Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:16:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 4 Dogovora  (Pročitano 1118 puta)
05. Jan 2011, 16:55:51
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Ok, nakon jedno 1000 besmislenih 'trla-baba-lan-da-joj-prodje-dan' postova koje sam poslao, evo i jednog jako korisnog. Malo mudrosti starih Tolteka. 'Kratko ali jebitacno' sto bi se reklo...

Budite Besprekorni Sa Svojom Reči
􀂾 Govorite sa integritetom. Recite samo ono što mislite. Izbegavajte korišćenje reči da govori protiv vas ili da ogovara druge. Koristite moć reči u pravcu istine i ljubavi.
􀂾 Prvi dogovor je najvažniji i najteži da se ispoštuje. Veoma, veoma je moćan.
􀂾 Kroz reč izražavate svoju kreativnu moć. Kroz reč manifestujete sve. Ono što sanjate, šta osećate, i ono što zaista jeste.
􀂾 Reč je sila, to je moć koju imate da izrazite i komunicirate, da mislite, i time kreirate događaje u vašem životu. Ali kao mač sa dve oštrice, vaša reč može da stvori najlepši san, ili vaša reč može da uništi sve oko vas.
􀂾 Reč je toliko moćna da jedna reč promeniti život ili uništiti živote miliona ljudi. Hitlerova reč, zasnovana na strahom - generisanim verovanjima i dogovorima, ostaće upamćena vekovima.
􀂾 Tokom našeg prilagođavanja, naši roditelji i braća su dali svoja mišljenja o nama čak i bez razmišljanja. Mi smo verovali ovim mišljenjima i mi smo živeli u strahu po ovim mišljenja, poput toga da nismo dobri u plivanju ili pisanju.
􀂾 Po dobijanju naše pažnje, Reč može da uđe naš um i promeni ceo sistem verovanja na bolje ili gore. Na primer: Možete verovati da ste glupi. I možda verujete u ovo koliko god dugo možete da se setite. Ovo verovanje može da dovede do toga da mnogo stvari uradite samo da bi bili sigurni da ste glupi. Onda jednog dana, neko zakači vašu pažnju i koristeći reč, kaže vam da niste glupi. Vi verujete u ono što osoba kaže i napravite novi dogovor. Kao rezultat više ne osećate, ili ne delate, i neko zakači vašu pažnju i kaže: "Da, zaista si najgluplja osoba koju sam ikada sreo ", dogovor će biti obnovljen i postati jači.
􀂾 Besprekorno znači "bez greha". Greh je bilo šta što ide protiv sebe. Idete protiv sebe kad sudite ili krivite sebe za nešto. Biti bez greha je upravo suprotno. Biti besprekoran je ne ići protiv sebe. Preuzimate odgovornost za svoje akcije, ali ne sudite ili krivite sebe.
􀂾 Greh počinje sa odbacivanjem sebe. Samo-odbacivanje je najveći greh koji možete da počinite.
􀂾 Ako volim sebe ja ću izraziti tu ljubav u mojoj interakciji sa tobom, a onda sam besprekoran sa reči, jer će ta akcija proizvesti sličnu reakciju. Ako ja volim tebe, onda ćeš ti da voliš mene.
􀂾 Biti besprekoran sa vašom reči jeste pravilna upotreba vaše energije, to znači da koristite kruženje energije u pravcu istine i ljubavi za sebe. Ako napravite dogovor sa samim sobom da budete besprekorni sa vašom reči, samo sa tom namerom, istina će se manifestovati kroz vas i očistiti sav emotivni otrov koji postoji u vama. Ali napraviti ovaj dogovor je teško, jer smo naučili da radimo upravo suprotno.
􀂾 Moramo početi da razumemo šta je reč i šta reč radi. Ako razumete prvi dogovor, budite besprekorni se vašim rečima, možete da vidite sve promene koje se mogu desiti u vašem životu. Promene prvo u načinu na koji se bavite sobom, a kasnije i u načinu na koji se bavite drugim ljudima, posebno onima koje volite najviše.
􀂾 Ako prihvatimo prvi dogovor, i postanemo besprekorni sa našom reči, svaki
emocionalni otrov će na kraju biti očišćen iz našeg uma i iz naše komunikacije u našim ličnim odnosima.
􀂾 Besprekornost reči će Vam takođe dati imunitet od bilo koga ko vrši negativan uticaj na vas. Dobićete negativnu ideju ako je vaš um plodno tlo za tu ideju.
􀂾 Možete da izmerite nepogrešivost svoje reči kroz nivo vaše ljubavi prema sebi. Koliko volite sebe i kako se osećate je direktno proporcionalno kvalitetu i integritetu vaše reči. Kada ste besprekorni sa reči, osećate se dobro, osećate se srećnim i u miru.
􀂾 Na vama je da napravite ovaj dogovor sa sobom: Ja sam besprekoran u mojoj reči.
Negujte ove seme, jer kako raste u vašem umu, generisaće više semena ljubavi
da zamene semena straha. Ovaj prvi dogovor promeniće vrstu semena za koje je vaš um plodan.
􀂾 Budite besprekorni sa svojom reči. Ovo je prvi dogovor koji treba da napravite, ako želite da budete slobodni, ako želite da budete srećni.
􀂾 Koristite reč da delite vašu ljubav, počevši od sebe. Koristite reč da prekinete sve one sitne, male dogovore koji vas teraju da patite.
􀂾 Besprekornost reči može da dovede do lične slobode, do velikog uspeha i obilja; može odagnati sav strah i pretvori ga u radosti i ljubavi.

