas vremenski period i oklope u tom periodu mozes da napravis konstataciju da su seciva lako bila ostecivana, pa cim se jedna strana osteti suvise, vitez je mogao da okrene drugu stranu i da nastavi borbu.  Onda postoji jedan trik koji su koristile kujundzije, jedna strana je obicno bivala ostrija od druge i dizajnirana na primer za lakse oklope dok druga nije bila toliko ostra i namenjena je protiv tezih oklopa.

Na kraju krajeva mislim da bi zavisila prednost jednog ili drugog seciva zavisno od perioda i oklopa, jer na primer ja ne bih koristio katanu protiv viteza u smederevcu, jer  bilo bi suvise tesko zadati udarac, ubod ili posekotinu.

U cemu je prednost jednostranog seciva?
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Sta ja radim ovdje?

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 918
Zastava Banja Luka --- REPUBLIKA SRPSKA
OS
Windows 7
Browser
Chrome 22.0.1229.94
mob
SonyEricsson T630
ne vjerujem da bi bilo koji vitez ili borac u bitci za zivot vodio racuna koju stranu ostrice je okrenuo, da li je za strana za lakse oklope ili za teske oklope. oh, pogrijesio sam, udaram covjeka sa krivom stranom ostrice,ova mi se malo otupila, sacekaj malo samo da okrenem drugu stranu, e evo sad je ok, nastavimo da se koljemo Smile

volio bih takodje znati kako to da dvosjekli mac lakse ulazi u tijelo i probija oklope. po kojoj to fizici?

jos nesto sto se tice ostrine maceva. zbog loseg kvaliteta gvozdja u macevima su se stvarali urezi koje je kasnije bilo skoro nemoguce naostriti. kao kosa za travu npr.

prednost maca sa jednom ostricom su mnogostruka. uze sjecivo pa samim tim i lakse sto je ogromna prednost. ostrica se moze blago zakriviti sto je takodje prednost (moram biti brutalan) pri rezanju bilo cega jer mac udarcem pocinje da klizi niz povrsinu prateci tu krivinu i samim tim reze to. kod ravnog maca to nije slucaj nego moras da povuces mac prema sebi da bi napravio rez. konkretno prednost kod katane je sto ima extremno cvrstu ostricu a fleksibilno ali dovoljo cvrsto tijelo sto kod maca sa dve ostrice ne bi bilo moguce izvesti.
jos jedna prednost je sto pri jakim udarcima protivnika na tvoj mac on ide prema tvojoj glavi i ako nemas snage da ga zaustavis udara te u glavu. sad ti vidi da li bi volio da te udari tupa strana ili ostrica.

eto to je samo par primjera.
IP sačuvana
social share
Sasa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.