Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ako niste znali, reč "majka" je uvreda  (Pročitano 4378 puta)
30. Mar 2011, 20:22:58
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0
Је­зи­ци у Евро­пи до­жи­ве­ће ре­монт, а све у ци­љу да по­ста­ну по­ли­тич­ко-сек­су­ал­но ко­рект­ни. У скла­ду с тим, у Ср­би­ји ће убу­ду­ће и реч „мај­ка“ би­ти не­по­жељ­на и сма­тра­на увре­дљи­вом за же­не. Мно­ги ће се си­гур­но на­сме­ја­ти на ову кон­ста­та­ци­ју, али она по­ти­че од Са­ве­та Евро­пе, ко­ји ће вла­сти­ма 47 зе­ма­ља чла­ни­ца пре­по­ру­чи­ти да у сво­јим пред­став­ни­штви­ма и до­ку­мен­ти­ма ви­ше не ко­ри­сте „сек­си­стич­ки је­зик“ и на тај на­чин да до­при­не­су рав­но­прав­но­сти же­на и му­шка­ра­ца.

Пре­ма на­во­ди­ма не­мач­ког ли­ста „Билд“, у ре­зо­лу­ци­ји Пар­ла­мен­тар­не скуп­шти­не Са­ве­та Евро­пе на ову те­му се, из­ме­ђу оста­лог, на­во­ди да из­раз „же­на у ку­ћи“ (за „до­ма­ћи­цу“, од­но­сно ону ко­ја по по­зи­ву по­спре­ма по ку­ћи или ста­ну) осли­ка­ва тра­ди­ци­о­нал­но гле­да­ње на уло­гу по­ло­ва, ко­је ко­чи рав­но­прав­ност.
Ини­ци­ја­ти­ва за ову по­ма­ло нео­бич­ну лин­гви­стич­ко-по­ли­тич­ку те­му, до­шла је од со­ци­ја­ли­стич­ке по­сла­ни­це у швај­цар­ском пар­ла­мен­ту До­рис Штумп, ко­ја је за­тра­жи­ла да се же­не ви­ше не пред­ста­вља­ју као „па­сив­на, ма­ње вред­на би­ћа, као мај­ке и сек­су­ал­ни објек­ти“.

Из Швај­цар­ске је већ до­шао низ пред­ло­га за „но­ви је­зик“, ко­ји би тре­ба­ло да ко­ри­сте ор­га­ни зе­ма­ља чла­ни­ца Са­ве­та Евро­пе, пре­но­си „Билд“.
Та­ко би из­ра­зи „мај­ка“ и „отац“ тре­ба­ло да бу­ду за­ме­ње­ни ре­чи­ма „ро­ди­тељ“ или, још бо­ље, „је­дан од ро­ди­те­ља“.

Нај­у­глед­ни­ји срп­ски лин­гви­ста, про­фе­сор др Иван Клајн, ка­же за „Прав­ду“ да је ре­зо­лу­ци­ја Са­ве­та Евро­пе бе­сми­сли­ца и да ни­чим ни­је оправ­да­на.

– Пр­ви пут чу­јем за та­ко не­што и ни­сам то оче­ки­вао од Са­ве­та Евро­пе. То је за­и­ста ко­је­шта­ри­ја, по­себ­но за­ме­на ре­чи „мај­ка“ реч­ју „ро­ди­тељ“, јер је ро­ди­тељ основ­ни по­јам, а реч мај­ка по­сто­ји у свим је­зи­ци­ма све­та и то је, за­пра­во, јед­на од нај­леп­ших ре­чи, ко­ју го­то­во сва­ко де­те пр­во на­у­чи и пр­во из­го­во­ри – ка­же Клајн.

Про­фе­сор Клајн ис­ти­че да се де­ли­мич­но сла­же са уво­ђе­њем жен­ског ро­да у од­ре­ђе­не про­фе­си­је, али да ни ту не би тре­ба­ло да се иде у крај­ност, као што се у не­ким ме­ди­ји­ма ра­ди.

– Као лин­гви­ста по­др­жа­вам из­раз „пред­сед­ни­ца“ или „др­жав­на се­кре­тар­ка“, јер мо­ра­мо во­ди­ти ра­чу­на да се до­ђе до гра­ма­тич­ког сла­га­ња, да не би ре­че­ни­ца зву­ча­ла као „др­жав­ни се­кре­тар је ре­кла“ и то­ме слич­но. Ипак, то се не мо­же ко­ри­сти­ти у свим слу­ча­је­ви­ма, та­ко да је из­раз као што је „бор­ки­ња“ за же­ну бор­ца ве­штач­ки и крај­ње не­при­ме­рен ду­ху на­шег је­зи­ка. Чак сам чуо и за тер­мин „ло­ва­чи­ца“, ко­ји тре­ба да озна­чи же­ну лов­ца, а сва­ки ко­мен­тар је ту су­ви­шан – сма­тра про­фе­сор Клајн.

Фи­ло­лог и про­фе­сор срп­ског је­зи­ка, Ма­ри­ја Ан­тић, за наш лист ка­же да не одо­бра­ва ова­кву ини­ци­ја­ти­ву СЕ, јер не ви­ди свр­ху за­ме­не по­је­ди­них ре­чи, по­го­то­во не ре­чи „мај­ка“.