Ne uzimajte ništa lično
􀂾 Ništa što drugi rade nije zbog vas. Šta drugi kažu i rade je projekcija njihove stvarnosti, njihovog sna. Kada ste imuni na mišljenja i akcije drugih, nećete biti žrtva nepotrebne patnje.
􀂾 Naredna tri dogovora su zaista rođena iz prvog dogovora. Drugi dogovor je ne uzimajte ništa lično.
􀂾 Lična važnost, ili uzimanje stvari lično, je najviši izraz sebičnosti jer pravimo pretpostavku da se sve vrti oko "mene". Tokom period našeg prilagođavanja, učimo da sve prihvatamo lično. Mislimo da smo odgovorni za sve.
􀂾 Ništa što drugi rade nije zbog vas. Rade to zbog sebe. Čak i kada situacija izgleda tako lično, čak i ako vas drugi vređaju direktno, to nema nikakve veze sa vama. Njihova mišljenja su u skladu sa dogovorima koje imaju u svojim sopstvenih umova. Njihova tačka gledišta dolazi iz svih programa koje su primili u toku prilagođavanja.
􀂾 Kada uzimate stvari lično, tada se osećate uvređeno, i vaša reakcija je da branite svoja verovanja i stvarate konflikte. Možete napraviti nešto veliko od nečega tako malog, zato što imate potrebu da ste u pravu a da svi ostali nisu.
Takođe se trudite da budete u pravu, dajući im svoje mišljenje. Šta god da osećate i radite je samo projekcija vašeg ličnog sna, odraz sopstvenih dogovora.
􀂾 Nije mi važno šta mislite i ne uzimam ono što mislite lično. Znam ko sam. Ja nemam potrebu da budem prihvaćen. Ostali će imati svoje mišljenje u skladu sa svojim sistemom verovanja, tako da ništa što oni misle o meni nije zaista o meni, već o njima.
􀂾 Šta god da ljudi rade, osećaju, misle ili kažu, ne uzimajte to lično. Ako vam kažu kako ste divni, ne kažu da zbog vas. Vi znate da ste divni. Nije potrebno verovati drugim ljudima koji vam kažu da ste divni.
􀂾 Čak i mišljenja koja imate o sebi nisu nužno istinita, dakle, vi ne morate da uzmete sve što čujete u svom umu lično.
􀂾 Može se desiti da imate ideje koje ne potiču iz vašeg uma, ali vi ih doživljavate svojim umom. Imamo izbor da li da verujemo glasovima koje čujemo u našem umu ili ne, baš kao što imamo izbor u šta da verujemo i slažemo se u snu planete.
􀂾 Kada stvorite jaku naviku da ne uzimate ništa lično, izbeći ćete mnoge aspekte u vašem životu. Vaš bes, ljubomora i zavist će nestati, i čak tuga će jednostavno nestati ako se ne uzimate stvari lično.
􀂾 Možete videti koliko je važan ovaj dogovor. Ne uzimanje ničeg lično pomaže vam da prekinete mnoge navike i rutine koje vas love u san pakla i izazvaju nepotrebnu patnju. Samo primenom ovog drugog dogovora raskinućete desetine sitnih, malih, dogovora koje uzrokuju da patite. A ako praktikujete prva dva dogovora, prekinućete sedamdeset i pet procenata sitnih, malih dogovora koji vas drže zarobljenim.
􀂾 Kao napravite naviku da ne uzimate ništa lično, više nećete polagati vaše poverenje u ono što drugi kažu ili urade. Vi samo treba da verujete svom-sebi da bi načinili odgovorne izbore.


