Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Abortus najčešća kontracepcija  (Pročitano 8316 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia the best
Roditeljstvo treba planirati

U svetu obeležen Svetski dan kontracepcije, u Srbiji predstavljena kampanja "Živi svoj život pre nego što začneš novi"

Za kondome i kontraceptivne pilule retko ko još nije čuo. Međutim, i pored tog podatka čak 80 miliona žena širom sveta trenutno ima neželjene trudnoće, a 20 miliona odluči se za abortus. Procenjuje se da će 68.000 ovih žena umreti od posledica abortusa. Od 28 miliona trudnoća do kojih svake godine dođe u industrijskim zemljama, procenjuje se da je 49 odsto njih neplanirano, a 36 odsto ovakvih trudnoća se završi abortusom.

Takođe, više od jedne četvrtine osoba između 15 i 24 godine starosti nije koristilo kontracepciju tokom prvog seksualnog odnosa. Zbog ovakve surove statistike, Svetska agencija za polno i reproduktivno zdravlje "Meri Stoups internešenel" i druge grupe za reproduktivno zdravlje pokrenule su Svetski dan kontracepcije - prvu kampanju o međunarodnoj osveštenosti o kontracepciji, koji će se obeležavati svake godine 26. septembra.

Svetski dan kontracepcije je dugoročna kampanja koja za ciljnu grupu ima sve muškarce i žene u reproduktivnom periodu života. "Tvoj život" brend stvoren zbog Svetskog dana kontracepcije, predstavlja lajt-motiv ovogodišnje kampanje, kada se akcenat stavlja na mlade pod maksimom "Živi svoj život pre nego što začneš novi". Ova tema ima za cilj da privuče mlade ljude i naglasi važnost toga da roditeljstvo treba da predstavlja izbor, a ne da se dogodi slučajno. Svetski dan kontracepcije zamišljen je tako da mladim ljudima obezbedi informacije i znanja koja su im potrebna kako bi odgovorno i promišljeno donosili odluke o planiranju porodice.

I naša zemlja se priključila toj kampanji, tako da je pre tri dana u organizaciji Udruženja za reproduktivno zdravlje održana javna tribina posvećena prvom globalnom obeležavanju Svetskog dana kontracepcije.

Sve mlađi u seks

Dr Katarina Sedlecki, upravnica Republičkog centra za planiranje porodice pri Institutu za majku i dete, kaže da je seksualna aktivnost u adolescenciji u porastu. Adolescenti sve ranije počinju polni život, s tim što su ove promene intenzivnije među devojkama. Takođe, mladima nedostaju znanja i veštine za bezbedno seksualno ponašanje, što pokazuju visoke stope trudnoća adolescenata (50/1.000 devojaka 15-19 godina).

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4


Zakon o legalizaciji abortusa
10. april 2007. | 16:46 | Izvor: Tanjug
Lisabon -- Portugalski predsednik Anibal Kavako Silva ratifikovao je novi zakon kojim se legalizuje abortus.

Time je usklađen taj segment portugalskog zakonodavstva sa zakonodavstvom evropskih suseda, ističe se u saopštenju predsedničke kancelarije. Kavako Silva je, međutim, pozvao parlament, koji je prošlog meseca izglasao ovaj zakon, da preduzme mere kako bi se osiguralo da se na abortus žene odlučuju samo kao na krajnje rešenje.

Za legalizaciju abortusa u parlamentu glasala je velika većina poslanika nakon referenduma koji je u februaru sproveden na nacionalnom nivou.

Premda nije bio obavezujući, ishod referenduma je jasno ukazao da većina stanovnika ove katoličke zemlje podržava izmenu strogog zakona, za koju se već duže vreme zalaže Socijalistička partija na vlasti.

Očekuje se da će zakon o legalizaciji abortusa, kome se najviše protivila katolička crkva, početi da se primenjuje od idućeg meseca, kada bude objavljen u službenom glasilu.

Stari zakon, koji je spadao u najrestriktivnije zakone u Evropi, dozvoljavao je prekid trudnoće samo u slučaju ugrožavanja zdravlja majke i u slučaju silovanja.

