Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 22:47:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 9. mart - Pobeda ili poraz?!  (Pročitano 8022 puta)
09. Mar 2009, 07:24:59
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple iPhone SE 2020
Nedeljni utisak
Martovski inventar
Autor: Dragoljub Žarković | 09.03.2009. - 05:00


Na nedavnom prijemu kod Ivice Dačića, u Ministarstvu unutrašnjih poslova, neko me s leđa kucne po ramenu. Okrenem se, a čovek kaže: „Sećate li me se? Ja sam čika Radmilo iz Jagodine”. Kako da ne, došlo mi da kažem, kad mi se čini da mi oči i nos još štipa onaj suzavac kojim je policija zasula narod 9. marta 1991.

Za mlađe čitaoce: reč je o Radmilu Bogdanoviću, tadašnjem ministru policije, koji je nakon 9. marta podneo jednu od onih ritualnih ostavki, a suštinski je još dugo bio u vrhu socijalističke nomenklature.
No, zar se nisu pre pola godine pomirili izborno overeni naslednici zavađenih strana? U tom duhu slikao sam se, na istom prijemu, s Ivicom Dačićem, pa mi slika izašla u nekim novinama, što je obradovalo moju majku koja i danas tvrdi da decenijama nije dobro spavala zbog moje zavade s vlašću.
Možemo li sada mirno svi da spavamo, da li se u Srbiji sleglo političko tlo, da li su prošlost radikalni antagonizmi, često doživljavani i kao lične omraze i kad protiv čoveka nemate ništa, ali čoveka ne vidite od politike koju zastupa.
Mart je sasvim zgodan mesec za takva razmišljanja. Osim pomenutog 9. marta, čije je „punoletstvo” proslavljeno čajankom nekadašnjih saboraca i promocijom „SPOmenara”, u znak prve veće pobune protiv režima Slobodana Miloševića, tu su i godišnjice dve smrti - Zorana Đinđića i Slobodana Miloševića.
Reč je o dve simbolički najznačajnije figure za one koji političko, istorijsko, pa, bogami, i lično vreme i trajanje dele na period pre Petog oktobra i posle Petog oktobra, trenutak razdelnice na srpskoj političkoj sceni.
Iole trezvena analiza pokazaće da akt o pomirenju između Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije nije tek pragmatično zabašurivanje prošlosti, zarad koalicionog održanja na vlasti, već jeste i tekovina Petog oktobra, koliko i Devetog marta, pod pretpostavkom da su aktere otpora rukovodili plemenitiji principi osim ideje da jedni zasednu na vlast umesto drugih.
Mart je, dakle, zgodan mesec za inventarisanje srpskih javnih poslova i promišljanje o tome odakle smo krenuli i gde smo stigli. Ili, bolje reći, da li smo bilo gde stigli.
Višak strasti u tom poslu samo odmaže. Istina, to je suviše bliska istorija da bi tumačenje datuma određenih događaja i ličnosti koje najupečatljivije obeležavaju te događaje prepustili samo istoričarima. Umešana su tu jake emocije, lični doživljaji, očekivanja, stradanja, porodične i druge traume...
U petak mi se javio Milutin Mrkonjić da u vedrom i u suštini dobronamernom tonu prokomentariše moj tekst iz „Vremena” povodom njegove izjave o herojstvu Slobodana Miloševića. Rekao mi je da iz njegove duše niko ne može da izbaci Slobodana Miloševića. „Ni iz moje”, rekao sam posle dve, tri sekunde.
Siguran sam da smo mislili na različita duševna stanja. Takav je mart u Srbiji.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple iPhone SE 2020
Predstavljena foto-monografija SPO koja prikazuje 18 godina demokratske borbe
Duh promena začet 9. marta
Autor: B. N. | Foto:FoNet | 08.03.2009. - 00:01

Borili smo se 9. marta da vlast bude osporavana i više nikada ne smemo dozvoliti da ona bude van dometa osporavanja, rekao je predsednik Srbije Boris Tadić prilikom predstavljanja foto-monografije Srpskog pokreta otpora (SPO) o 18. godišnjici devetomartovskih demonstracija.



„Velika stvar Spomenara je što se on ne zaustavlja na 90-im godinama, već govori šta je bilo i šta će sa Srbijom biti u budućnosti. Fotografije u ’Spomenaru’ su važnija svedočanstva od reči, jer se na njima vidi – strah, nada, iluzija, obaveza, odgovornost i iskušenje svih koji su učestvovali u toj teškoj borbi – otporu prema diktaturi“, kazao je Tadić uz ocenu da 9. mart nije izolovan dan, već „dan koji je neodvojiv od duha Beograda i Srbije“.
Foto-monografija je postavljena u organizaciji SPO, a predsednik te stranke Vuk Drašković je ocenio da se mnogi od onih koji se diče tim 9. martom kockaju sa idealima slobode, demokratije i evropske Srbije.
„Srbija postaje plima obnove miloševićevske politike i nemojmo da potcenjujemo te snage“, rekao je Drašković, i dodao da u onoj meri koliko zaboravljamo ko smo i šta treba da radimo utoliko dozvoljavamo da se snage iz tog vremena zla uzdižu.
„Monografija svedoči o 18 godina borbe SPO-a i mogla bi se zvati Život bez reči“, kazao je Drašković, i ocenio da su reči suvišne i mnogo slabije od fotografija, jer „fotografije ne cenzurišu, ne zaboravljaju i ne varaju“. Ističući da je 9. mart 1991. godine sada „punoletan“, Drašković je upozorio da „svi mi koji se dičimo tim danom kao da postajemo maloletni, pa se zaboravljamo i ponekad neodgovorno i nezrelo kockamo idealima slobode, demokratije i evropske Srbije“.
Na promociji Spomenara, u kojoj su predstavljeni najznačajniji događaji demokratske borbe u poslednjih 18 godina, osim funkcionera SPO-a, okupili su se brojni učesnici devetomartovskih demonstracija među kojima i Ružica Đinđić, Vesna Pešić, Vladan Batić, Rasim Ljajić i drugi.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia 












IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia 


« Poslednja izmena: 09. Mar 2009, 16:08:28 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia 
Sednica Skupštine posle izvršenog vojnog udara
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
Симка да нису тебе тукли на овом митингу кад га овако оживљаваш?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 2747
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Mene čudi da ima nešto u tom Beogradu, kad ga malo malo pa razbijaju neki huligani.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 396
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Deveti mart je jednostavno tragicno propustena sansa .
Kakav god da je bio Vuk u svojim pojedinim fazama tada je bio na najrealisticnijoj liniji u vezi raspada SFRJ - snazno protiv rata , ali uz spremne dobrovoljce  ( Si Vis Pacem, Para Bellum )
« Poslednja izmena: 09. Mar 2009, 16:59:15 od BaraceObamaPoduvajGaNama »
IP sačuvana
social share
Predsedniče Obama, okreni se ka nama.                    Mi smo se kuražili, sami k***c tražili.
Pogledaj nas, garavi, mi smo dobre naravi.                 Molimo te, leba ti, nemoj nas i ti j****i.  
Nas su Srbe jebali i kad nisu trebali.                           Vi ste, crnci, kurati, nećemo izdržati!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Don't fuck with me!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 24298
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia E71
Bio sam na tim demonstracijama (kao srednjoskolac) i tada sam mislio da ce nam biti super makar i za 2-3 godine, ali grdno sam se zajebao Smile
IP sačuvana
social share
Edit by chelavi1: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 22:47:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.