Nemojte praviti pretpostavke
􀂾 Pronađite hrabrosti da postavljate pitanja i da izrazite ono što stvarno želite. Komunicirajte sa drugima što jasnije možete da biste izbegli nesporazume, tugu, i dramu.
Samo sa ovim dogovorom, možete u potpunosti transformisati vaš život.

􀂾 Mi imamo tendenciju da pravimo pretpostavke o svemu. Problem sa pravljenjem pretpostavki je što verujemo da su istina.
􀂾 Kad god pravimo pretpostavke, tražimo probleme. Pravimo pretpostavku, pogrešno razumemo, uzimamo to lično, i završimo praveći veliku dramu bespotrebno.
􀂾 Ceo svet kontrole između ljudi je oko pravljenja pretpostavki i uzimanja stvari lično.
􀂾 Iz straha da pitamo za pojašnjenje, pravimo pretpostavke, i verujemo da smo u pravu oko pretpostavki; zatim branimo svoje pretpostavke i pokušavamo da učinimo da neko drugi greši. Uvek je bolje postaviti pitanja nego praviti pretpostavku, jer pretpostavka nas vodi u patnju.
􀂾 U bilo kojoj vrsti veze možemo napraviti pretpostavku da drugi znaju šta mi mislimo, i ne moramo da kažemo šta želimo. Oni će uraditi ono što želimo, jer nas poznaju tako dobro. Ukoliko ne urade ono što mi želimo, ono što pretpostavljamo da treba da urade, osećamo se povređenima. Čitava drama se stvara zato što pravimo ovu pretpostavku, a zatim dodajemo još više pretpostavki povrh toga.
􀂾 Ljudski um ima potrebu da opravda sve, da objasni i razume sve, kako bi se osećao bezbedno. Imamo milione pitanja na koja treba odgovori, jer ima toliko stvari koje misleći um ne može da objasni. Nije važno da li je odgovor tačan ili ne, sam po sebi odgovor čini da se osećamo bezbedno. To je razlog zašto pravimo pretpostavke.
􀂾 Čak i ako smo čuli nešto, a ne razumemo, pravimo pretpostavke o tome šta to znači, a zatim verujemo u pretpostavke. Pravimo svakakve pretpostavke jer nemamo hrabrosti da postavimo pitanja.
􀂾 Ove pretpostavke se naprave tako brzo i nesvesno većinu vremena jer imamo dogovore da komuniciramo na ovaj način. Dogovorili smo se da nije bezbedno postavljati pitanja; složili smo se da ako nas ljudi vole, oni treba da znaju šta hoćemo ili kako se osećamo. Kada verujemo u nešto, pretpostavljamo da smo u pravu o tome do nivoa da ćemo uništiti odnose u cilju odbrane naše pozicije.
􀂾 Pravimo pretpostavku da svi vide život onako kao što ga i mi vidimo. Pretpostavljamo da drugi misle onako kako mi mislimo, osećaju onako kako mi osećamo, sude na način na koji mi sudimo, i zloupotrebljavamo kao što mi zloupotrebljavamo. Ovo je najveća pretpostavka koju ljudi čine.
􀂾 Mi takođe pravimo pretpostavke o sebi, i to stvara mnogo unutrašnjeg sukoba.
􀂾 Samo zamislite dan kada prestanete da pravite pretpostavke sa svojim partnerom i, konačno, sa svima u vašem životu. Vaš način komunikacije će se u potpunosti promeniti, te vaši odnosi više neće patiti od sukoba zbog pogrešnih pretpostavki.
􀂾 Način da se sačuvate od pravljenja pretpostavki jeste da postavljate pitanja. Uverite se da je komunikacija jasna. Imajte hrabrosti da postavljate pitanja sve dok ne budete što je moguće jasniji, a onda nemojte pretpostavljati da znate sve što je potrebno znati o datoj situaciji. Kada čujete odgovor, nećete morati da pravite pretpostavke zato što ćete znati istinu.
􀂾 Bez pretpostavki tvoja reč postaje besprekorna.
􀂾 Sa jasnim komunikacijama, svi vaši odnosi će se promeniti.
􀂾 Biti svesnim ovih navika i razumevanjem značaja ovog dogovora je prvi korak. Ono što će zaista napraviti razliku je akcija. Posle mnogo ponavljanja ovi novi dogovori će postati druga priroda.
􀂾 Praveći od ovog dogovora naviku, ceo vaš život će biti potpuno transformisan.