Vlada se nada da će novim zakonom biti prekinuta opasna praksa nelegalnih abortusa. Prema podacima organizacija za zaštitu prava žena, oko 10.000 žena hospitalizovano je svake godine u Portugaliji zbog komplikacija nastalih tokom ilegalnih prekida trudnoće.

Novi zakon ne postavlja ograničenja ženama koje žele da prekinu trudnoću u prvih 10 nedelja, ali se zahteva od svake žene da obavezno razmisli tri dana pre donošenja konačne odluke.

www.lawinitiative.com/Vesti/update%207/Zakoni%20o%20abortusu%20razliciti%20u%2027%20zemalja%20EU.htm


Pariz, 09. februar 2007. (Izvor: Danas) - Zakoni o abortusu su različiti u 27 država EU, gde je u Irskoj, na primer, ta medicinska praksa zabranjena, dok su Holandija, Velika Britanija i Švedska najtolerantnije u primeni prekida trudnoće. I u slučaju legalizacije, "primena abortusa je veoma različita", izjavila je Fransoa Loran, predsednica francuskog pokreta za planiranje porodice Plening familijal. Prema njenim rečima razlika je u pristupu lekara i verskih institucija, kao i u ceni abortusa.
U Portugalu je za 11. februar zakazan referendum o legalizaciji abortusa, dok je u Španiji on zvanično zabranjen i primenjuju se samo u određenim situacijama, ali se bez problema sprovodi u privatnim klinikama. U većini zemalja EU prekid trudnoće dozvoljen je na zahtev žene i to do 12 nedelja trudnoće, osim u Švedskoj gde je dozvoljen abortus do 18 nedelja. Abortus je zakonski dozvoljen do 12 nedelja trudnoće u Nemačkoj, Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Danskoj, Estoniji, Francuskoj, Grčkoj, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Češkoj, Rumuniji, Slovačkoj, Sloveniji i Švedskoj.
Međutim, u primeni abortusa postoje razlike od zemlje do zemlje. Švedska ima najliberalniji zakon o abortusu. Prekid trudnoće je do 12 nedelja bezuslovno dozvoljen, do 18 nedelja uz razgovor sa specijalistima, a čak do 22 nedelje uz posebnu saglasnost stručnjaka. Maloletnicama nije potrebna pismena saglasnost roditelja i abortus plaća socijalno osiguranje. U Nemačkoj je abortus legalizovan 1995. i to do 12 nedelja trudnoće, ali je potrebna saglasnost stručnjaka iz specijalizovanih savetovališta. U praksi je teško dobiti tu potvrdu. U Belgiji je situacija liberalnija. Većina abortusa se bez problema sprovodi u specijalnim klinikama. U Francuskoj je prekid trudnoće zvanično dozvoljen 1975. i to do 10. ili 12. nedelje trudnoće. U Holandiji je prekid trudnoće dozvoljen u nekim slučajevima i do 22 nedelje trudnoće posle pet dana razmišljanja.
U Britaniji je dozvoljen prekid trudnoće čak i do 24 nedelje, ukoliko je ugroženo zdravlje majke ili fetusa. U tom slučaju potrebna je saglasnost dva lekara. U Poljskoj, Španiji, Portugalu i na Kipru abortus može jedino da se primeni u slučaju silovanja i ozbiljnih zdravstvenih razloga - ukoliko je u opasnosti život majke ili ploda. U Irskoj i na Malti abortus je zabranjen, čak i u slučaju silovanja. Jedino se primenjuje ukoliko je ugrožen život žene.

www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=04&dd=10&nav_category=78&nav_id=241135

Po knjizi je  jajna cel+spermic = zivot...
Da mi je znati po kom kriterijumu odredjuju rok do kog je moguce ...   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 292
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
... posebna je prica da cak i one devojke i zene koje su informisana o svim vidovima kontracepcije, ne koriste nikakvu Smile
dakle, nije rec samo o neupucenosti Smile
Upravu si 100%. To je ono najgore, moja drugarica je skoro izjavila da  ako bi ostala u drugom stanju da bi bez razmisljanja uradila aborts. A naravno ne koristi zastitu, i nece razmisliti o nacinu kako da se zastiti. To ne da je zalosno, nego hiljadu puta ostanem bez teksta.
pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia the best
Nešto manje pobačaja



U Drugom svjetskom ratu poginulo je oko 47 milijuna civila. Prošle godine pobačeno je 42 milijuna začetih, što je za 4 milijuna manje nego samo osam godina ranije. Pola milijuna žena umrlo je pri porodu.