– Искре­но, ми­сли­ла сам да се ша­ли­те ка­да сте ми ре­кли за ову пре­по­ру­ку Са­ве­та Евро­пе, јер не мо­гу да схва­тим да не­ко реч „мај­ка“ мо­же да сма­тра увре­дљи­вом или сек­си­стич­ком. То је ван па­ме­ти! Ка­ко то же­на не мо­же би­ти рав­но­прав­на, ако је не­ко на­зо­ве мај­ком, па ваљ­да је за сва­ку же­ну не­што нај­леп­ше да бу­де мај­ка?! Осим то­га, та реч у се­би има нај­ви­ше то­пли­не ка­да се уз­го­во­ри. За­ми­сли­те да се овај „но­ви је­зик“, од­но­сно тер­ми­но­ло­ги­ја усво­ји, ка­ко ће он­да де­ца зва­ти сво­је мај­ке? Хо­ће ли де­те по но­во­го­во­ру ре­ћи: „Мо­лим те, је­дан од ро­ди­те­ља, ку­пи ми сла­до­лед“? Да ни­је ту­жно, би­ло би сме­шно! Ово не­ма ве­зе са лин­гви­сти­ком, ни­ти са је­зич­ким про­бле­ми­ма, већ из­гле­да да Евро­па по­ку­ша­ва да уве­де не­ки свој за­јед­нич­ки је­зик, тач­ни­је, за­јед­нич­ку тер­ми­но­ло­ги­ју, али за та­ко не­што не­ма ни­ка­кве по­тре­бе. Под­се­ти­ћу да је и еспе­ран­то про­пао као по­ку­шај ства­ра­ња је­дин­стве­ног је­зи­ка – ка­же фи­ло­лог Ан­тић.

И фи­ло­лог Не­над Ста­ма­то­вић сма­тра да уво­ђе­ње но­вих тер­ми­на, по пре­по­ру­ци СЕ, не мо­же до­при­не­ти да се срп­ски је­зик обо­га­ти, на­про­тив.

– Тврд­ња да реч „мај­ка“ тре­ба за­ме­ни­ти са „ро­ди­тељ“ не­ма ни­ка­кво упо­ри­ште у лин­гви­сти­ци, јер у свим је­зи­ци­ма све­та ро­ди­тељ жен­ског по­ла се на­зи­ва мај­ком. И, уоп­ште је та ма­ни­ја у по­след­ње вре­ме, ко­ја је за­хва­ти­ла и нас, да се уво­де тер­ми­ни ко­ји би би­ли пол­но рав­но­прав­ни, не­што сме­шно и пот­пу­но не­по­треб­но. Тер­ми­ни по­пут „бор­ки­ња“, „ан­тро­по­ло­шки­ња“ или „пси­холо­шки­ња“ не са­мо да зву­че ро­го­бат­но, већ ра­ни­је ни­су ни по­сто­ја­ли у срп­ском је­зи­ку. Је­зик се не мо­же ме­ња­ти де­кре­ти­ма и ре­зо­лу­ци­ја­ма, и ве­ру­јем да ће и Са­вет Евро­пе то вр­ло бр­зо уви­де­ти – сма­тра Ста­ма­то­вић.

Шта ће би­ти са овом ре­зо­лу­ци­јом СЕ, оста­је да се ви­ди. Да ли ће по­ку­шај ства­ра­ња „за­јед­нич­ког је­зи­ка“ до­жи­ве­ти не­у­спех, или ће по­ста­ти но­ви „евро“, не­што што ће ве­ћи­на европ­ских зе­ма­ља при­хва­ти­ти? У сва­ком слу­ча­ју, „мај­ку“ ни­јед­ном на­ро­ду Евро­пе, па ни све­та, из је­зи­ка не мо­же узе­ти ни­ка­кав де­крет или ре­зо­лу­ци­ја.

izvor  Smile
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Sendo 
Može, doke god mene zovu kraljem sveta... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Cudni smo ti mi pingvini!

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6178
Zastava srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
SonyEricsson k750i
jebo im ja majku....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Sendo 
Misliš roditelja? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Alcatel One Touch


Zaludan pop i jariće krsti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0
mob
Nokia zvrr
Cuo sam za ovo vec, ali je toliko imbecilno da i dalje ne znam sta da kazem.   Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nepoznat -
mob
Samsung 
Roditelj je reč muškog roda, tako da je po ovoj logici i taj naziv diskriminišući.
Treba neki drugi naziv, možda roditeljica Smiley

Koliko se glupiraju sa polnom ravnopravnošću, postaje smešno
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Bilo je ovo cini mi se jednom na PDF Drustvu. Besmislica  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Samo Sapun Srbina Spasava.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava USA
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Samsung Galaxy S5 ACTIVE
Novi domaći zadatak za našu stoku od političara. Prvi smo narod u evropi koji je žigosan a sad će i ovo da nam uvale.
IP sačuvana
social share
Od boljeg uvek ima bolje a od goreg gore.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 263
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Lepo je Orvel u "1984" rekao: Novogovor. To se polako ostvaruje. Korak po korak.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.