Uvek dajte sve od sebe
􀂾 Vaše najbolje će se promeniti s vremena na vreme, biće drugačije kada
ste zdravi u odnosu na onda kada ste bolesni. U svim okolnostima dajte sve od sebe i izbeći ćete samo-osudu, samo-zlostavljanje, i kajanje.
Ovaj dogovor omogućava ostalim trima da postanu duboko ukorenjene navike.
Četvrti dogovor je o akciji prva tri: Uvek dajte sve od sebe.

􀂾 Imajte na umu da vaše najbolje nikada neće biti isto vremenom. Vaše najbolje će ponekad biti visokog kvaliteta, a drugi put neće biti tako dobro.
􀂾 Vaš najbolje će se menjati tokom vremena. Kako vam četiri dogovora postanu navika, vaše najbolje će postati bolji nego što je pre bilo.
􀂾 Samo dajte sve od sebe - u svim okolnostima vašeg života. Ako uvek date sve od sebe onda ne postoji način da se osuđujete. A ako se ne osuđujete nema načina na koji ćete da patite od krivice i samo-kažnjavanja. Uvek radeći svoje najbolje, razbićete velike čini pod kojima ste bili.
Davajući sve od sebe vi ćete intenzivno da živite svoj život. Uvek čineći tako, vi ćete preduzeti akciju. Davajući sve od sebe je preduzimanje akcije, zato što to volite, a ne zato što očekujete nagradu. Ako se preduzimljivi samo radi istog, bez očekivanja nagrade, naći ćete da uživate u svakoj akciji koju preduzimate.
Nagrade će doći, ali vi niste vezani za nagradu. Ako nam se sviđa ono što radimo, ako uvek damo sve od sebe, onda zaista uživamo u životu. Zabavljamo se, ne dosađujemo i nemamo frustracija.
􀂾 To nije lak dogovor za pridržavanje, ali će vas on zaista osloboditi.
􀂾 Kada date sve od sebe naučite da prihvatite sebe. Ali morate biti svesni i učiti iz svojih grešaka. Učenje na greškama znači da vežbate, pogledajte iskreno na rezultate, i nastavite da vežbate. To povećava vašu svesnost.
􀂾 Preduzimanje akcije je živeti. To je preuzimanje rizika da izađete i izrazite svoj san.
􀂾 Prva tri dogovora će raditi samo ako date sve od sebe. Čineći tako, navike zloupotrebe vaše reči, uzimanja stvari lično, i stvaranja pretpostavki će postati slabije i ređe sa vremenom.
􀂾 Ako uvek date sve od sebe, iznova i iznova, postaćete majstor transformacije. Sve što ste ikada naučili, naučili ste kroz ponavljanje.
Akcija je ono što čini razliku.
􀂾 Ako prekršite Dogovor, počnite sutra ponovo, i ponovo sledećeg dana. Jednog dana ćete otkriti da vladate svojim životom sa ova četiri dogovora. Samo živite dan po dan i ostanite u sadašnjem trenutku.

vise odje:
http://www.scribd.com/doc/46285224/4-Dogovora-Don-Miguel-Ruiz
i ovde:
http://www.scribd.com/doc/45954647/Don-miguel-ruiz-4-Sporazuma
« Poslednja izmena: 05. Jan 2011, 17:18:09 od 1deki »
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 10
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Preterano racionalizovano za ono sto bi retki pomislili istinski - svi smo jedno, i zato moramo iskreno suosecati sa svima. Ipak, preterano dobra racionalizacija. Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:16:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.