Dvije studije objavljene u petak pokazale su da se broj pobačaja u svijetu smanjuje zbog veće uporabe kontracepcijskih sredstava, ali i da se broj smrtnih slučajeva povezanih s trudnoćom i porodom ne smanjuje dovoljno brzo da bi se ostvarili zadani globalni ciljevi.

Broj pobačaja se od 1995. do 2003. smanjio s 46 milijuna na 42 milijuna godišnje, a najveći pad zabilježen je u području istočne Europe, stoji u izvješću instituta Guttmacher iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Najmanji broj pobačaja 2003. zabilježen je u zapadnoj Europi, gdje je od tisuću žena u dobi od 15 do 44 godine u prosjeku pobacivalo njih 12. U sjevernoj Europi broj žena na tisuću je 17, a u Sjevernoj Americi 21.

Najveći broj pobačaja odnosi se na Aziju, u kojoj je 2003. pobacilo oko 26 milijuna žena, od čega u Kini oko devet milijuna.

No, WHO neće uspjeti ostvariti svoj cilj značajnog smanjivanja smrtnosti trudnica i rodilja u svijetu, objavljeno je u Ženevi.

Prema navodima Ujedinjenih naroda, u svijetu je u 2005. umrlo više od milijun žena za vrijeme trudnoće ili pri porodu. Broj umrlih trudnica i rodilja smanjuje se za manje od jedan posto godišnje. To znači da Ujedinjeni narodi neće moći ostvariti svoj cilj smanjenja smrtnosti trudnica i rodilja za tri četvrtine između 1990. i 2015. godine, priopćio je WHO u četvrtak u Ženevi.

U svijetu je 2005. u trudnoći ili pri porodu umrlo 536.000 žena, a 1990. umrlo ih je 40.000 više.

Prema podacima WHO-a, 99 posto smrtnih slučajeva bilježi se u zemljama u razvoju, u kojima je 2005. na 100.000 živorođene djece umrlo 450 žena. U industrijskim zemljama na 100.000 živorođene djece u istoj godini umrlo je 9 žena.

Slabi pad smrtnosti zabilježen je u zemljama sa srednje visokim prihodima, dok u zemljama s najvišom stopom smrtnosti u prošlim godinama nije zabilježen napredak.

Glede smanjenja smrtnosti, najbolja je situacija u istočnoj Aziji, gdje je od 1990. do 2005. zabilježen pad stope smrtnosti za 4,2 posto u godini dana.

Vjerojatnost da djevojčica koja danas ima 15 godina jednog dana umre u trudnoći ili pri porodu, u Africi iznosi 1:26, a u industrijskim zemljama 1:7.300.

Smanjenje stope smrtnosti trudnica i rodilja jedan je od osam "milenijskih ciljeva", što su ih 2000. godine utvrdili predsjednici država i vlada na milenijskom sastanku na vrhu Ujedinjenih naroda u New Yorku. Među ciljevima tada je navedena i namjera smanjenja smrtnosti djece kao i smanjenje broja gladnih za polovicu.

Kako bi se ostvario cilj smanjenja smrtnosti majki, bilo bi potrebno smanjenje za 5,5 posto u godinama između 1990. i 2015.

Čak 65 posto smrtnih slučajeva trudnica i rodilja bilježi se u samo jedanaest zemalja. Najveća je smrtnost u Indiji, zatim u Nigeriji, Kongu i Afganistanu.

Kako bi se ostvario milenijski cilj smanjenja smrtnosti trudnica i rodilja, morala bi se poboljšati zdravstvena zaštita žena a posebice planiranje obitelji, tvrdi WHO.

Uvjeti za to su bolji prijevozni sustav i dostupnost medicinske skrbi ženama kao i bolja izobrazba žena i ravnopravnost spolova.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.