Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 02:06:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 2d  (Pročitano 2730 puta)
26. Okt 2003, 15:11:30
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Nedavno mi poznanik navede ovo razmisljanje:

Mi smo u tri dimenzije i ne znamo da li, mozda, ne vidimo 4-tu, zato cemo da zamislimo dvodimenzionalca koji se krece po povrsini balona i nije sposoban da registruje trecu dimenziju. Povrsina balon je ceo njegov svemir jer u trecu dimenziju nema pristup. Posto je taj svemir u poredjenju s njim ogroman, on mislis da je na ploci i da je ta ploca beskrajna, nije svestan da bi se, kada bi dovoljno dugo isao u jednom pravcu, vratio na polaznu tacku. Nije svestan jer za njega je jedan krug oko balona kao za nas milioni svetlosnih godina.

A nedavno procitah ovo na Internetu, zapravo to isto sto poznanik kaze:
====
"The Universe is limited, but infinite. In other words, if you keep going in one absolute direction, eventually you appear on the "other side" of the universe. This is just weird, and makes no sense for our reality, but it seems to be the only other option. "
====

Pretpostavimo da postoji 4-ta dimenzija koju mi ne mozemo da registrujemo, kao sto dvodimenzionalac ne moze da registruje 3-cu. Po analogiji sa nasim dvodimenzionalcem, zakljucujemo: Kada bi mogli da se dovoljno dugo krecemo kroz nase tri dimenzije - vratili bi se na polaznu tacku. To je sasvim jasno onome ko nas gleda iz te 4-te dimenzije kao sto je jasno nama kada gledamo iz 3-ce dimenzije naseg dvodimenzionalca kako bi se setajuci po balonu (dovolno dugo) jednom morao vratiti u polaznu tacku.


poznanik nekako smatra da je ovim pobio ono Ajnstajnovo:
Svemir je konacan, ali sa beskonacnim granicama.

Meni se medjutim ove dve stvari sasvim lepo uklapaju.
Obe mislim da su tacne i ne vidim da jedna pobija drugu.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Onda definitivno postoji i 5 dimenzija Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 685
Zastava trenutno Šabac
I sama verujem u 5. dimenziju. A meni logicno objasnjenje je drugima nelogicno. Ne poznajem dovoljno fiziku da bih dala tacnu definiciju ali je njen smisao otprilike ovakav: relacija vreme-prostor je do sada bila nerazdvojiva,tj. da bi stigao od jedne tacke do druge moras proci odredjenu razdaljinu i pri tome utrositi vreme.  Medjutim, po naucnicima sada je moguce izmeniti krivulju vremena i napraviti neku vrstu "vremenske rupe" da bi u istom momentu stigao sa jednog na drugo mesto. E sad te rupe mogu i duze trajati bez zatvaranja, valjda, pa ja mislim da se neke druge civilizacije kriju od nasih radara u njima (zavlace se kao u dzepove). Tesko da je ova teorija jos uvek dokazana, znam da su neuspeli ogledi sa metalnim predmetima.
A sto se tice cetvrte dimenzije ljudi ne znaju kako da je koriste.
IP sačuvana
social share
Red, rad i disciplina.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 55
Ovo je pitanje vise iz astronomije nego filozofije. Svemir jeste zakrivljen i to jeste opste poznata cinjenica. Ali on nije kruznog vec spiralnog oblika, kao sto je i svaka galaksija. Kada bi smo se kretali sovoljno dugo vratili bi smo se u pocetnu tacku. Ali sve to zahvaljujuci gravitaciji koja se nalazi u sredistu naseg svemira. To mozemo objasniti sa kosmickim brzinama. Prva kosmicka brzina iznosi cini mi se 7.2km/s, a to je brzina koju telo treba postici da bi se neprestano vrtelo oko zemlje (kao mesec), ali to nije prakticno izvodljivo zbog zemljine atmosfere te bi se telo sudaralo sa cesticama vazduha i usporavala, ali u bezvazdusnom prostoru to je izvodljivo te tako kruze sateliti oko zemlje bez trosenja bilo kakvog goriva. Druga kosmicka brzina je ona koju telo treba da postigne da bi savladalo Zemljinu gravitaciju i beskrajno se otisnulo u svemir. Daklje ukoliko bacimo telo na gore prema nebu brzino od 11.23km/s ono ce nastaviti da se krece neprestano i nikada se nece vratiti na Zemlju. Treca kosmicka brzina iznosi 23km/h i to je brzina koja je potrebana da telo napusti Suncev sistem, dakle da se oslobodi Sunceve gravitacije. Cetvrta kosmicka brzina jos uvek nije izracunata a predstavlja brzxinu koja je potrebna da telo napusti nasu galaksiju. Peta kosmicka brzina je brzina svetlosti i ukoliko bi je neko telo nadmasilo ono bi napustilo nas svemir i izaslo bi iz nama poznatog svemira. Tamo bi teorijski jedna zvezda sadrzala masu zelokupne nase vasione, teorijski tako je i nastao nas svemir - velikim praskom - eksplozijom jedne zvezde iz spoljnog svemira koja se priblizila drugoj zvezdi koja se nalazi u centru naseg svemira i oko koga ceo nas svemir kruzi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 02:06:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.